Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poslední maturantka si na medaili počká

28 2000
S y d n e y (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Hledat klid a soustředění uprostřed olympijské vesnice, která je plná sportovců, co už mají své soutěže za sebou, je stále obtížnější. V roli maturanta, který jde ke zkoušce až jako poslední, zatímco spolužáci už chystají večírek, se ocitla výškařka Zuzana Hlavoňová. Dnes si dokázala poradit s kvalifikačním limitem, a svoji roli soustředěného čekatele tak ještě prodloužila. "Pomáhá mi být mezi lidmi, kde je legrace," říká atletka, která by den před koncem olympiády ráda přidala do české sbírky ještě jednu medaili.

Už jen osmnáct sportovců z více než 120členné olympijské výpravy zasáhne či zasahuje ve zbývajících čtyřech dnech do soutěží. Podobné poměry platí i pro celkové osazenstvo olympijské vesnice, kde se tak logicky uvolňuje nálada.

"Je to dost náročné, všichni oslavují, a tak je strašně těžké se soustředit," říká výškařka Zuzana Hlavoňová, která musí udržovat životosprávu a tréninkovou kázeň až do soboty. "Mám ráda legraci, je to lepší, než kdybych byla sama," tvrdí. Když se však parta večer vydá na diskotéku, ona musí zůstat doma.

Stejné to je s návštěvami na sportovištích, na které se tak před cestou do Sydney těšila. "Nějak jsem nestíhala objednávat lístky předem, a když pak nějaké byly volně k dispozici, než jsem přišla z tréninku, tak je ostatní rozebrali," říká 27letá výškařka, ze které se stala alespoň televizní fanynka: Sledovala jsem finále plážového volejbalu, a pak hlavně sporty, kde soutěžili naši reprezentanti."

Teď se však už musí soustředit především sama na sebe. "Cítím, že mám výbornou formu. Nikdy jsem nebyla tak dobře fyzicky připravená, jen musím skoky zvládnout technicky," řekla sebevědomě po dnešní kvalifikaci. Při té si jediné problémy připravila sama špatně stanovenou délkou rozeběhu: "Nečekala jsem, že budu běhat tak dobře. Musela jsem značku pro rozeběh několikrát posunovat do zadu, protože skoky kulminovaly až za laťkou," říkala na vysvětlenou.

Kvůli zaměřování si málem udělala ostudu, základní výšku 180 totiž skočila až napotřetí, ale na závěr kvalifikace se hladce přehoupla přes 194 cm, čímž splnila limit a zajistila si start ve finále. "Musím rozeběh ještě trochu posunout dozadu, víc se zkoncentrovat a mohlo by to dobře dopadnout," uzavírá stříbrná medailistka z loňského halového mistrovství světa. Pod širým nebem v Seville skončila čtvrtá, a teď si chce aspoň o jednpo místo polepšit.Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze