Praha by měla pracovat dál, říká Jirásek

6 2005
Praha - Co znamená volba Londýna za organizátora olympijských her v roce 2012 pro případnou kandidaturu Prahy na pořádání her v roce 2016 resp. 2020? "Teď bych nechtěl vynášet žádné velké soudy. Ale zatím není důvod odložit naše ambice o čtyři roky," tvrdí předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Volba evropského města jej nepřekvapila - všeobecně se před 117. zasedáním mezinárodního olympijského výboru v Singapuru očekával souboj Paříže a Londýna.

Favoritem v něm měla být francouzská metropole.  "Vítězství Londýna je mírným překvapením," přiznává Jirásek. "Rozdíl čtyř hlasů mluví o mimořádně vypjaté volbě i o skvěle připravených kandidaturách."

Umístění sportovního svátku na starý kontinent je pro český sport pozitivem. "Odpadnou nám záležitosti kolem aklimatizačních kempů a adaptací na místní kulturu. Finančně půjde o levnější záležitost než při cestě do zámoří. A navíc Evropa je příznivěji dosažitelná také pro české sportovní fanoušky," vypočítává klady londýnské volby Milan Jirásek.

Zároveň však Londýn může nepřímo ohrozit olympijskou kandidaturu Prahy. Česká metropole má - podle předběžných plánů - zájem o pořádání her v roce 2016 resp. 2020. Jenže dvakrát v řadě v Evropě se naposled konaly olympijské hry v letech 1948 a 1952 - v Londýně a Helsinkách.

"Neexistuje pravidlo, které by zakazovalo uspořádat hry dvakrát za sebou na stejném kontinentu," neztrácí naději Milan Jirásek. "Zatím bych nechtěl vynášet žádné soudy."

První pokus o zisk her na rok 2016 doporučil českým organizátorům sám šéf olympijských her Gilberto Felli - kvůli otestování schopností před přípravou na rok 2020.

Jenže při současné tendenci střídání kontinentů ani rok 2020 nemusí být pro Prahu ideální variantou.

Pro neúspěchu New Yorku bude mezi zástupci kandidátských měst pro rok 2016 zcela jistě i představitel amerického kontinentu, dá se předpokládat zájem z Asie a samotní představitelé Mezinárodního olympijského výboru vybízejí africké země, aby se ucházely zhostit se pořádání her - i když možná v některém ještě pozdějším termínu.

Navíc, už v Singapuru deklarovali zájem zkusit štěstí opětovně Madrid i Moskva. Situace by pro Prahu nebyla zcela příznivá.

"Ale byla by škoda odložit všechny aktivity o čtyři roky. Jako, že by se tady nic nedělo a celá myšlenka by zestárla? To by nebylo vhodné řešení. Praha by měla pracovat dál," je přesvědčen Milan Jirásek.

Přiklání se k detailnímu zmapování situace - přece jenom datum podání přihlášky pro kandidaturu Prahy na rok 2016 je až za dva roky, v létě 2007.

Autoři:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

KOMENTÁŘ: Lze zbavit Evropu strachu z olympiád? Až Paříži napoví

Odhalení olympijských kruhů v Paříži

Kde jsou ty doby, kdy o olympijské hry na rok 1992 usilovalo ve finále voleb hned pět evropských...

Ruský olympijský výbor pokračuje v soudním sporu s dopujícím bobistou

Ruský čtyřbob ve složení Alexander Zubkov, Alexey Negodajlo, Dmitry Truněnkov a...

Ruský olympijský výbor se odvolal proti rozhodnutí moskevského soudu, který odmítl uznat...

Najdete na iDNES.cz