Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha chce pokračovat v přípravě olympiády

Plánované náklady na OH v Praze - Odhad nákladů na olympijské hry v Praze v porovnání s náklady na olympijské hry v letech 1996 - 2008 | foto: cmaČTK

24 2005
Praha - Dvouhodinové a bouřlivé jednání pražských zastupitelů nakonec posunulo hlavní město o krůček blíže k pořádání olympijských her. Praha nyní musí republice dokázat, že hry budou prospěšné i pro ostatní kraje. Ve hře je i referendum, protože někteří zastupitelé chtějí oslovit Pražany.

Ačkoli po většinu času, který ve čtvrtek zastupitelé věnovali projednávání možné kandidatury hlavního města na pořádání olympijských her v Praze v roce 2016 či 2020, bylo slyšet nesouhlasné názory, zastupitelé nakonec návrh schválili.

"To však neznamená, že jsme rozhodli o tom, že podáme přihlášku. Toto rozhodnutí je jen o tom, že potřebujeme k tomuto rozhodnutí další a další data," řekl primátor Pavel Bém (ODS).

K územní analýze rozmístění olympijské lokality a k ekonomické studii, která spočetla, že pořádání her může být ziskové, se nyní mají nabalit další studie.

Městští architekti mají zjistit, nakolik je možné využití hlavního ceremoniálního stadionu na letňanském výstavišti, zda se dají ze Strahova přesunout studentské koleje a ze zdejší lokality udělat komerční a sportovní zóna, což je stejně podle názoru koaličních politiků prioritou města.

ANKETA:

Chcete, aby v Praze byla olympiáda? - hlasujte zde

"Olympiáda není vizí, ale jen nástrojem k dosažení těchto strategických cílů hlavního města," mírnil náměstek primátora Jan Bürgermeister (ODS) názory opozičních zastupitelů.

Opozice chce počkat
Například komunistický zastupitel Josef Mach narážel na záměr města uspořádat komorní hry s názvem pidiolympiáda. "Ekonomická studie však má výrazné chyby. Uvádí, že přínos z televizních práv bude 19 miliard korun. Ve skutečnosti však jde 40 až 50 procent z těchto zdrojů olympijskému výboru," poukázal Mach.

Zastupitelé o olympiádě v Praze

Během středeční debaty pražských zastupitelů nad materiálem, který má Prahu posunout blíž ke konání olympijských her, zaznívaly rozdílné názory. MF DNES přináší nejzajímavější výroky představitelů města.

Pavel Bém (ODS): Já se vás zastupitelů ptám, rozhodujete se na základě srdce a emocí, nebo na základě dominantní hemisféry – tedy zdravého a kritického rozumu? K tomu přece stačí čísla a ta tu možnost pořádání her dávají.

Michael Hvížďala (nezávislý): Myšlenka olympiády je skvělá, ale v Praze naprosto neuskutečnitelná. Aby to zde nedopadlo jako v Barceloně, kde se nyní betonová sportovní monstra rozpadají a chátrají.

Josef Mach (KSČM): Ekonomická studie za 15 milionů má 109 stránek. To znamená, 1 stránka stála 137 tisíc korun. V ní se také objevuje úvaha, že ve městě bude najednou 600 tisíc návštěvníků. Propočetl jsem to a zjistil, že každou vteřinu vejde na Karlův most 20 lidí – to budeme řešit kartami VIP?

Jan Kasl (ED): Rada předkládá materiál, který říká, že máme našetřeno na kolo, a to ještě bez přehazovačky, ale přitom chce koupit nový mercedes. Podání přihlášky na pořádání OH v roce 2016 je nesmysl, výsměch a hazardování s dobrým jménem Prahy.

Jiří Kaňák (ED): Doteď mám pocit, že jsme na schůzi prognostiků, a ne na zastupitelstvu. Jak můžeme vědět, co bude v roce 2020 reálné? Třeba budeme sledovat televizi přes 3D brýle a sportovci nám budou poskakovat v obývácích a lidé třeba již nebudou chtít cestovat.

Markéta Reedová (ED): Už vidím, jak ochránci životního prostředí u Lipna jásají, že se bude kvůli jachtingu jeho okolí upravovat. Existuje občanské sdružení na podporu olympiády v Praze. Pokud to dnes schválíme, tak chci iniciovat sdružení proti podpoře olympijských her.

Petr Hulinský (ČSSD): Rád se přihlásím do občanského sdružení proti pořádání her, abych je odtud mohl přesvědčovat o pravém opaku.

Jan Bürgermeister (ODS): Nechci, abychom na to vynakládali prostředky a těsně před podáním přihlášky se rozhádali a vše by přišlo vniveč.

Podle opozičních zastupitelů je nesmysl kandidovat na hry už v roce 2016. Podle Jiřího Witzanyho (ED) je částka 160 miliard, kterou by mělo město do doby pořádání her na nutné dopravní a další stavby proinvestovat, nereálná.

Aby mohla Praha kandidovat na olympiádu v roce 2016, musí podat přihlášku už v roce 2007. Jan Kasl (ED) se však domnívá, že se vůbec nic nestane, když město dá přihlášku až v roce 2020 pro olympiádu v roce 2028. Přesto nakonec zastupitelé jasnou většinou odsouhlasili, že se mají připravovat další studie, které ukážou, jestli na olympiádu město má již nyní.

Ve hře je referendum
Primátor Bém tvrdí, že ekonomická stránka pořádání her je jasně spočtená ve studii společnosti Pricewaterhouse Coopers. Někteří zastupitelé však oponují a bojí se, že cena nakonec bude mnohem vyšší ceny.

"Studie jasně ukázala, že pořádání olympiády přinese 66,5 miliardy korun čistých výnosů. Podívejte se třeba na Austrálii či Řecko, kde nyní díky olympiádě roste ekonomika o 4,2 procenta," upozornil Bém.

"Město nemá ani na financování severozápadního městského okruhu. Navíc podle zkušeností z minulých let se stává, že cena městských zakázek je až o sto procent předražená," reagovala zastupitelka Markéta Reedová (ED).

Jan Kasl (ED). který ještě jako primátor s myšlenkou olympiády v Praze přišel, míní, že město může přípravu na olympiádu odložit a soustředit se na nutné výdaje.

"Nesmyslné je například odsouvání důležité trasy metra D. Navíc musíme postavit myšlenku olympiády na úroveň republiky," řekl Kasl. Dodal, že kvůli tomu proto třeba Jihomoravský kraj dodnes nechápe, proč by měl podporovat projekt Prahy. "Ano, je nutné ukázat, že olympiáda není jen pražský projekt," přitakal primátor.

Zastupitelka Olga Sedláčková (ED) navíc poukázala na to, že by se k tomuto problému, který ovlivní život obyvatel města vyslovit i Pražané. Její názor však zapadl.

Autoři: ,


Další z rubriky

Trest pro čínské krasobruslařské rozhodčí. Na ZOH nadržovali krajanům

Suej Wen-ťing (nahoře) a Chan Cchung během volných jízd dvojic na mistrovství...

Féroví sudí na olympijských hrách? Zdánlivá samozřejmost, ale asi jen v ideálním světě, ukazuje...

Na ZOH v Pekingu přibudou nové disciplíny, vzroste počet žen

Sara Takanašiová při závodě Světového poháru v Pchjongčchangu.

Smíšená soutěž ve skocích na lyžích či jednomístný bob žen. Mezinárodní olympijský výbor (MOV)...

Švýcaři v referendu odmítli pořádání olympiády 2026 v Sionu

PODPORUJEME SION 2026. Nálepka na skle volební místnosti, kde Švýcaři v...

Švýcarsko se nebude ucházet o právo uspořádat v roce 2026 zimní olympijské hry. Obyvatelé kantonu...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz