Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Praha oficiálně podala kandidaturu na OH

Praha, olympijské hry - Pražští radní odsouhlasili, že Praha může kandidovat na pořádání letních olympijských her v roce 2016 a 2020. | foto: David VotrubaiDNES.cz

4 2007
Praha - Praha dnes oficiálně vyhlásila do světa: Chci pořádat olympijské hry v roce 2016! Pražský primátor Pavel Bém společně s předsedou Českého olympijského výboru Milanem Jiráskem slavnostně podepsali deklaraci zájmu, čímž se Praha stala uchazečským městem. Dosud potvrzenými soupeři jsou Chicago, Rio de Janeiro, Tokio, Madrid, Baku a katarské Dauhá.

PRAHA OLYMPIJSKÁ
Vše o kandidatuře zde


"Je to bez nadsázky historický okamžik, na tuto chvíli jsme velmi dlouho čekali," řekl šéf českých olympioniků Jirásek a připomněl, že o pořadatelství OH v Praze se poprvé diskutovalo už ve 20. letech minulého století.

"Kandidatura musí být v každé fázi benefitní, prospěšná české republice a jejím obyvatelům," dodal.

„K olympiádě v Praze mám rezervované stanovisko!“ Oznámil to v dnešním Pressklubu na Frekvenci 1 premiér Mirek Topolánek: "Vzhledem k tomu, že jsem nebyl pozván na to přihlášení, tak jsem získal pocit, že pan Bém a pan předseda olympijského výboru Jirásek nepotřebují vládu ke svému rozhodnutí. Takže zatím si nechám rezervované stanovisko," odpověděl předseda vlády na přímou otázku moderátora Jana Tuny, zda podporuje uskutečnění olympiády v Praze v roce 2016.

Na slavnostním aktu byli přítomni bývalí i současní sportovci, včetně čerstvých atletických mistřů světa Romana Šebrleho a Barbory Špotákové. "Nad myšlenkou olympiády v Praze musí srdce každého sportovního fanouška plesat," řekl desetibojař Šebrle.

Nejvyšší představitelé města a českého olympijského hnutí podepsali listiny vyhotovené na ručním papíře s vyraženými znaky obou organizací. Dopis obsahuje text ve třech jazycích: češtině, angličtině a francouzštině.

"Přesně víme, co děláme. Kandidatura je otázkou hluboce pragmatickou a velmi ekonomickou," připomenul primátor Bém.

Před podpisem přihlášky si Jirásek s Bémem sundali saka a přes košile si natáhli trička s novým logem pražské kandidatury. Logo, jehož autory jsou Eduard Kauba a Lucia Steele, vypadá jako vavřínová ratolest, kde číslice roku 2016 představují lístečky.

Představitelé pražské kandidatury nechali odeslání dopisu až téměř na poslední chvíli. Uchazečské přihlášky totiž musejí být odeslány do sídla Mezinárodního olympijského výboru v Lausanne nejpozději do příštího čtvrtka.

Někteří soupeři si pospíšili a už v červenci na zasedání MOV v Guatemale oznamoval předseda Jacques Rogge světu jména prvních oficiálních uchazečů. Do té chvíle se přihlásily Chicago, Rio de Janeiro, Tokio, Madrid, Baku a Dauhá.

O zájmu pořádat olympijské hry v roce 2016 se hovořilo i v dalších městech. Společnost Pražská olympijská, která kandidaturu hlavního města připravuje, na svých webových stránkách eviduje jako možné soupeře i Berlín, Buenos Aires, Dillí, mexické Monterrey, Montreal, Nairobi a Řím. Představitelé italské metropole však už po přidělení zimních her 2014 do Soči oznámili, že kandidovat nebudou, protože další evropské město už podle nich nemá šanci.

S tím počítá i taktika architektů pražské kandidatury, kteří berou souboj o OH 2016 především jako první zkoušku. Za reálnější je všeobecně považována až kandidatura pro rok 2020.

Po uzávěrce příští čtvrtek MOV zveřejní definitivní seznam uchazečů. Do 14. ledna příštího roku pak musejí všichni vypracovat odpovědi na dotazník, na základě kterého bude v červnu 2008 vybrán užší okruh kandidátských měst. Z těch pak bude na zasedání mezinárodního olympijského výboru 2. října 2009 v Kodani vybrán pořadatel her pro rok 2016.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze