Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Pozlatí rychlobruslařka Sáblíková start zimních olympijských her?

Martina Sáblíková na lednovém mistrovství Evropy. Vracela se z něj se zlatou medailí, povede se jí stejný kousek i ve Vancouveru? | foto: www.sport-invest.cz

14 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Dvě česká zlata prozářila předloni úvodní víkend letních her v Pekingu. Teď nastal zimní čas v deštivém Vancouveru. Předolympijské zranění kolena sice srazilo medailové šance akrobatické lyžařky Nikoly Sudové, večer se však Česko chystá vyhlížet zlatou jízdu rychlobruslařky Martiny Sáblíkové.

"Občas mě to velké očekávání pohltí," přiznává 22letá slečna z Velkého Oseka. Bezbřehou optimistkou nikdy nebyla. Ve svých prohlášeních zůstává při zdi, pravý opak kouče Nováka. Teď říká: "Jakoukoli medaili, prosím."

Zprávy

ve vašem mobilu

Čerstvé informace z her ve Vancouveru najdete ve svém mobilu. SMS a MMS si objednejte ZDE.

Na m.idnes.cz/vancouver poběží zpravodajství pro mobilní prohlížeče. Ráno si můžete zkontrolovat noční výsledky, cestou do práce vám neuteče ani minuta z on-line reportáží.

Více ZDE.

Pět let náleží do nejvyšších rychlobruslařských kruhů, kdysi "Popelka z hrbolatých rybníků", později "Neporazitelná Martina". Jenže právě proto ví: klání na 3 000 metrů dokáže být zrádné. Toto je trať, kde ani favoritky nemají nic zaručeno.

Příklady? Loňské mistrovství světa v olympijské hale: Sáblíkovou poráží o směšných sedm setin Nizozemka Groenewoldová. Nebo předloni, šampionát v Naganu: kvarteto nejlepších se vtěsnalo do 89 setin, na ni zbylo nenáviděné čtvrté místo.

Po tiskové konferenci ve Vancouveru sedí skromně za stolem. Jak se vede? "Jde to," pousměje se. V neděli bude lovnou zvěří, naháněnou celým rychlobruslařským světem.

"Na svých útlých ramenou nese Sáblíková zlaté naděje celé své země," píše kanadský list Chronicle Herald. Nizozemský Volksrant oznamuje: "Závod na 3 000 metrů: top favoritka Sáblíková." Totéž tvrdí francouzská agentura AFP i americký časopis Sports Illustrated.

Martina Sáblíková (vlevo) a Karolína ErbanováMartina Sáblíková

I sázková kancelář William Hill hlásá: "Na 3 000 metrů je Sáblíková jasná favoritka." Ještě dál jde deník Calgary Herald. Už nyní ji zařazuje mezi 10 největších hvězd těchto her. Jak se vám to líbí, Sáblíková po boku Vonnové, Northuga či Björndalena? "Stojí na ledu v cestě kanadským Golden Girls," dodává list.

Nejlepší z domácích hvězd, Kristina Grovesová, visí ve městě na plakátu na každém rohu. "Sáblíková a Němka Beckertová jsou dvě ženy, s nimiž se musím vypořádat," říká. "Ano, vládly této sezoně. Ale nevyhrávaly o 5 nebo o 6 vteřin. Každý je porazitelný."

On-line ze závodu sledujte zde

Německý objev zimy Stephanie Beckertová je zatím jedinou ženou, která v sezoně dokázala Sáblíkovou na 3 000 metrů porazit – a hned dvakrát. "Přeju si, aby mi ji nalosovali do stejné rozjížďky," tvrdí Němka. "Protože Martina je ta nejrychlejší. Nikdo jiný mě víc nevyhecuje."

Před týdnem vesele klábosily v olympijské vesnici, Češka chválila sokyni její čepici. V neděli se budou jen ostražitě pozorovat. Sáblíková bude nervózní. Aby ne. Po lyžařce Neumannové může být druhou Češkou v historii, jež vyválčí zlato ze zimní olympiády.

Rozhodnou tři kola před cílem, říká Sáblíková

Kdyby všechno nešlo jako po másle, možná by byla klidnější. "Až mě znervózňuje, jak jsem tu v pořádku. Tělo funguje, hlava funguje. Ani ponorka nehrozí," povídá Martina Sáblíková, která by o svých nachlazeních, horečkách a namožených svalech mohla vyprávět dlouhé příběhy. Před svým prvním dnem D na vancouverských hrách je – světe, div se – zdravá.

Martina Sáblíková (vlevo) a trenér Petr Novák


Co tedy čekáte od trojky?
Strašně ráda bych byla blízko medaile.


Blízko je i na čtvrtém místě.
To jo. I když to by mě naštvalo, samozřejmě.


Z pěti závodů na 3 000 metrů jste za sezonu vyhrála tři. Jste největší favoritkou.
Já si tak nepřipadám. Tohle je jiný závod. Kanaďanky jsou doma, ty ostatní k olympiádě vše směřovaly. Každý nastupuje s čistým štítem.


Vzala jste si poučení z vaší olympijské premiéry v Turíně?
Říkám si: Nesmíš to tady ani přepálit, ani rozjet pomalu. Tehdy v Turíně jsem na pětce začala moc pomalu, bolelo mě stehno, bála jsem se, že nevydržím. Teď už těch trojek a pětek mám v nohách mnohem víc. Takže vím, že bych vydržet měla.


Tušíte, kde se bude lámat závod?
Tři kola před cílem.


Tam už budete vědět, jestli na medaili máte?
Tam už mě většinou tak strašně bolí nohy, že si říkám: Doufám, že přežiju a dojedu. Od té chvíle se už v každé zatáčce musíte rvát s technikou a soustředit se na udržení tempa.


Šest nejlepších závodnic ze Světového poháru nalosují do posledních tří rozjížděk. Se kterou soupeřkou byste chtěla jet?
S Kristinou Grovesovou. Je tu doma, vyhecovala by mě.


Ale tribuny by hnaly ji.
To mě dokáže spíš namotivovat.


Představte si, že pak projedete cílem a zjistíte, že máte stříbrnou medaili.
Budete jásat? Kdyby mi třeba o pět setin uteklo zlato, určitě trošku zklamaná budu. Pět setin není nic. Ale na druhou stranu: Mít jakoukoli placku by bylo vážně super. Až když se dostanete sem, uvědomíte si, že není všechno tak jednoduché, jak se zdálo na Světových pohárech. Že bojovat o medaili na olympiádě je daleko těžší, než jsem kdy myslela. Zvlášť když vám pořád někdo říká: Máš jet na zlato.


To slyšíte tak často?
Většinou mi lidé povídají: Jsi favoritka. Je docela těžké s tím dýchat. Bývám nervózní před každým větším závodem. Ale jakmile přijdu na led a rozjedu se, spadne to ze mě. Na ledu si připadám, že tam můžu odjet od všech svých problémů. Když si to řeknu i v neděli, snad to dopadne dobře.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze