Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Postřehy z Vancouveru: Hledá se sníh. A Vokoun do špičky NHL nepatří

VÍTEJTE ve Vancouveru! Tady se teď schází sportovní svět. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

8 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Úřednice na kanadské celnici listuje mým pasem a poněkud udiveně se mě ptá: "Kanadská víza jste ještě loni nepotřebovali a letos už ano? A americká jste loni potřebovali a letos už ne? Chápu to dobře?" Přikývnu. Úřednice vzdychne: "Svět nemá logiku."

Svět, přinejmenším ten sportovní, se toho času schází v její zemi, pojmenované podle indiánského slova Kan-na-ta, což znamená "osada".

Kanada je nyní osadou pro 34 milionů obyvatel + 5 000 olympioniků. Nadcházející hry mají být XXI. zimní olympiádou, jenže ve Vancouveru vládne po nejteplejším lednu v historii nefalšované jaro, rtuť teploměru šplhá k plus 13 stupňům a otužilí domorodci jezdí po městě na kole v krátkých rukávech.

První den

Ve Vancouveru

Tomáš Macek, reportér deníku MF DNES, líčí první dojmy z olympijské metropole.

Do nedalekého Cypřišového pohoří se drápe karavana nákladních automobilů, aby sem dovezla sníh ze vzdálenosti 400 kilometrů, jen aby tu mohli akrobati a snowboardisté svést boje o medaile.

"Kdo ví, možná budeme závodit na slámě," povídá akrobatka Šárka Sudová, sestra slavnější reprezentantky Nikoly.

Trenér Marek Jelínek pro jistotu sbalí svoji snowboardovou partičku, půjčí si od ČOV auto a odveze ji 500 kilometrů za kvalitním tréninkem do Big White. Dále čtěte: Z Vancouveru do Big White, snowboardcrossaře vyhnalo teplo.

Jaro zimním hrám nevadí?

Kanaďané jsou však i na svoji jarní olympiádu natěšeni. "Nemáte lístky na krasobruslení?" ptá se řidič autobusu. "Všechny byly hned vyprodané, na černém trhu už stojí 2 000 dolarů."

Trolejbusy, které ještě loni jezdily se svítícími nápisy "Go, Canucks, Go", se od NHL přeorientovaly na hry a hlásají "Go Team Canada". A místní rychlobruslařky byly kanadskými médii překřtěny na "Golden Girls", rozumějte Zlaté dívky. Bez ohledu na to, že jejich cesta ke zlatému pokladu vede přes jistou Martinu Sáblíkovou.

Krasobruslař Michal Březina Rychlobruslařka Martina SáblíkováRychlobruslařka Karolína Erbanová
Nikola Sudová s cedulí na dveřích svého pokojeŠárka Sudová na svém pokoji v olympijské vesniciRychlobruslařka Kateřina Novotná

Bude Jágr vlajkonošem?

Deník Vancouver Sun se rozparádí při osmistránkovém rozboru hokejového turnaje, v němž věnuje rozsáhlý prostor šesti favoritům: Kanadě, USA, Rusku, Švédsku, Finsku a Slovensku.

OBRAZEM

Snímky z Kanady

Podívejte se do olympijské vesnice, jak ji zachytil fotograf Michal Sváček. Snímky najdete ZDE.

Následuje krátký sloupek s titulkem "Ti ostatní", kde se o českém výběru dočtete: "Od Čechů se toho letos moc očekávat nedá. Hemský a Hejduk jsou zraněni a Vokoun je sice solidní brankář, ale do špičky NHL nepatří."

Ještě že tak nesmýšlí každý Kanaďan, policista u bran olympijské vesnice říká: "Já vám věřím. Vím, co Jágr dovede."

Co Jágr dovede, by údajně mohl ukázat i na slavnostním zahájení s českou vlajkou v ruce, aspoň se o tom mezi Čechy šušká.

Kdo v pátek zapálí oheň?

Kanaďané řeší, která jejich legenda zapálí v pátek oheň. V televizní anketě se jako kolovrátek opakují dvě jména: buď Wayne Gretzky, nebo sjezdařka Nancy Greenová.

Ale možná to bude jinak. Kanaďané jsou totiž při svých olympiádách zatíženi na páry. Oheň na hrách v Montrealu 1976 zapálily společně dvě děti, chlapec a dívka.

Maskoty v Calgary 1988 byli medvídek a medvědice. Proč by tedy pod číší pro vancouverský oheň nemohli ruku v ruce stanout Gretzky i Greenová, co myslíte?

Autor:


Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze