Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Polka Marková dopovala i na olympiádě, podezřelý je fyzioterapeut

Krevní doping aplikoval Markové bývalý lékař vedoucí závodnice SP Justyny Kowalczykové. | foto: AP

18 2010
Polská běžkyně na lyžích Kornelia Marková, u níž testy prokázaly, že jí na olympiádě ve Vancouveru pomohl k lepším výkonům doping, dostala poslední dávku nepovolené látky EPO přímo v Kanadě. Informoval o tom předseda polské Komise pro boj proti dopingu ve sportu Jerzy Smorawiňski.

Podezření z toho, že Markové EPO podal, padá na fyzioterapeuta polských běžkyň.

"Poslední injekci syntetického EPO Marková dostala až ve Whistleru, čtyři až šest dnů před startem ženské štafety. Vyplývá to z dokumentů z Kanady," cituje Smorawiňského na svých internetových stránkách Gazeta Wyborcza.

Polky ve štafetě na 4x5 kilometrů obsadily šesté místo. Kvůli dopingu Markové ale budou diskvalifikovány a změna pořadí se dotkne i českých závodnic, které se posunou na dvanáctou pozici.

O trestu pro Markovou rozhodne zřejmě příští týden Mezinárodní lyžařská federace (FIS), ve středu jí zastavila činnost. Polský lyžařský svaz vyřadil Markovou z reprezentace a v pondělí zahájí vyšetřování případu.

Ministerstvo sportu Markové vezme měsíční stipendium ve výši 4 370 zlotých (přes 28 500 korun), které ona i tři zbývající závodnice štafety měly dostávat za šesté místo na olympiádě.

V Polsku se všichni shodují na tom, že Marková si hormon EPO, který zvyšuje produkci červených krvinek, a vylepšuje tak výkony sportovce, nemohla aplikovat sama. Sama závodnice přiznala, že dostávala injekce do svalů a léky podávané nitrožilně. Myslela si ale, že šlo o vitaminy a další povolené látky.

Léky jí vstřikoval ukrajinský lékař polských běžkyň na lyžích Vitalij Trypolskyj. Gazeta Wyborcza napsala, že on byl jediným členem lékařského týmu Polského lyžařského svazu, který byl s Markovou a jejími kolegyněmi na soustředěních před olympiádou.

Trypolskyj tvrdí, že nedělal nic zakázaného. Polský lyžařský svaz v něj měl zatím důvěru, protože ho do Polska přivedl trenér Justyny Kowalczykové, jisté vítězky seriálu Světového poháru. Na olympiádě v Turíně v roce 2006 ještě s Kowalczykovou spolupracoval, pak z jejího týmu odešel.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze