Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Pomozte Janě sportovat bez překážek. Vydražte kombinézu zlaté Sáblíkové

Začalo to bolestí v zádech po probuzení a skončilo invalidním vozíkem. | foto: Archiv Jany Hanové

3 2010
Před pár lety ucítila ráno bolest v zádech, šla do nemocnice a musela na operaci. Pak na druhou, třetí, čtvrtou... Od té doby je Jana Hanová na vozíku, ale sportovat nepřestala. Miluje potápění, pod vodu může bez vozíku. Jako všichni ostatní. Nutně potřebuje vlastní výstroj. Pomůžete jí?

Jana Hanová patří mezi ty, kteří požádali o pomoc projekt Konta BARIÉRY Sport bez bariér. Mezi ty méně šťastné, kteří si nemohou vyběhnout do parku nebo někam vyjet na kole a naplnit tak své sportovní tužby. Právě na konto Sportu bez bariér půjde výtěžek z aukce olympijské kombinézy Martiny Sáblíkové, která už ve čtvrtek proběhne na iDNES.cz.

O samotné aukci olympijské kombinézy

Dražba začíná ve čtvrtek v 9 hodin, další informace ZDE.

"Sport pro mě vždy byl hlavní výplní volného času. Ale od té doby, co jsem na vozíku, moc možností sportovat nemám," vysvětluje sympatická Jana.

Doma v Havířově to nebylo snadné, ale když se dostala do Prahy na Metropolitní univerzitu, objevila potápění. "Když jsem šla pod vodu poprvé, byla jsem nadšená. Hned jsem věděla, že to je věc, kterou jsem dlouho hledala."

Komu také aukce pomůže

Osmadvacetiletý Lukáš Pitra z Vysokého Mýta je osm let na vozíku a potřeboval by pomoci při nákupu handbiku, který by ho mnohem více zapojil do života. Konečně by mohl s kamarády vyrazit na výlet na kole a chce se účastnit závodů.

Začala v Praze na Slavii, potápělo se v lomu Leštinka u Chrudimi, zažila divukrásné i náročné ponory na Elbě.

Ale stále je závislá na tom, jestli jí někdo půjčí vybavení. Zdali sežene svou velikost kombinézy. Kvůli tomu musela už hodně akcí odříct.

Peníze na potápěčskou výstroj

"Když jsem na vozíku, není jednoduché se něčemu věnovat naplno. Každý den narážíte na spoustu překážek. Je úžasné, že existují podobná konta a dobročinné aukce, které nám pomáhají zařadit se zpátky do života," děkuje Jana lidem, kteří stojí za projektem Sport bez bariér.

Jana doufá, že po úspěšné aukci kombinézy Martiny Sáblíkové bude mít vlastní potápěčskou výstroj a bude se moci ukrýt do podvodního světa kdykoliv bude chtít. Moc ji mrzí, že nemohla trojnásobné olympijské medailistce držet palce naživo. "Byla jsem zrovna v nemocnici a její závody byly pozdě večer. Oba její zlaté závody jsem viděla až později ze záznamu."

Jana Hanová

Jana Hanová mezi útesy u ostrovu Elba. "Pod vodou nepotřebuji vozík," říká studentka.

Výtěžek z aukce olympijské kombinézy Martiny Sáblíkové půjde sportovnímu projektu Konta BARIÉRY Sport bez bariér. Cílem tohoto projektu je přispívat na handbiky, monoski a další speciální sportovní vybavení pro lidi se zdravotním handicapem.

Komu také aukce pomůže

Jedenadvacetiletý Josef Gruszewski před 6 lety skočil do vody a poranil si krční páteř. Nedávno ho okouzlilo ragby vozíčkářů. Každý týden jezdí trénovat do Ostravy, kde mu půjčují starší vozík. Pro seznámení s tímto sportem to stačilo, ale pokud chce hrát na úrovni, potřebuje vlastní, na míru. Sám by si ho nikdy nepořídil.

Dražba se koná ve čtvrtek

Dražba, kterou iDNES.cz pořádá ve spolupráci s agenturou Sport Invest, jež jež trojnásobnou olympijskou medailistku zastupuje, odstartuje ve čtvrtek ráno v 9 hodin.

Poběží nejméně do 16 hodin a zúčastnit se může každý registrovaný čtenář iDNES.cz.

"Já jsem moc ráda, protože je to pro dobrou věc," komentovala Martina Sáblíková nápad vydražit svoji originální kombinézu. "A když mohu pomoci nebo někomu udělat radost, tak je to to nejlepší, co můžu udělat."

Portál iDNES.cz organizuje dražby na pomoc potřebným pravidelně. V létě 2008 byl za 330 tisíc vydražen dres úspěšné oštěpařky Babory Špotákové.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze