Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Polsko chystá trest pro dopující lyžařku, vláda žádá přísnější zákony

Justyna Kowalczyková se ve Vancouveru dočkala zlata. Její krajanka Kornelia Marková vyloučení z her | foto: AP

17 2010
Polská běžkyně na lyžích Kornelia Marková, jediná závodnice, která na nedávné olympiádě ve Vancouveru dopovala, přiznává, že užívala léky podávané nitrožilně. Tvrdí ale, že nevěděla, že mezi nimi byla nepovolená látka EPO.

Polský lyžařský svaz Markovou vyloučí z reprezentace, běžkyně také přijde o stipendium, které dostává za své výkony od ministerstva sportu. O dalším trestu pro ni pak rozhodne Mezinárodní lyžařská federace (FIS).

Už nyní je podle polských médií jasné, že letos pětadvacetiletá Marková nebude smět kvůli svému olympijskému prohřešku startovat v roce 2014 na příštích olympijských hrách v Soči.

Marková neprošla kontrolou po štafetě na 4x5 kilometrů, v níž Polky obsadily šesté místo. O tom, že měla pozitivní test, Polský olympijský výbor informoval minulou středu. Koncem týdne pak laboratoř ve Vancouveru provedla test druhého vzorku, který také vykázal pozitivní výsledek.

Polská štafeta tak přijde o šesté místo a změna pořadí se dotkne i českého kvarteta, které se posune na dvanáctou pozici. Hrozí také, že kolegyně Markové ze štafety přijdou o finanční podporu, kterou jim za jejich umístění mělo vyplácet ministerstvo sportu. Anulován bude i výsledek Markové v běhu na 30 kilometrů, v kterém nečekaně obsadila jedenácté místo.

Příští týden se bude konat mimořádné zasedání lyžařského svazu, na němž bude sestavena disciplinární komise. Ta by měla celou aféru vysvětlit, a hlavně zjistit, kdo Markové podal nepovolenou látku EPO.

Předseda Polského olympijského výboru Piotr Nurowski tvrdí, že sportovci sami nevědí, jak EPO brát, že Markové musel někdo pomáhat. "Ona tvrdí, že nevěděla, co bere. První prohlášení lékařů a fyzioterapeutů jsou podobná," řekl. "No kdo (jí to dal)? Čáp? Skřítci?" dodal. Chce, aby ti, kdo běžkyni k dopingu pomohli, byli na doživotí diskvalifikovaní z polského sportu.

Podle Iwony Guzowské, mistryně světa a Evropy v boxu a kickboxu, která je v současnosti poslankyní vládní Občanské platformy, je "nepravděpodobné, že by Marková dostala injekci EPO a nic o tom nevěděla". V televizi TVN24 řekla, že Marková "je dospělým člověkem, který ví, co dělá, a jako sportovkyně, člen olympijského týmu, si je vědoma toho, jaké jsou následky užívání dopingu".

Po dopingovém prostředku EPO sahají vytrvalostní sportovci. "Zkušenost" s ním udělala řada cyklistů. Jde o hormon, který způsobuje větší produkci červených krvinek, a tak napomáhá vyšší výkonnosti závodníka.

Dopingovou kontrolou na lednovém mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře neprošli ani polští bratři Pawel a Kacper Szczepaniakové, kteří v kategorii do 23 let obsadili první a druhé místo. Přítomnost EPO v jejich tělech ukázal první test, o opakování zkoušky ani jeden z nich nepožádal.

Předseda polské Komise pro boj proti dopingu ve sportu Jerzy Smorawiňski si myslí, že případ obou cyklokrosařů a případ Markové spolu souvisejí. "Vypadá to, že si někdo zřizuje ´domácí´ laboratoř. Zřejmě si myslí, že na tom může vydělat," domnívá se Smorawiňski.

Ministerstvo sportu navrhuje, aby člověku, který sportovci bez jeho vědomí podá nepovolenou látku, hrozily až dva roky vězení. Vláda zvažovala, zda by pobyt ve vězení neriskoval také sportovec, jenž doping bere, ale došla k závěru, že pro hříšníky z řad závodníků je dostačujícím trestem zákaz startů.

Autor:


Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze