Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Polák si v maratonu došel pro double

29 2000
S y d n e y - Prvním chodcem, který dokázal na olympijských hrách zvítězit v závodech na 20 i 50 kilometrů se stal Polák Robert Korzeniowski. Před týdnem došel druhý na kratší trati, ale po dodatečné diskvalifikaci vítězného Bernarda Segury z Mexika, byl prohlášen za vítěze. Nyní v martonu obhájil čtyři roky starý triumf z Atlanty a byl v cíli první za 3:42:22 hodiny. Miloš Holuša byl šestnáctý.

S více než minutovou ztrátou na vítěze přišel do cíle druhý Aigars Fadějevs z Lotyšska a bronz vybojoval Mexičan Joel Sanchez, jenž za vítězem zaostal o více než dvě minuty.

Před Korzeniowskim měl k chodeckému double blízko Raul Gonzalez Rodrigues z Mexika na olympiádě v Los Angeles, kde vyhrál maraton a na dvacetikilometrové trati skončil druhý.

Za velkého vedra dokázal Holuša v závěru předstihnout Slováka Petera Tichého.

Před čtyřmi roky Holuša v Atlantě putoval z dráhy rovnou na ošetřovnu, kde ho lékaři napojili na přístroje. I nyní padl bezvládně na lavičku a masér Petr Křížek se musel hodně činit, aby mu vyhnal z těla únavu. Nabízená nosítka a invalidní vozík však se svým výkonem spokojený chodec odmítl.

"V posledních čtyřiceti minutách už bylo hrozné vedro, měl jsem krizi a chytaly mě křeče. Stále jsem si ale cpal led pod čepici, to mě probíralo. Myslel jsem na to, že na tenhle závod jsem se připravoval celý rok. Závěrečná táhlá stoupání mi však dala pořádně zabrat," vzpomínal. "Pomohlo mi, že se vedoucí skupina brzy roztrhala a bylo s kým jít. Mým cílem bylo desáté až dvanácté místo a nebýt dvou terčíků v rukou rozhodčích, které hrozily diskvalifikací, snad bych měl ještě síly i na kvalitnější finiš.

Chůze mužů na 50 km: 1. Korzeniowski (Pol.) 3:42:22, 2. Fadějevs (Lot.) 3:43:40,
3. Sanchez (Mex.) 3:44:36, 4. Massana (Šp.) 3:46:01, 5. Maťjuchin (Rus.) 3:46:37, 6. Deakes (Austr.) 3:47:29, 7. Rodriguez (Mex.) 3:48:12, 8. Magdziarczyk (Pol.) 3:48:17... 16. Holuša (ČR) 3:53:48, 17. Tichý 3:54:47, 20. Malík (oba SR) 3:56:44.

Chodci vyrážejí na padesátikilometrovou trať olympijského maratonu

Autor:


Další z rubriky

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...Najdete na iDNES.cz