Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Poslanci chtějí přilepšit bývalým medailistům v nouzi

12 2007
Praha - Bude stát přilepšovat dvaceti tisíci korunami měsíčně sportovcům, kteří získali na některé z minulých olympiád medaili? Lidem, jako je bývalá gymnastka Věra Čáslavská, atletka Dana Zátopková či skokan na lyžích Jiří Raška? Právě takový návrh předložila do Sněmovny trojice poslanců z ČSSD a ODS.

"Napadlo mě to, když jsem se bavil s bývalými hokejisty Josefem Černým, Jaroslavem Holíkem i dalšími. Někteří z nich mají důchod 5800 korun měsíčně a nic dál," říká sociální demokrat Karel Šplíchal.

Dříve byli symboly země.

Teď? Živoří v nouzi.

"Někteří jsou na tom opravdu špatně," potvrzuje bývalý reprezentant Jiří Holík. "U nás je ve společnosti přímo zažrané vykašlat se na lidi, kteří dřív něco dokázali. Najednou jsou nepotřební. Vzpomeňte, jak se vlast chovala k válečným veteránům."

Příkladem smutného sportovního konce je olympijský vítěz ve dvojskifu z her 1960 v Římě, veslař Václav Kozák. Ten před třemi lety zemřel v naprosté bídě, v ústraní v domě s pečovatelskou službou, kam přišel jako bezdomovec zdevastovaný alkoholem.

Šplíchal zdůraznil, že dvacetitisícový měsíční příplatek by se netýkal všech medailistů, ale těch, kteří pobírají důchod. Ať už starobní nebo invalidní. Celkem je to teď zhruba stovka lidí, ročně by speciální doživotní renta nestála více než 30 milionů korun.

"Ti lidé si to určitě zaslouží. Třeba v Polsku se podobně starají už o olympioniky nad 35 let," argumentuje Šplíchal.

Spolu s ním se pod návrh podepsal občanský demokrat Petr Bratský a Pavel Ploc, který ve Sněmovně zastupuje ČSSD.

V jeho případě je to trochu pikantní. Zákon, kdyby byl přijat, by se ho jednou také mohl týkat. Ploc totiž získal bronz ve skocích na lyžích při zimní olympiádě v roce 1984 v Sarajevu a stříbrný byl o čtyři roky později v Calgary.

"To mě vůbec nenapadlo. Mně se s manželkou daří, máme penzion a restauraci," řekl Ploc.

Zákon má začít platit hned, až ho schválí parlament a podepíše prezident. To by mohlo být někdy v průběhu letošního roku. Pokud tedy schvalování zákona nepřekazí předčasné volby.

Autoři:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze