Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Praha má šanci na olympijské hry

13 2006
Praha - Má Praha kandidovat na olympijské hry? Ano, má to smysl! Takový vzkaz zazněl přímo ze srdce Mezinárodního olympijského výboru, od jeho prezidenta Jacquese Rogga. "Není důvod, aby Praha nemohla být dobrým kandidátským městem," řekl v Lausanne při setkání s Otto Jelínkem, předsedou sdružení Olympiáda pro Českou republiku.

"Schválně jsem se pana Rogga zeptal: Je Praha moc malá? Je česká ekonomika moc slabá? Ale on mi odvětil: Na tom přece vůbec nezáleží, rozhodující je, zda bude mít Praha patřičnou infrastrukturu," vypráví Jelínek. "A tu musí mít bez ohledu na olympiádu," dodává.

Jelínek, bývalý kanadský ministr, je nejen Roggovým přítelem, ale zároveň znalcem olympijského zákulisí.

Byl vládním zmocněncem pro zimní hry v Calgary 1988, podílel se také na úspěšné kandidatuře Vancouveru na zimní olympiádu 2010.

Nyní žije v Praze a pracuje pro úřad vlády coby koordinátor mezinárodních aktivit České republiky. "Ze schůzky s panem Roggem jsem odešel strašně optimistický," říká. "Věřím, že Praha může volby i vyhrát."

Jelínek myslí na olympiádu 2020, ale stejně jako Rogge doporučuje z taktických důvodů kandidaturu už na rok 2016. "Město a odborníci se musí dostat do povědomí."

V roce 2016 se hry patrně uskuteční v zámoří. "Ovšem je nepsaným pravidlem, že potom se zase vrátí do Evropy. AMOV hledá nové typy měst i lokality, kde ještě nebyly. Například střední Evropu," říká Jelínek.

Po problematické organizaci v Aténách zazněly z MOV hlasy: Nikdy více olympiáda v ekonomicky slabších zemích! "Jenže ty hlasy jsou v menšině. Navíc česká ekonomika je na vzestupu. Rogge to ví."

Podle ekonomické studie, vypracované pro pražský magistrát, budou přímé náklady na hry 135 miliard korun, dalších až 600 miliard by činily nepřímé investice v zemi.

"Ale třeba vlak na letiště a další stavby tu v nejbližších 10–15 letech potřebujeme tak jako tak," tvrdí Jelínek. "Hry v Praze rozhodně nebudou prodělečné, zaplatí je příjmy z televizních práv a od sponzorů. Krása města se nezmenší, ale už jen kandidatura ho zkvalitní."

Totéž říká v "olympijské" komisi magistrátu, kde je členem.

Rogge ke schůzce v Lausanne přivolal i Jacquline Barrettovou, šéfku komise MOV pro kandidatury. "Řekl jí: Mám tady Jelínka. Je sice z Kanady, ale teď bydlí v Praze. Pomozte jim technicky s kandidaturou."

Stadiony pro hry by podle prezidenta MOV neměly být tak kolosální jako nyní v Pekingu. "Stačí provizorní tribuny," podotkl.

Jelínek očekává, že na magistrátu padne rozhodnutí o kandidatuře po komunálních volbách. "Češi musí sami uvěřit, že to mohou dokázat.

Často jsou až příliš pesimističtí. Ale není tu jen dobré pivo, hezké holky a špičkový hokej. Jsou tu i inovace a technologie, co má málo států na světě.

A olympiáda národu pomůže k větší hrdosti."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze