Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha chce další analýzy olympijské kandidatury

15 2005
Praha - Pražskému magistrátu nestačí stávající studie týkající se kandidatury na pořádání letních olympijských her a chce vypracovat další . „Budou se týkat například využití budoucího výstaviště v Letňanech pro potřeby her, možnosti postavit olympijskou vesnici v Bubnech a plavecký areál na Maninách, dopravy i organizačních opatření,“ sdělil primátorův náměstek Jan Bürgermeister (ODS).

Městská rada v úterý projednala ekonomickou analýzu pořádání letních her v roce 2016, nebo 2020. Uvedla, že hodlá v přípravě případné kandidatury pokračovat. Dokument ještě posoudí zastupitelé.

Podle dříve prezentované studie firmy PricewaterhouseCoopers by hry stály asi 133 až 135 miliardy korun a byly by ziskové. Nepřímé náklady by dosáhly téměř 600 miliard korun. Jde například o nutné výdaje do rozvoje dálniční sítě, modernizace železnice a další investice, které jsou potřebné bez ohledu na olympiádu.

Už na jaře městští zastupitelé schválili studii, podle níž v metropoli jsou plochy pro výstavbu olympijských sportovišť.  Nejvhodnějším místem pro hlavní stadion se podle této studie jeví sever města v oblasti Letňan.

Další sportoviště by byla na Maninách, Letné nebo Strahově. Do pořádání olympiády by byly zapojeny i další kraje a města.

Studie, které chce město připravit nyní, mají podle Bürgermeistra již provedené analýzy zpřesnit. Cílem je to, aby zastupitelé měli pro budoucí konečné rozhodnutí o tom, zda Praha přihlášku podá, nebo ne, podrobné podklady.

Někteří zastupitelé totiž o pořádání olympiády pochybují. Poukazují na vysoké náklady i na to, že hry by nadměrně zatížily běžný život města.

Autoři: ,


Další z rubriky

Švýcaři v referendu odmítli pořádání olympiády 2026 v Sionu

PODPORUJEME SION 2026. Nálepka na skle volební místnosti, kde Švýcaři v...

Švýcarsko se nebude ucházet o právo uspořádat v roce 2026 zimní olympijské hry. Obyvatelé kantonu...

Rozšíření turnaje hokejistek na zimních hrách otevřelo šanci i pro Češky

České hokejistky se radují z gólu v zápase se Švýcarskem.

Rozšíření olympijského turnaje hokejistek na deset týmů otevírá šanci i pro české reprezentantky,...

Bobistkám přidali na olympiádě druhou soutěž, ty ale chtěly čtyřboby

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová a Anastasia Kočeržovová při olympijské jízdě...

Přední světové bobistky překvapilo středeční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který do...Najdete na iDNES.cz