Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Policie nebude slídit ve vesnici

7 2006
Turín, Praha - Budou to hry bez dopingu? Anebo poslední křížová výprava proti uživatelům nepovolených látek? Zdá se, že ani jedno. Mezinárodní olympijský výbor i pořadatelé usilují o co nejhladší průběh. V rámci zachování olympijských ideálů, především byznysu. Italská policie nechystá razie do olympijské vesnice jako do hotelů cyklistů při Giru d’Italia.

Vládní zmocněnec pro olympiádu Mario Pescante však včera potvrdil, že všichni sportovci, jimž bude prokázána přítomnost nedovolené látky v těle, budou postaveni před soud. A hrozí jim 2 roky vězení.

"Pokud bude mít některý sportovec pozitivní test, italský soud zasáhne. Bez výjimky," uvedl.

V Itálii je užívání zakázaných látek trestné. Navzdory několikaměsíčním diskusím, iniciovaným Mezinárodní hokejovou federací IIHF, bude tato právní úprava platit i během her.

Policie však nebude zasahovat do dopingových kontrol, ty spadají podle dohody s italskou vládou zcela do kompetence MOV a Světové antidopingové agentury WADA.

Rekordní počet testů

Mezinárodní olympijský výbor chce provést 1200 dopingových testů, což je o 71 procent víc než před čtyřmi lety v Salt Lake City. Tam vypuklo šest dopingových případů, rekord v historii zimních her. Rusky a Mühlegg znehodnotili soutěže v běhu na lyžích.

Provinilcům i tady hrozí diskvalifikace a vyloučení z her.

Jenže vysoká nadmořská výška může mnoha lyžařům znemožnit start v olympijském závodě. Všichni museli trénovat vysoko v horách, aby tělo navyklo stejně vysoko položeným olympijským tratím. A tudíž se mnohým zahustila krev, některým až za povolenou normu.

Nepříjemnou patálií začala olympijská anabáze Dušana Kožíška. "Bude to v pořádku, nebojím se. Ničeho se nedopustil," říká reprezentační trenér Miroslav Petrásek.

Nejmladší člen týmu běžců nesměl pět dní závodit a přišel o důležitou generálku v sobotním sprintu v Davosu. V pátek mu rozbor hemoglobinu ukázal číslo 174. Povolená hranice je 170 a Kožíšek míval 166.

Jenže v posledních dvou měsících strávil 21 dní ve vysokých horách. "Tělo se adaptuje, bezdůvodně mu zakázali start," stěžuje si Petrásek.

"Hranice se přirozeně těžko ovlivňuje. Pokud teď bydlí vysoko, hodnoty půjdou dolů pomalu," potvrzuje doktor Jan Chlumský z českého Antidopingového výboru.

A už v úterý čeká týmový sprint, v němž získali loni s Koukalem bronz na mistrovství světa.

Povolené hranice látek v krvi neurčuje WADA, ale mezinárodní lyžařská federace FIS. "Nutí nás závodit výš, a přitom snižují hranice," rozčiluje se Petrásek. Před pěti lety byla 185, to by Kožíšek prošel.

Kdo dostane výjimku?

Řada běžců s trvale vysokými hodnotami má udělenu výjimku. Například Nor Hofstad nebo Němec Filbrich, který nuceně stál v listopadu v Kuusamu. "Snažíme se jednat u lékařské komise FIS," říká šéflékař české výpravy Jaroslav Větvička.

Zvláštní režim má také stříbrný olympijský biker José Hermida, který žije v Pyrenejích v téměř 2000 metrech nad mořem. Vysoký hematokrit – hustotu krve – má geneticky daný. Přesto mu mezinárodní federace UCI nesmyslně znemožnila start na posledním mistrovství světa.

"Vysoká hodnota hematokritu nebo hemoglobinu může naznačit přítomnost nedovolené látky EPO v těle," říká doktor Chlumský.

Ke všemu experti se shodují – bez hematokritu těsně pod povolenou padesátkou nemáte ve vytrvalostních disciplínách šanci. Vrcholový sport je tanec na ostří žiletky. Kde leží hranice mezi dokonalou připraveností a nepovolenou podporou? Kožíšek byl v sobotu na testech moči. Musel jít dvakrát, protože napoprvé ji měl příliš zředěnou.

Na rozdíl od zahuštěné krve den předtím. "Při pobytu ve výškách záleží na důkladném pitném režimu," dodává šéflékař Větvička.

"Kdybych bral EPO, už by mě dávno chytili," trpí Kožíšek.

"Jsem hodně naštvanej, že to doktoři nepohlídali," čertí se otec Kožíšek, trenér harrachovských biatlonistů. "Kluk je těžce rozladěný, taky tady doma mám už dost negativní ohlasy. Špatně se to vysvětluje."

Olympijská vesnice v Sestriere.Najdete na iDNES.czmobilní verze