Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Porazit můžeme každého, říká autor vítězného slovenského gólu Kopecký

Slovenský útočník Tomáš Kopecký (vpravo) překonává švédského gólmana Henrika Lundqvista. | foto: AP

25 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Ve slovenské reprezentaci dal Tomáš Kopecký svůj první gól, a byla to trefa, na kterou nikdy nezapomene. Osmadvacetiletý hokejista posunul Slováky do semifinále olympijského turnaje ve Vancouveru. A bylo to úkor obhájců turínského prvenství Švédů.

Největší senzace turnaje se zrodila v posledním čtvrtfinálovém utkání, v němž v noci na dnešek Slováci vyhráli 4:3 nad favorizovaným Švédskem. "Porazili jsme Švédy, poslední olympijské vítěze. To je neuvěřitelné," dojímal se slovenský vítěz Stanley Cupu z roku 2008.

V polovině závěrečné třetiny dal Kopecký gól na 4:2. Švédové sice už za půl minuty snížili, ale ze závěrečného obrovského tlaku už další branku nedali. "Všichni jsme odvedli maximum, od brankáře, přes trenéry až po maséry," říkal detroitský útočník chraplavým hlasem.

Ztratil jste hlas, jak jste oslavoval gól?
Přesně tak. Když si představíte, že celá země stojí za vámi, všichni vám fandí, vaše rodina, přátelé, tak to je něco neuvěřitelného. Byl to nejhezčí okamžik mé kariéry, nemohl jsem si přát lepší příležitost ke vstřelení první reprezentační branky.

Schoval jste si puk, kterým jste dal vítěznou branku?
Bohužel jsem si ho nevzal. Musím to klukům z našeho útoku vytknout, protože o tohle se obvykle starají starší hráči. V té euforii na to nikdo nevzpomněl, a já to chlapcům nezazlívám.

Co rozhodlo o vítězství?
Vyšly nám přesilovky, dali jsme nádherné góly a hlavně jsme dokázali jsme hrát svůj hokej, ať byl vývoj zápasu jakýkoli. Právě v tom se ukázala velikost našeho mužstva, které je natolik zkušené, že nikdy nepřestává hrát svoji hru. Musíme hrát, nesmíme se přizpůsobit soupeři, a pak jsme schopni uspět s každým.

I s Kanadou?
To uvidíme. Kanada tady má nejlepší mužstvo, bude mít na své straně fanoušky, ale když se jí nezalekneme, tak nemáme co ztratit. Pokud budeme hrát na to, abychom nedostali gól, tak věřím, že sami nějaký dáme, protože máme zkušenější tým než Kanada.

Kam až může slovenský tým dojít?
Porazit můžeme každého soupeře. Máme výborně vyvážené mužstvo, jsou tu mladí hráči i zkušení hokejisté, pro které to už může být poslední olympiáda. Když vidíte Demitru, Pálffyho nebo Stümpela, jak strašně chtějí vyhrát a co pro to dělají, tak to i vás žene dopředu.

Napadlo vás, že vydržíte na turnaji až do konce?
Chtěli jsme postoupit do čtvrtfinále, ale teď jdeme dál. Budeme hrát o medaile, a to je výborné. Moc se na to těším.Najdete na iDNES.czmobilní verze