Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Poslednímu se fandilo, ale Chluma to netěšilo

12 2006
Pragelato - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Byl první i poslední. Sdruženář Patrik Chlum byl v sobotu díky nízkému startovnímu číslu vůbec prvním českých sportovcem, který soutěžil na začínající zimních olympijských hrách. V cíli běžecké části však byl úplně poslední, za ním se zavírala trať. "Ale v konečném pořadí poslední nejsem," bránil se.

Na běžeckou část startovali sdruženáři Gundersenovou metodou s časovými odstupy vypočítanými podle výsledků skoků. Nejslabší závodníky však pořadatelé pustili na trať společně s tím, že časy se jim dopočítají až dodatečně.

Díky pokaženým skokům skončil ve skupince trosečníků i český reprezentant.

"Před Ukrajincem Tračukem jsem měl mít skoro tříminutový náskok, a tolik jsem na něj neztratil," dobře věděl Patrik Chlum. "Ale nijak jsem čas nehlídal. Protrápil jsem se od startu až k cíli," přiznal.

Soupeři ze závěrečné vlny mu utekli hned po startu, a 24letého Čecha tak odsoudili k sólové jízdě.

Byla to jízda hanby? "Je hezké, jak lidé poslednímu závodníkovi fandí, ale stejně to pro mě nebylo nic příjemného. Radši bych jel o šest sedm minut dříve."

Možná přestoupí ke skokanům

Parádní disciplínou sdruženáře liberecké Dukly je skok, jenže na olympijských můstcích v Pragelatu tohle pravidlo neplatilo. Byl pátý od konce, proto pak musel běžet na chvostu.

"Jsem z formy," přiznává Chlum. "Měl mích mít na to, abych skákal mezi deseti nejlepšími sdruženáři, ale tady mi to nevycházelo."

Jistotu a sebedůvěru mu vzalo loňské vážné zranění po pádu. "Pořád se z něj dostávám," říká a svěřuje se, že se na výkonu podepsala i atmosféra olympijského debutu. "Normálně nervózní nebývám, ani nemám proč, když se špičkou stejně nemohu soupeřit. Ale tady to na mě nějak dolehlo."

Nepomohla mu ani nová kombinéza, kterou si sám před olympiádou sám koupil. "Když se nedaří, tak sportovci někdy hledají chybu v materiálu, ale ono to v tom většinou není. Také tady byla chyba jen ve mně."

Olympijský propadák asi nezůstane bez následků. Nad svou budoucností se Chlum chce zamyslet po sezoně. "Je to krize, nezajel tu ze sdruženářů nikdo. Uvidíme, co se bude dít, ale já vážně přemýšlím o tom, že bych přešel ke skokanům. Tam to funguje lépe," překvapil předposlední muž sobotního individuálního závodu v severské kombinaci.Najdete na iDNES.czmobilní verze