Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gymnastka Bilesová vyrovnala Čáslavskou, na bradlech vládl Verňajev

Americká gymnastka Simone Bilesová v prostné na olympiádě v Riu de Janeiru | foto: Reuters

16 2016
Americká gymnastka Simone Bilesová vyrovnala legendy tohoto sportu Věru Čáslavskou a Larisu Latyninovou. Na olympiádě vyhrála prostná a v Riu získala už čtvrtou zlatou medaili. Mužské finále na bradlech ovládl ukrajinský reprezentant Oleg Verňajev, na hrazdě slavil Fabian Hambüchen z Německa.

Bilesová vyrovnala legendy Čáslavskou a Latyninovou, které v současných gymnastických disciplínách získaly na jedné olympiádě čtyři zlaté medaile.

Po zaváhání na kladině, z níž má bronz, Bilesová jednoznačně vyhrála prostná a získala čtvrté zlato na aktuální olympiádě.

Po skončení gymnastických soutěží, které pro ni začaly kvalifikací 7. srpna, cítila hlavně úlevu. „Bylo to velmi dlouhé. Závodit tolikrát za týden už bylo unavující,“ svěřila se. Zaváhala jen ve finále na kladině, ale i tam získala bronz, takže má celkem pět medailí. „Myslím, že to, co jsem dokázala, byla úžasná zkušenost. Nemyslím si, že bych na sebe mohla být ještě více hrdá,“ řekla.

Druhá v prostných skončila obhájkyně olympijského zlata Alexandra Raismanová, která na krajanku ztratila téměř půl bodu. Po stříbru z víceboje a zlatu z družstev je to její třetí medaile z Ria, tři cenné kovy získala i v Londýně.

Naopak první medaili na velké soutěži vybojovala šestnáctiletá Britka Amy Tinklerová, která byla třetí. Mladičká Britka po finále jen těžko hledala slova. „Jsem v naprostém šoku. Vůbec jsem nečekala, že bych postoupila do finále, o medaili nemluvě,“ řekla.

Fotogalerie

Čtyři zlaté gymnastické medaile získala na jedněch hrách ještě Keletiová z Maďarska, která stejně jako Latyninová zazářila na olympiádě 1956 v Melbourne. Jedna z nich však byla z týmových sestav s náčiním, které se podobaly současným společným skladbám v moderní gymnastice.

Mezi muži slaví Verňajev. Ten se po těsné porážce ve finále víceboje dočkal v Riu de Janeiru zlata. Vyhrál finále na bradlech, v němž jako jediný získal za sestavu více než šestnáct bodů. S odstupem 0,141 bodu za ním skončil druhý Leyva z USA, třetí byl ruský gymnasta Beljavskij.

Ukrajinský gymnasta Oleg Verňajev ve finále na bradlech na olympiádě v Riu

Ukrajinský gymnasta Oleg Verňajev ve finále na bradlech na olympiádě v Riu

Verňajev, který byl na bradlech mistrem světa v roce 2014, se na olympiádě medaile na některém z nářadí dočkal na třetí pokus. Na koni našíř byl osmý, v přeskoku pátý. Další cenný kov může vybojovat ještě na hrazdě.

Bez medaile zůstali navzdory dvojnásobnému finálovému zastoupení Číňané. Zklamaný byl především úřadující mistr světa Jou Chao, který po výborné sestavě skončil po seskoku z bradel na zádech. V osmičlenném finále byl kvůli tomu poslední.

V posledním mezinárodním závodě kariéry se dočkal olympijského zlata na hrazdě německý gymnasta Hambüchen, který byl třetí v Pekingu a druhý v Londýně.

Hambüchen se s mezinárodní kariérou rozloučil výbornou sestavou. Chyboval jen při doskoku, po kterém zatočil rukama. Cvičil první, takže pak musel čekat.

Prvního velkého konkurenta mohl škrtnout vzápětí, protože obhájce zlata Zonderland z Nizozemska po jednom ze salt dopadl tvrdě na břicho a obličej. Sestavu docvičil, ale skončil až sedmý.

Po závodě Zonderland prozradil, že měl problémy s prstem po nezdaru při tréninku. „To na sebevědomí nepřidá. Normálně takové chyby nedělám. Cítil jsem bolest, ale i potom jsem udělal jednu tréninkovou sestavu, která mi vyšla,“ řekl.

Nejvíce se Hambüchenovi přiblížil poslední finalista Leyva, ale i ten na něj ztratil více než čtvrt bodu. Leyva si tak během jediného dne vysloužil dvě stříbrné medaile.

Sportovní gymnastika

Muži:
Bradla:
1. Verňajev (Ukr.) 16,041, 2. Leyva (USA) 15,900, 3. Beljavskij (Rus.) 15,783, 4. Teng Šu-ti (Čína) 15,766, 5. Larduet (Kuba) 15,625, 6. Muntean (Rum.) 15,600, 7. Kato (Jap.) 15,233, 8. Jou Chao (Čína) 14,833.
Hrazda: 1. Hambüchen (Něm.) 15,766, 2. Leyva (USA) 15,500, 3. Wilson (Brit.) 15,466, 4. Mikulak (USA) 15,400, 5. Barretto Junior (Braz.) 15,208, 6. Larduet (Kuba) 15,033, 7. Zonderland (Niz.) 14,033, 8. Verňajev (Ukr.) 13,366.

Ženy:
Prostná:
1. Bilesová 15,966, 2. Raismanová (obě USA) 15,500, 3. Tinklerová (Brit.) 14,933, 4. Ferrariová (It.) 14,766, 5. Wang Jen (Čína) 14,666, 6. Fasanová (It.) 14,533, 7. Murakamiová (Jap.) 14,533, 8. Steingruberová (Švýc.) 11,800.

Autoři: ,


Další z rubriky

Olympiáda v Riu výrazně překročila rozpočet. Stála 308 miliard korun

Etiopský vytrvalec Feyisa Lilesa běží pro stříbrnou medaili v olympijském...

Cena za loňské olympijské hry v Riu de Janeiro? 43,3 miliardy realů (asi 308,3 miliardy korun)....

KOMENTÁŘ: Říše lži lamentuje: Svět lže. A vnější nepřítel se jí hodí

Richard McLaren hovoří o ruském dopingu.

Neopodstatněná urážka. Do očí bijící hulvátství. Nepodložená obvinění z McLarenovy zprávy by...

Je to vzkaz, že dopovat se nevyplácí, říká čekatel na olympijský bronz

Zápasník Marek Švec skončil v olympijské soutěži do 96 kg těsně bez medaile.

Je to už víc než osm let, co po prohraném souboji o bronz na letní olympiádě v Pekingu zůstal...Najdete na iDNES.cz