Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Fotbalistky KLDR hodinu stávkovaly kvůli špatné vlajce na tabuli

O více než hodinu později začal olympijský souboj fotbalistek Kolumbie a KLDR. Asiatky odmítly začít hrát, protože se na světelné tabuli objevila vlajka znepřátelené Jižní Koreje. Nakonec se ale dočkaly své vlajky s hvězdou... | foto: Reuters

26 2012
Hned v úvodní den soutěží olympijských her se organizátorům přihodilo velké faux pas. Před duelem fotbalistek KLDR proti Kolumbii totiž na světelnou tabuli při představování hráček ze Severní Koreje přidali vlajku znepřátelené Jižní Koreje. To vyvolalo diskuse a více než hodinové odložení výkopu.

Tým KLDR totiž kvůli záměně vlajek odmítl k utkání v glasgowském Hampden Parku nastoupit a hráčky zůstaly v kabině. Funkcionáře uchlácholila až omluva organizátorů.

"Byla to jasná chyba. Omluvíme se týmu i národnímu olympijskému výboru a podnikneme kroky, aby se to už neopakovalo," uvedli pořadatelé.

Země ve válce

Mezi oběma Korejemi vládne už několik desetiletí napětí. Obě země jsou od 50. let minulého století de facto stále ve válce, jelikož konflikt skončil pouze podepsáním příměří, nikoliv mírovou dohodou.

Zápas tak místo 20:45 SELČ začal až ve 21:50.

Diváci na stadionu ze začátku vůbec netušili, proč se nehraje. Nejprve zaháněli dlouhý čas vlnou, poté začali netrpělivě bučet. Po dvaceti minutách hlasatel na stadionu oznámil, že se nehraje kvůli "zákulisní záležitosti."

Hráčky obou týmů se na trávníku konečně objevily 40 minut po plánovaném výkopu. Rozcvičily se a vrátily se do tunelu, odkud znovu vyšly k slavnostnímu zahájení s hymnami.

V Británii jde o druhý skandál se státními symboly během měsíce. Na červnovém testovacím turnaji v pozemním hokeji v Londýně nechali organizátoři zahrát jihoafrickému ženskému týmu hymnu z dob apartheidu.

Autoři: ,
Najdete na iDNES.czmobilní verze