Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pořadatelé prokázali dobrou vůli

11 2000
S y d n e y - Čtyřicet sportovců, funkcionářů a jejich rodinných příslušníků, kteří jsou považováni za "nežádoucí osoby", dostalo překvapivě vízum do Austrálie po dobu konání olympijských her. Ministr přistěhovalectví Philip Ruddock vysvětlil, že je to projev dobré vůle imigračních úřadů. Povolení obdrželi tyto osoby jen pár dnů poté, co se museli z Austrálie vrátit domů dva akreditovaní účastníci her, funkcionář boxerské výpravy Uzbekistánu Gafur Rachimov a viceprezident Mezinárodní basketbalové federace Carl Čching z Hongkongu.

Ruddock jim zabránil vstupu do země na základě mnoha faktorů, včetně pravidel olympijské charty a bezpečnosti státu. Nevysvětlil ale blíže, proč oněch čtyřicet nežádoucích lidí do Austrálie pustil. "Je to důkaz, že jsme připraveni spolupracovat, pokud nebude ohrožena bezpečnost naší země," řekl diplomaticky Ruddock. Žádná jména neuvedl, ani to, zda a proč se někdo z nich dostal do konfliktu se zákonem.

Uzbecká vláda se mezitím odvolala proti Rachimově vyhoštění a prostřednictvím australského velvyslanectví v Moskvě zaslala do Sydney příslušný dokument. Druhý postižený, Čching, zvažuje žalobu na australskou vládu, že ho označila za 'rizikovou osobu'. Aby zachránil svou pověst, nabídl milión dolarů každému, kdo dokáže, že je zapleten do nějakých kriminálních machinací. "Podle mě jeho právní kroky nemají žádnou naději na úspěch," reagoval Ruddock.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze