Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policejní hry v Salt Lake gradují

5 2002
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Místní už tuto olympiádu překřtili na Policejní hry. Manévry, které tu pořádají bezpečnostní síly, nemají v dějinách olympiád, ale i Spojených států obdoby. Nad městem přelétávají stíhačky a vrtulníky, v centru se šikují vojáci v maskáčích. Vítejte v olympijském městě! Bezpečnostní opatření jsou citelná na každém kroku. Jejich rozsah dokládá fakt, že policistů je v Salt Lake City čtyřikrát víc než sportovců ze všech 77 zúčastněných zemí.

Na letišti vítá hosty dvojice vojáků se samopaly přes rameno. S napřaženými zbraněmi hlídkují u každého olympijského objektu. Armáda je nedílnou součástí těchto her.

Nádherné panorama hor občas překříží bitevníky F-16, které střeží letový prostor. A to zbývají do zahájení olympiády ještě tři dny. Při zahajovacím ceremoniálu 8. února budou stíhačky ještě ostražitěji dohlížet na dodržování bezletové zóny, kterou organizátoři z bezpečnostních důvodů vyhlásili kolem stadionu, na němž se očekává 70 tisíc lidí. Nemá mezi nimi chybět ani americký prezident George Bush.

Na bezpečnost dohlíží i vrtulníky. Nikoli však policejní. Místo nich křižují oblohu černé vojenské helikoptéry Black Hawk. V centru města by parkování bylo daleko jednodušší, kdyby na ulicích po stranách nestály desítky policejních aut. Strážníci nepřetržitě křižují město a pozorují kolemjdoucí. K vidění jsou i roty pochodujících vojáků, kteří organizovaně mění stanoviště.

"Náš úkol je zajistit bezpečnost pro tisíce a tisíce lidí, a to 24 hodin denně. Toto je pravděpodobně největší bezpečnostní akce v dějinách Spojených států," řekl mluvčí olympijské bezpečnostní služby Marc Connolly.

Olympijské Salt Lake City je pevnost, která si pečlivě hlídá, kdo kam a proč chodí. Každý návštěvník takzvaných olympijských zón musí mít neustále na krku podobenku se svým kódem a povolením ke vstupu.

Pro všechny, kteří nad bezpečnostními opatřeními ohrnují nos, mají organizátoři prostou odpověď: "Olympiáda je první velká mezinárodní akce po 11. září a my musíme být připraveni i na nejhorší". Zatím se zdá, že to obyvatelé města i hosté chápou.

Příslušníci Národní gardy se přesunují v Salt Lake City

Vojáci se samopalem střeží bezpečnost v tiskovém středisku v dějišti olympiády v Salt Lake City.

Novináři se v tiskovém středisku mohou cítit v bezpečí - střeží je vojáci se samopaly.

Příslušníci národní gardy pochodují olympijskou vesnicí - typický obrázek nadcházejících ZOH v Salt Lake City.

Autor:


Další z rubriky

Norové podali stížnost kvůli dopingu


Lausanne Zástupci Norského olympijského výboru a tamního lyžařského svazu podali oficiální stížnost u...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...Najdete na iDNES.cz