Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policejní hry v Salt Lake gradují

5 2002
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Místní už tuto olympiádu překřtili na Policejní hry. Manévry, které tu pořádají bezpečnostní síly, nemají v dějinách olympiád, ale i Spojených států obdoby. Nad městem přelétávají stíhačky a vrtulníky, v centru se šikují vojáci v maskáčích. Vítejte v olympijském městě! Bezpečnostní opatření jsou citelná na každém kroku. Jejich rozsah dokládá fakt, že policistů je v Salt Lake City čtyřikrát víc než sportovců ze všech 77 zúčastněných zemí.

Na letišti vítá hosty dvojice vojáků se samopaly přes rameno. S napřaženými zbraněmi hlídkují u každého olympijského objektu. Armáda je nedílnou součástí těchto her.

Nádherné panorama hor občas překříží bitevníky F-16, které střeží letový prostor. A to zbývají do zahájení olympiády ještě tři dny. Při zahajovacím ceremoniálu 8. února budou stíhačky ještě ostražitěji dohlížet na dodržování bezletové zóny, kterou organizátoři z bezpečnostních důvodů vyhlásili kolem stadionu, na němž se očekává 70 tisíc lidí. Nemá mezi nimi chybět ani americký prezident George Bush.

Na bezpečnost dohlíží i vrtulníky. Nikoli však policejní. Místo nich křižují oblohu černé vojenské helikoptéry Black Hawk. V centru města by parkování bylo daleko jednodušší, kdyby na ulicích po stranách nestály desítky policejních aut. Strážníci nepřetržitě křižují město a pozorují kolemjdoucí. K vidění jsou i roty pochodujících vojáků, kteří organizovaně mění stanoviště.

"Náš úkol je zajistit bezpečnost pro tisíce a tisíce lidí, a to 24 hodin denně. Toto je pravděpodobně největší bezpečnostní akce v dějinách Spojených států," řekl mluvčí olympijské bezpečnostní služby Marc Connolly.

Olympijské Salt Lake City je pevnost, která si pečlivě hlídá, kdo kam a proč chodí. Každý návštěvník takzvaných olympijských zón musí mít neustále na krku podobenku se svým kódem a povolením ke vstupu.

Pro všechny, kteří nad bezpečnostními opatřeními ohrnují nos, mají organizátoři prostou odpověď: "Olympiáda je první velká mezinárodní akce po 11. září a my musíme být připraveni i na nejhorší". Zatím se zdá, že to obyvatelé města i hosté chápou.

Příslušníci Národní gardy se přesunují v Salt Lake City

Vojáci se samopalem střeží bezpečnost v tiskovém středisku v dějišti olympiády v Salt Lake City.

Novináři se v tiskovém středisku mohou cítit v bezpečí - střeží je vojáci se samopaly.

Příslušníci národní gardy pochodují olympijskou vesnicí - typický obrázek nadcházejících ZOH v Salt Lake City.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze