Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Popov už není vládcem na kraulařské stovce

21 2000
S y d n e y - Nad startovní plošinou, kam volným krokem nastupují nejrychlejší plavci světa, se vznáší téměř hmatatelné napětí. Scéna pro kraulařský sprint mužů na sto metrů, od dávných dob královskou disciplínu, je připravena událostmi minulých dnů. Do finále se prosadili: Nizozemec Pieter van den Hoogenband, dvaadvacetiletý hezoun z Eindhovenu, který předešlého dne jako první v historii plaval pod hranici 48 vteřin. Světový rekord 47,84.
Michael Klim, Australan obrovitých ramen a vyholené lebky. Patřil mu světový rekord po tři dny. 48,18.

Rus Alexander Popov, nejproslulejší z proslulých. V říši rekordů vládl šest let. Napůl Australan žijící v Canbeře. Zásadně odmítá módní vlnu trikotů. "Mám svou kůži," řekl. Měl nastat jeho den: potřetí na třech olympijských hrách mohl zvítězit. Jeho bývalý rekord: 48,21.

Výstřel.
Klim má nejmohutnější záběry, rameny téměř vylézá z vody. Je první s bleskovým kotoulem na obrátce, dvacet setin vteřiny před van den Hoogenbandem. Popov se dotkne při obrátce až čtvrtý. "Neplaval jsem ideálně," řekne později. Přesto se ale nejladnějším stylem prosazuje ve druhé dráze. S van den Hoogenbandem hlava vedle hlavy.

Posledních pět temp rozhoduje. Nizozemec má síly víc. Poráží druhého Popova. Za svým světovým rekordem zůstává o 46 setin. Šedivý muž u bazénu zdvihá ruce a skáče. Je to otec olympijského vítěze, bývalý hráč vodního póla, nyní lékař fotbalistů PSV Eindhoven. Syn jej jde obejmout.

"Jsem jako ve snu, nemohu uvěřit tomu, co tady předvádím," řekne van den Hoogenband.
Nemohou uvěřit ani jiní. Jeho dvě olympijská vítězství na 200 a 100 metrů, dva světové rekordy k tomu, není to jen čistý dar z nebes? Nedopujete? zní otázka. "Je téměř nemožné dopovat. Jsme plavci a máme svá pravidla. Jedno z nich nám přikazuje nedopovat," odpoví klidně.

Vítěze se zastává třetí Američan Hall. "Nemůžete každého obvinit jen proto, že plave rychle." Hall o setinu vteřiny dohmátl před Klimem. Austrálie tentokrát zůstává bez medaile. "Vím, že jsem dal do závodu všechno, co jsem mohl," prohlásí Klim. Popov přijímá porážku statečně. "Každý závod je těžší a těžší," řekne. "Ale mám už hodně medailí a další nepotřebuji." Už se smířil. "Nemohu vyhrát všechno." Čtyři plavci dosáhli času pod čtyřicet devět vteřin. Takový závod se ještě neplaval.
Autor:


Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...Najdete na iDNES.cz