Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Poustevnický život ho přivedl na olympiádu

11 2002
Salt Lake City - Spal ve svém autě, neměl sprchu a všechny peníze utrácel za vosky a náboje. Dnes ale vidí, že to všechno mělo svůj smysl. Dan Campbell si po těžkém odříkání vyzkouší olympijskou atmosféru v závodu biatlonistů. Americký reprezentant se do týmu dostal individuálním tréninkem, zatímco předtím se mu to jako členovi sportovního střediska nepodařilo.

Campbell zkoušel prorazit dvakrát. Tři roky byl součástí juniorského týmu USA a na mistrovství světa 1997 své věkové kategorie skončil čtrnáctý, druhý z Američanů. Na olympiádu do Nagana ale neodletěl, při přechodu mezi dospělé ztratil výkonnost. Přihlásil se do programu na výchovu biatlonistů staršího věku, jenže ten neměl na jeho formu patřičný efekt a seniorská reprezentace se pro něj uzavřela.

Na jaře 2000 prodal tehdy jednadvacetiletý závodník spoustu svých věcí, zbytek sbalil do šedého chevroletu z roku 1992 a odjel do Park City. Nechal se zaměstnat v obchodě s taškami a svou dodávku zaparkoval opodál za zadním vchodem. Při pracovní době od čtyř do jedenácti mu zbylo dost času na posilovnu a běžecký trénink v blízkých horách. Po odpolednách navštěvoval kurzy na utažské univerzitě.

Musel se ovšem materiálně uskrovnit, neměl televizi, ani sprchu. Noci trávil ve spacím pytli a na studium si svítil baterkou. Za vosky, oblečení a náboje utratil rodák z Minnesoty 15.000 dolarů a možná by všeho nechal, nebýt trenéra Piotra Bednarskiho, který jej po půlroce přiměl vrátit se do tamních hor. "Žil jsem v nejistotě. Nevěděl jsem, jestli jsem se zlepšil, ani jak uspěji v konkurenci s ostatními," vrátil se Campbell ke zvláštnímu životnímu období.

Po něm následoval klasický trénink s Bednarskim a loni v prosinci si na národním mistrovství bývalý odpadlík zajistil místo v olympijském družstvu. Odjel do míst, v jejichž blízkosti před časem vedl úsporný život, a dnes se postaví na start dvacetikilometrového závodu. Měl by být i členem americké štafety.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze