Polská stolní tenistka Partyková: S jednou rukou na dvě olympiády

Natalia Partyková - BEZ RUKY. Polská stolní tenistka Natalia Partyková hrála v Pekingu i se zdravotním handicapem. Při podání si míček dávala do žlábku na konci pravé ruky, která končí pod loktem. | foto: Profimedia.cz

27 2008
Asi byste spíš přemýšleli, jak si zavážete botu nebo třeba ukrojíte chleba. Polská stolní tenistka Natalia Partyková však v Pekingu dokázala, že je možné mít i se zdravotním handicapem úplně jiné cíle. Od narození přitom končí její pravá ruka pod loktem.

Při stolním tenisu má tak nevýhodu při podání, protože do pravé ruky nemůže uchopit míček. Pomáhá si tak, že jej uloží do žlábku na konci pahýlu. "Nejdřív na mě soupeřky překvapeně koukaly, ale už si zvykly," říká.

Partyková začala hrát stolní tenis v sedmi letech, už v jedenácti letech hrála jako nejmladší účastnice celých her na paralympiádě v Sydney. O čtyři roky později v Aténách se radovala ze zlaté medaile.

Tak si našla nový cíl, který se jí splnil. Letos zvládne v jediném roce hned dvě "olympiády". Ještě před obhajobou paralympijského zlata nastoupila v Pekingu proti zdravým soupeřkám v soutěži družstev. Polskému týmu, který skončil už ve skupině, pomohla ke dvěma výhrám.

"Příliš jsem na olympiádu nemyslela, ale když jsem se dostala do nominace, bylo to jako sen. A ten tady pokračuje," vyprávěla Partyková v průběhu her. I to jí je ovšem málo. "V Londýně bych si chtěla zahrát i dvouhru," plánuje.

V Pekingu přitom nebyla jedinou handicapovanou sportovkyní. V dálkovém plavání na 10 kilometrů soutěžila také Natalia, ovšem Jihoafričanka du Toitová, která si před vstupem do vody nasazuje speciální protézu. V 17 letech ji srazilo auto a lékaři jí museli nad kolenem amputovat levou nohu. I ji nyní čeká v Pekingu druhá "olympiáda".Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...Najdete na iDNES.cz