Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Policie našla stříkačky, dva biatlonisté prchli

Italská policie hledá doping - RAZIE. Italská policie hledá zakázané látky. | foto: Reuters

20 2006
Turín - Velké problémy budou mít zřejmě rakouští olympionici. Italská policie oznámila, že při razii našla injekční stříkačky a přístroje na krevní transfuzi. Dva nejlepší biatlonisté Wolfgang Perner a Wolfgang Rottmann navíc ihned opustili Itálii. Stejně se zachoval i kontroverzní kouč Walter Mayer.

Za hranicemi ho chtěla policie legitimovat, ale Mayer začal divoce ujíždět, přičemž zranil jednoho strážce zákona. Honička skončila nárazem do zátarasů, při němž Mayer utrpěl jen lehké zranění.

Bývalý kouč běžeckého a biatlonového úseku Rakouského lyžařského svazu, jenž byl v dějišti her oficiálně jako soukromá osoba, poté odmítl zkoušku na alkohol. Podle rakouských zákonů se s ním bude zacházet tak, jako kdyby měl v krvi 1,6 promile.

Osobní trenér nejlepších rakouských biatlonistů Wolfganga Pernera a Wolfganga Rottmana byl po střetu s policií propuštěn z funkce.

Jeho svěřenci, kteří po razii opustili bez vědomí vedení týmu Itálii, byli vyřazeni z reprezentace. Důvodem byl odjezd z dějiště her bez vědomí vedení mužstva.

Podle německé agentury SID byl odjezd Rottmana s Pernerem panickou reakcí na události během razie, kdy karabiniéři prohledali penziony, které si v San Sicariu a v Pragelatu pronajali členové rakouského týmu.

Vedle přístrojů na transfuzi a na krevní testy našli karabiniéři zhruba 100 injekčních stříkaček, 30 balení léků, mezi nimi například prášky na astma a antidepresiva. Potvrdil to i Perner.

Na dotaz agentury APA Perner přiznal, že policie našla v jeho odpadkovém koši stříkačky a jehly. Zda se jednalo o pozůstatek zakázaných látek, nechtěl říct.

"Počkám na to, co se zjistí. Až bude jasné, co se našlo, zaujmu k tomu stanovisko," uvedl osmatřicetiletý Perner, který po skandálu končí kariéru. "Pro mě to tímhle skončilo, biatlon už dělat nebudu," dodal čtvrtý muž z olympijského sprintu.

Policie v průběhu akce objevila pod okny penzionu sáček s injekčními stříkačkami. Šéftrenér rakouských biatlonistů Alfred Eder dnes potvrdil, kdo se pokusil přitěžujících materiálů zbavit.

"Faktem je, že jeden z nich (Perner a Rottmann) z okna plastikový sáček vyhodil," řekl Eder agentuře DPA.

Rakouští biatlonisté a běžci na lyžích vzbudili pozornost Světové antidopingové agentury (WADA) už před olympijskými hrami.

Podle předsedy organizace Dicka Pounda totiž antidopingoví komisaři objevili deset dní před začátkem olympiády po domácím soustředění rakouské reprezentace v opuštěných prostorách věci ukazující na užívání krevního dopingu. Kanadský funkcionář to uvedl v rozhovoru pro list Die Welt.

Tremér Walter Mayer byl v průběhu dne hospitalizován na psychiatrickém oddělení v nemocnici v Klagenfurtu, neboť chtěl údajně spáchat sebevraždu. "Walter Mayer je bohužel na psychiatrii. Je tam kvůli tomu, aby si neublížil, protože tvrdil, že chce spáchat sebevraždu. Já osobně jsem s ním ale nemluvil," uvedl prezident Rakouského lyžařského svazu Peter Schröcksnadel.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze