Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Poprvé na lyžích s náhradním kolenem. Ortéza má Sudové zachránit olympiádu

Nikola Sudová s ortézou. Vlevo trenér Radek Herot | foto: Ivana Roháčková

26 2010
Dřív byla její tajnou zbraní, kterou chtěla soupeřky v olympijském Vancouveru zničit, dvojná helikoptéra. Teď bude Nikola Sudová sázet na jinou vychytávku - ortézu, která jí má zachránit samotnou účast v nejdůležitějším závodě sezony.

Ve svém sportu – akrobatickém lyžování – si nemohla vybrat horší zranění. Už dva týdny kulhá s přetrženým křížovým vazem, přitom právě na kolenou při jízdě v boulích všechno stojí. Ale i padá. A do her zbývá jen 16 dnů.

V pátek zahodila berle, neustále posiluje, plave, šlape na rotopedu, už zvládá dvakrát denně po 20 minutách. A nepřestává doufat.

"Nikdy jsem takové zranění neprožila, nevím jak se s ním a s tou nestabilitou kolena budu vyrovnávat," uvažuje Sudová. Misi Vancouver vzdát rozhodně nechce.

Právě proto si nechala v USA vyrobit na míru "náhradní koleno", které má suplovat pochroumaný vaz – zabrání napnutí nebo propadnutí kloubu a má podporovat stabilitu do rotací. "Při helikoptéře ale asi stejně nastane problém," posteskla si už dřív česká akrobatka.

Na lyže se s ortézou postavila poprvé včera, na rovině. A test dopadl... "Dopadl dobře," prohlásila Sudová v rozhovoru pro ČTK. Na sjezdovce zvládla dvě jízdy a dokonce i krátké přeskakované oblouky, které používá v jízdě v boulích. "Start na olympiádě vidím pořád stejně reálně."

V sobotu v Oberstdorfu přijde hlavní zátěžový test, to už zkusí přímo boule. Vše pod dohledem doktora Hospodára z rehabilitační kliniky na pražských Malvazinkách, který ji má v péči.

"Půjde i o mentální test, mám z toho samozřejmě trochu obavy, ale nechci ani pomyslet, že by to nešlo," uvedla vítězka dvou závodů Světového poháru.

Ortéza brání extrémnímu propnutí a natažení nohy

Speciální karbonové vyztužení kolenního kloubu dorazilo poštou v pátek. Cena: 35 tisíc korun.

"Od víkendu ji Nikola zkoušela, aby si otlačila nohu v místě upnutí," přiblížila Anna Horáková, osobní fyzioterapeutka Sudové. "Snáší ji dobře, může se na ni spolehnout. I přes otok sedí tak, jak má. V tréninku ji ale zatím nepoužíváme, tam je potřeba, aby pracovaly samotné svaly, nasadíme ji až na lyže."

Karbonová konstrukce se dvěma suchými zipy nad a dvěma pod kolenem by neměla bránit v "drncavém" pohybu typickém pro boule. Neměla by vadit ani zdravé končetině při jízdě, kdy musí být nohy kvůli stylovým známkám u sebe.

Nikola Sudová poprvé po zranění na lyžích s ortézou

Nikola Sudová poprvé po zranění na lyžích s ortézou

"Zkoušeli jsme to v suchém tréninku," popisovala Horáková. "Ortéza je aktuálně nastavená zarážkami tak, aby zabránila extrémnímu propnutí a natažení nohy, a nebude se povolat ani později."

Úplný zákaz Sudová dostala na veškeré dynamické odrazy a dopady. Kroutivý pohyb, kterému se u skoků nevyhne, bude boulařka teprve zkoušet.

"Na torzi není ortéza speciálně stavěná, zabrání jí jen částečně," připomíná fyzioterapeutka. "Ale kdyby existovalo riziko následků, ortoped by myšlenky na olympiádu nedoporučil ani nedovolil."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze