Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Viceprezident MOV Samaranch by přivítal dohodu mezi Paříží a Los Angeles

Juan Antonio Samaranch mladší (vpravo) v rozhovoru se Sergejem Bubkou. | foto: Profimedia.cz

24 2017
Města Paříž a Los Angeles, která by ráda pořádala letní olympijské hry v roce 2024, by se měly dohodnout, pokud mají být letos přiděleny dvoje olympijské hry. Takový je názor viceprezidenta Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Juana Antonia Samaranche mladšího.

Je jedním ze čtyř viceprezidentů řídících činnost pracovní skupiny, která se zabývá možností, že by letos v září bylo přiděleno pořadatelství nejen pro rok 2024, ale také pro 2028.

Zástupci pařížské kandidatury už prohlásili, že o pozdější termín nemají zájem. Představitelé Los Angeles nejsou tak striktní a starosta Eric Garcetti dokonce myšlenku přidělení dvojích her podpořil, ale také on by byl rád, aby kalifornské město bylo první.

Podle Samaranche, syna dlouholetého předsedy MOV, rozhodnutí závisí také na vůli současných kandidátských měst. Nejlepší by bylo, kdyby se dohodla. „Pokud by byla schopná dosáhnout dohody, pokusili bychom se využít této skvělé příležitosti mít dvoje následující hry v takto kvalitních místech,“ citoval Samaranche mladšího server insidethegames.

Pokud by byly přiděleny dvoje letní hry, mohla by pořadatelská města sdílet personál a dodavatele, což by snížilo náklady. Samaranch ale zdůraznil, že MOV nechce měnit pravidla uprostřed hry bez dohody s uchazeči.

Pracovní skupina by měla předložit své závěry pro jednání výkonného výboru MOV na začátku června. O případném přidělení dvou termínů budou rozhodovat všichni členové MOV, nikoliv jen výkonný výbor. Sejdou se při prezentaci kandidátských měst naplánované na 11. a 12. července a pak 13. září v Limě při volbě pořadatele. „Zatím je pořád velmi obtížné říci, jaké to rozhodnutí bude,“ uvedl sedmapadesátiletý Španěl.

Odmítl spekulace, že by nebyli kandidáti pro rok 2028, pokud by MOV tyto hry nepřidělil už letos. „Pokud bychom teď přidělili jen rok 2024, měli bychom velmi dobré kandidáty pro rok 2028,“ řekl. O pořádání letní olympiády by se mohl znovu ucházet Madrid, neúspěšný kandidát pro OH 2020. Mluví se také o zájmu Istanbulu a některém z australských a ruských měst.

Paříž a Los Angeles jsou jedinými kandidáty na pořádání OH v roce 2024 poté, co z boje kvůli nízké podpoře veřejnosti postupně odstoupily Boston, Hamburk, Řím a Budapešť. MOV proto plánuje zjednodušení procesu výběru mezi uchazeči.

Autoři: ,


Nejčtenější

Trest pro čínské krasobruslařské rozhodčí. Na ZOH nadržovali krajanům

Suej Wen-ťing (nahoře) a Chan Cchung během volných jízd dvojic na mistrovství...

Féroví sudí na olympijských hrách? Zdánlivá samozřejmost, ale asi jen v ideálním světě, ukazuje...

Další z rubriky

Experti: Olympiáda 2024 v Paříži se může prodražit o půl miliardy eur

Odhalení olympijských kruhů v Paříži

Účet za letní olympijské hry v Paříži v roce 2024 může být až o 500 milionů eur vyšší, než je...

Švýcaři v referendu odmítli pořádání olympiády 2026 v Sionu

PODPORUJEME SION 2026. Nálepka na skle volební místnosti, kde Švýcaři v...

Švýcarsko se nebude ucházet o právo uspořádat v roce 2026 zimní olympijské hry. Obyvatelé kantonu...

Hospodaření ČOV za loňský rok skončilo pětimilionovou ztrátou

70% pozitivních zmínek o ČR generuje sport, prozradil Jiří Kejval

Hospodaření Českého olympijského výboru v loňském roce skončilo ztrátou 5,2 milionu korun. Vyplývá...

S tchánovci v jednom domě: Soužití nám zničilo vztahy
S tchánovci v jednom domě: Soužití nám zničilo vztahy

Příběh, který zažilo spoustu rodin a těžko se o něm mluví. Podaří se napravit vztahy, nebo soužití navždy rodinu zničí?Najdete na iDNES.cz