Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Praha olympijská dostane výrazně méně peněz

Logo pražské kandidatury na olympijské hry v roce 2016.

24 2008
Praha - Žádali padesát milionů korun. Ale dostanou jich jen necelých patnáct. Společnost Praha olympijská získá na přípravu kandidatury české metropole na pořádání her 14,6 milionu korun. Praha zdůvodnila nižší sumu malými vyhlídkami na získání pořadatelství pro rok 2016.

Hry v roce 2012 budou v Londýně, o čtyři roky později by podle zvyklostí měly být jinde než v Evropě. Podle primátora Pavla Béma je pro metropoli důležitější rok 2020 nebo 2024.

Částka má vystačit na činnost společnosti do letošního června, kdy Mezinárodní olympijský výbor rozhodne o tom, která z uchazečských měst postoupí mezi města kandidátská.

Uchazečství o hry v roce 2016 zatím stálo hlavní město 60 milionů korun, asi polovinu odhadovaných nákladů.

Podle zástupců společnosti Praha olympijská je to dáno posílením kurzu koruny vůči dolaru a tím, že řadu studií vypracoval magistrát vlastními silami. Studie budou použitelné z valné většiny i pro další hry i pro případ, že by nebyly vůbec.

Praha olympijská použije uvolněné peníze na doplacení některých studií a pokračování v komunikační kampani. Rozpočet nepočítá s tím, že by se Praha mezi kandidátská města dostala.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze