Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poslední tajemství: kdo zapálí oheň

4 2000
S y d n e y - Pořadatelé olympiády v australském Sydney zatím odkryli jen část tajemství zahalujícího zahájení her. Je tak jasné, že start olympijských her bude svěřen známému Krokodýlovi Dundee, hrdinovi stejnojmenného filmu. Neznámou i nadále zůstává, kdo se postará o zapálení olympijského ohně.

V pátek 15. září přesně v 18 hodin místního času přivede známý australský herec a producent Paul Hogan, představitel populárního lovce krokodýlů, 120 jezdců na koních a odstartuje tak zahajovací ceremoniál. Poté vytvoří jezdci formaci  představující pět olympijských kruhů a následně vyhodí všichni jezdci své čepice do publika.

Tomu se krátce nato představí předseda Mezinárodního olympijského výboru Juan Antonio Samaranche a britský královský místodržící William Deane. Následný asi hodinový tanec dívky a domorodého tanečníka provedou přihlížející na stadionu i u televizních obrazovek po celém světě dějinami Země.

Defilé jednotlivých výprav by mělo odstartovat kolem 20:00 a na představení všech 10.200 sportovců bude podle odhadu  pořadatelů potřeba 80  minut. Přesně v 21:38 prohlásí britský místodržící XXVII. hry za zahájené a nad stadion se vznese  vlajka s pěti olympijskými kruhy. Jakmile sportovci složí olympijský slib, objeví se pochodeň, jež zatím absolvovala předlouhou cestu celým světem.

V přesně rozepsaném programu zahájené tak zůstává již jen poslední volné místo. Nikomu se zatím nepodařilo zjistit, komu se  dostane té cti zapálit velký olympijský oheň na stadionu.

Autor:


Další z rubriky

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...Najdete na iDNES.cz