Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Policie doping u rakouských olympioniků nenašla

Italská policie hledá doping - RAZIE. Italská policie hledá zakázané látky. | foto: Reuters

19 2006
Turín - Nečekanou návštěvu měli rakouští biatlonisté a běžci v sobotu večer, penziony v San Sicariu a v Pragelatu prohledávala policie. Na příkaz turínského státního zástupce provedla razii a pátrala po dopingu. Nic nedovoleného však nenašla. Rakouská výprava dnes podala proti razii protest.

Agentura APA připomněla, že státní orgány zasáhly takovýmto způsobem poprvé v historii olympijských her.

Italské prokuratuře prý předali tip k namátkové kontrole zástupci Mezinárodního
olympijského výboru od Světové antidopingové agentury WADA, jejíž komisaři jeli zkontrolovat odpočívající sportovce do Rakouska, a nenalezli je.

Večerka ve dvě ráno

Vzorek k analýze muselo odevzdat šest běžců a čtyři biatlonisté. Nejvíce poškozeni se cítili členové běžecké štafety, kteří před dnešním závodem byli do dvou hodin v noci na nohou.

"Vrátili jsme se dlouho po půlnoci. Vůbec jsem nemohl usnout, takže jsem nespal už přes 24 hodin," postěžoval si Martin Tauber, který štafetu rozbíhal a po svém úseku nabral na nejrychlejší obrovskou ztrátu.

Mluvčí turínské policie Roberto Cicatelli dnes dopoledne prohlásil, že policisté při zásahu nic významného nenašli a že nikdo z Rakušanů není v současnosti dál vyšetřován. Dodal však, že neví, zda byly zabaveny nějaké materiály. Další postup závisí na italských úřadech.

Souvislost se Salt Lake City

Razie je důsledkem skandálu z minulých olympijských her v Salt Lake City, při nichž byly v pokojích rakouských běžců na lyžích nalezeny krevní konzervy a injekční jehly. Tehdejší šéf běžeckého a biatlonového úseku Rakouského lyžařského svazu Walter
Mayer za to dostal zákaz účasti na hrách do roku 2010.

Jeho syn Marc Mayer a další běžec Achim Walcher, v jejichž pokojích byly věci nalezeny, byli z her diskvalifikováni.

Walter Mayer se ovšem objevil na turínských hrách, kde vystupuje jako soukromá osoba. Šéf WADA Dick Pound agentuře AP řekl, že komisaři při kontrole v Rakousku nalezli soupravu na krevní transfuzi a dozvěděli se, že Mayer je údajně v Itálii s
rakouským týmem. "Obávali jsme se, že se možná v Itálii něco děje," citovala AP Pounda.

Souvislost razie s Mayerem potvrdil i MOV. "Kvůli jeho účasti na skandálu v Salt Lake City je MOV povinen provést kontrolu sportovců, kteří mohou být pod jeho vlivem," uvedli zástupci výboru v oficiálním prohlášení.

Zákaz telefonování

Při sobotní prohlídce, která začala po sedmé hodině večer, museli zůstat všichni členové rakouských týmů v pokojích a nesměli telefonovat. Policie zkontrolovala i auta výpravy.

Sportovci museli několik hodin po závodech do Sestriere na namátkovou dopingovou kontrolu. Odevzdali jen vzorek moči, nikoli krve, výsledky by měly být známy v pondělí či úterý.

Rakušané si stěžovali hlavně na to, že zákrok trval čtyři hodiny a skončil až v noci. "Jsme velmi rozzlobení. To nebylo moc gentlemanské," prohlásil biatlonový trenér Alfred Eder.

Rakušané přitom právě slavili medaile skokanů. "A najednou sem vpadlo třicet chlapů a jednali s námi jako se zločinci. Co si asi mysleli, že najdou?" řekl sportovní ředitel lyžařského svazu Markus Gandler.

Rakušané: Je to sprosťárna

"V žádném případě nejsme proti kontrolám, ale takovéhle ponižující metody v nočních hodinách, to je sprosťárna. Měli přece dost možností zkontrolovat nás jinde a jindy," řekl generální sekretář Rakouského olympijského výboru Heinz Jungwirth. "Běžci zítra (v neděli) dopoledne startují ve štafetě a je to pro ně velký zásah," dodal.

Mayer nemá olympijskou akreditaci a s výpravou podle Jungwirtha nemá nic společného. "Když sem přijede soukromě, je to jen jeho věc," uvedl rakouský funkcionář, který dnes ráno kvůli protestu hovořil i s předsedou MOV Jacquesem Roggem.

Policie se při zákroku odvolávala na přísné italské antidopingové zákony, podle nichž je držení i užívání dopingu trestným činem, za který hrozí i vězení. Pravidla Mezinárodního olympijského výboru ale umožňují jen diskvalifikaci sportovců.

Podle kompromisní dohody italské vlády a MOV jsou veškeré antidopingové kontroly na hrách v kompetenci MOV a Světové antidopingové agentury WADA, funkcionáři se ale přesto obávali policejních zásahů do her.

Obavy z razií se snažil rozptýlit vládní zmocněnec turínské olympiády Mario Pescante, výslovně ale slíbil jen to, že policie nevstoupí do olympijské vesnice.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze