Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politici se snaží dostat hry na sever Čech

11 2004
Most, Ústí nad Labem - Pokud se budou olympijské hry konat v Česku, mohli by se nejlepší sportovci světa utkat v některých disciplínách na severu Čech. Vážně se uvažuje například o veslování, kanoistice, moderním pětiboji a jezdectví. Města mají ale třeba i zálusk na volejbalovou skupinu, box nebo umístění jednoho z menších sportů.

"O tuhle fantasmagorii rozhodně má cenu bojovat," prohlásil Jan Kubata, náměstek ústeckého primátora. "Získat do Prahy olympiádu je skvělá myšlenka, kterou podporujeme," dodal.

"Zní to možná neuvěřitelně, ale proč za takovou myšlenkou nejít. Most má co nabídnout a podílet se na olympiádě by pro něj znamenalo jedině plus," míní mostecký primátor Vladimír Bártl. "Zdejší sportoviště by získala mezinárodní renomé. Město by navštívilo obrovské množství turistů, těm by mohli nabídnout služby zdejší podnikatelé, ti by mohli zaměstnat lidi a tak dále. V tom, co by se na soutěže nabalilo, by se dalo pokračovat ještě dlouho," doplnil.

Právě Most byl před rokem a půl jedním z prvních míst v Česku, která chtěla s Prahou na pořádání olympiády spolupracovat. Je ve spojení s pražským magistrátem i Českým olympijským výborem. Pro parkur a další jezdecké disciplíny nabízí svůj nový hipodrom. Ten může sloužit i jako zázemí pro moderní pětiboj.

"Zázemí hipodromu se stále rozrůstá, sportovní i společenské. Za 22 milionů se vybudovala nová věž pro rozhodčí, nyní se pracuje na rozšíření stájí. Okolí hipodromu může sloužit i dalším sportům. V Mostě se pomalu pracuje i na rekonstrukci hotelů a rozvoji infrastruktury, která je pro olympijské sportoviště samozřejmostí," uvedl primátor Bártl.

Ústí nad Labem vidí svou velkou šanci v relativní blízkosti Praze - navíc dálnice D8 jej přiblíží i časově. "Z Ústí do Prahy se po dálnici pojede maximálně čtyřicet minut. To je pro olympijské sportoviště ideální vzdálenost," upozornil Kubata, který byl jako junior reprezentantem v běhu na lyžích.

Místa pro olympiádu

Most
* Hipodrom: parkur a jezdecké discip.
* Aquadrom: plavání
* Sportovní hala: šerm, střelba, běh, box
Ústí nad Labem
* Nová hala nebo sportovní hala na Klíši: šerm, střelba, míčové sporty
* Městský stadion: plavání, parkur, běh
Račice
* Kanál: veslování, kanoistika

Podle něj je rozdíl, zda ústecká sportoviště budou sloužit jen pro tréninky nebo budou hostit i jednotlivé olympijské disciplíny - nejspíš moderní pětiboj. Oba magistráty si uvědomují, že musí nabídnout špičková sportoviště. Chystají se opravovat sportovní haly nebo budovat nové.

"Jsme připraveni flexibilně jednat s organizátory. Je jasné, že budování sportovišť a zázemí bude něco stát. Už jen jejich vznik je ale pro Ústí potřebný. To, co bychom do přípravy olympiády ve městě investovali, by se ale mnohonásobně vrátilo," uvažuje Kubata.

Severní Čechy mají šanci na pětiboj, veslování a kanoistiku

Ani velké metropole jako Atlanta, Sydney či Atény totiž nedokázaly zasadit všechna sportovní odvětví do jednoho města.  Takže i praha bude muset najít další vhodné lokality.

"Sportoviště jsou během her přeplněná, což hraje do karet malým sportům," řekl Zdeněk Kubec, předseda krajského sdružení Českého svazu tělesné výchovy.

Mezinárodní olympijský výbor má podmínku, aby sportoviště, které je mimo hlavní centrum, bylo v dosahu dvou hodin jízdy. To Ústecký kraj splňuje.

Plusem může být také poloha olympijské vesnice. Nad Štěrboholy zvítězily Letňany. "Jsou směrem na sever Čech, v tom máme výhodu," uvažuje Zdeněk Pecka, ředitel račického kanálu, kam se plánují soutěže veslařů a kanoistů.

Kandidaturu Prahy zvažuje Český olympijský výbor pro rok 2016 nebo 2020. Přihlášku pro dřívější termín musí podat za tři roky.

"Spíš vidím za pravděpodobnější rok 2020. Dřív olympiádu do Evropy téměř najisto nedají kvůli cirkulaci po kontinentech," míní Kubec.

Regiony získají hlavně méně atraktivní sporty

Jak by se olympiáda mohla rozšířit po republice, to v současnosti mapuje agentura PriceWaterhouseCoopers. Sportovní svazy jí dávají návrhy, kde by se jejich odvětví mohlo uskutečnit. Třeba Plzeň je jasným favoritem na střelbu.

Nejatraktivnější sporty Prahu těžko opustí. "Atletiku si nechají, plavání, basketbal, box a podobně. Ale protože plavecký areál v Podolí bude plně vytížen, má moderní pětiboj šanci dostat se do Ústí," řekl Kubec, který je předsedou Českého svazu moderního pětiboje.

V Ústí nad Labem už pořádal řadu vrcholných akcí pětibojařů. Nyní má jasnou představu: střelba a šerm buď v nové hale, nebo na Klíši, plavání, parkur a běh na Městském stadionu. Ten právě prochází velkou rekonstrukcí.

"Přivezl by se mobilní 25metrový bazén a měli bychom tři sportoviště na jednom místě. V Aténách pětiboj sledovalo třicet tisíc lidí," přiblížil Zdeněk Kubec. Náhradní možností, kterou musí každý svaz navrhnout, je u pětibojařů Most. Na tamní dostihové dráze jsou výborné podmínky pro parkur.

V Račicích už vědí, jak organizovat světové klání

Zatímco v Ústí sportoviště světovou kvalitu teprve dostávají, v Račicích už teď sklízejí chválu.

"Komise Mezinárodního olympijského výboru, která teď česká sportoviště obcházela, prý řekla, že připraveny už teď jakžtakž jsou Sazka Arena a Račice," těší ředitele umělého kanálu Zdeňka Pecku. "Naše dráha má jedny z nejlepších parametrů na světě, to hlavní je udělané."

Nutné je postavit novou hlavní budovu. "Už máme studii," řekl Pecka. "Ale v poměru k ostatním sportovištím je u nás práce minimálně." Areály se musejí připravit i na handicapované sportovce, neboť olympiádu následuje paralympiáda. "My už nyní takové závody pořádáme, všechno je u nás bezbariérové."

Pecka se zúčastnil šesti olympiád jako veslař a trenér, z Montrealu a Moskvy si přivezl bronzové medaile. "Uznávám negativa, které pořádání her přinese, ale v celkovém výsledku vidím jen plus."

Mají i další sporty šanci proniknout do Ústeckého kraje?  "Když třeba v Ústí bude multifunkční hala, mohla by se tu třeba pořádat skupina nějakého míčového sportu. Záleží ale vždy na konkrétním sportovním svazu," prohlásil Zdeněk Kubec.

Autoři:


Další z rubriky

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Bobistkám přidali na olympiádě druhou soutěž, ty ale chtěly čtyřboby

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová a Anastasia Kočeržovová při olympijské jízdě...

Přední světové bobistky překvapilo středeční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který do...

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...Najdete na iDNES.cz