Praha by měla pracovat dál, říká Jirásek

6 2005
Praha - Co znamená volba Londýna za organizátora olympijských her v roce 2012 pro případnou kandidaturu Prahy na pořádání her v roce 2016 resp. 2020? "Teď bych nechtěl vynášet žádné velké soudy. Ale zatím není důvod odložit naše ambice o čtyři roky," tvrdí předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Volba evropského města jej nepřekvapila - všeobecně se před 117. zasedáním mezinárodního olympijského výboru v Singapuru očekával souboj Paříže a Londýna.

Favoritem v něm měla být francouzská metropole.  "Vítězství Londýna je mírným překvapením," přiznává Jirásek. "Rozdíl čtyř hlasů mluví o mimořádně vypjaté volbě i o skvěle připravených kandidaturách."

Umístění sportovního svátku na starý kontinent je pro český sport pozitivem. "Odpadnou nám záležitosti kolem aklimatizačních kempů a adaptací na místní kulturu. Finančně půjde o levnější záležitost než při cestě do zámoří. A navíc Evropa je příznivěji dosažitelná také pro české sportovní fanoušky," vypočítává klady londýnské volby Milan Jirásek.

Zároveň však Londýn může nepřímo ohrozit olympijskou kandidaturu Prahy. Česká metropole má - podle předběžných plánů - zájem o pořádání her v roce 2016 resp. 2020. Jenže dvakrát v řadě v Evropě se naposled konaly olympijské hry v letech 1948 a 1952 - v Londýně a Helsinkách.

"Neexistuje pravidlo, které by zakazovalo uspořádat hry dvakrát za sebou na stejném kontinentu," neztrácí naději Milan Jirásek. "Zatím bych nechtěl vynášet žádné soudy."

První pokus o zisk her na rok 2016 doporučil českým organizátorům sám šéf olympijských her Gilberto Felli - kvůli otestování schopností před přípravou na rok 2020.

Jenže při současné tendenci střídání kontinentů ani rok 2020 nemusí být pro Prahu ideální variantou.

Pro neúspěchu New Yorku bude mezi zástupci kandidátských měst pro rok 2016 zcela jistě i představitel amerického kontinentu, dá se předpokládat zájem z Asie a samotní představitelé Mezinárodního olympijského výboru vybízejí africké země, aby se ucházely zhostit se pořádání her - i když možná v některém ještě pozdějším termínu.

Navíc, už v Singapuru deklarovali zájem zkusit štěstí opětovně Madrid i Moskva. Situace by pro Prahu nebyla zcela příznivá.

"Ale byla by škoda odložit všechny aktivity o čtyři roky. Jako, že by se tady nic nedělo a celá myšlenka by zestárla? To by nebylo vhodné řešení. Praha by měla pracovat dál," je přesvědčen Milan Jirásek.

Přiklání se k detailnímu zmapování situace - přece jenom datum podání přihlášky pro kandidaturu Prahy na rok 2016 je až za dva roky, v létě 2007.

Autoři:


Nejčtenější

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...Další z rubriky

Plavkyně Seemanová vybojovala na olympiádě mládeže další medaili

Češka Barbora Seemanová při olympijské rozplavbě na 200 metrů volným stylem....

Barbora Seemanová vybojovala na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires po zlatu z kraulařské...

Z boje o zimní olympijské hry v roce 2026 vypadl turecký Erzurum

Erzurum je město s půl milionem obyvatel, ležící na úpatí severoanatolského pohoří, jehož nejvyšší štíty se šplhají do výšky přes 3000 metrů.

Turecké město Erzurum bylo vyřazeno ze seznamu kandidátů na pořádání zimních olympijských her v...

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz