Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha olympijská? Za 135 miliard

26 2004
Praha - Praha jako hostitel olympijských her v roce 2016 nebo 2020? Bude to stát 135 miliard korun. Taková suma vyšla po spočítání všech položek finančním odborníkům z PriceWaterhouse Coopers, kteří pro magistrát hlavního města České republiky zpracovali ekonomickou analýzu projektu "Praha olympijská".

"Nikdy nedělám nic, čemu bych nevěřil," tvrdí o olympijské kandidatuře Prahy Petr Hulinský, náměstek primátora pro finanční politiku, tělovýchovu a sport.

První, přípravnou fázi kandidatury Prahy na pořádání největšího sportovního svátku shrnul do tří základních kroků: 1. územní analýza, 2. finanční analýza, 3. marketingová analýza. "Je to jako stavba domu," dodává Hulinský.

Územní analýzu vypracoval útvar rozvoje města Prahy ve spolupráci se sportovními svazy a federacemi, kterých by se případné olympijské hry týkaly.

"Chtěli jsme, aby nám dodali požadavky a parametry jejich sportovišť pro špičkovou událost," přibližuje ředitelka odboru rozvoje Světlana Kubíková. Další poznatky čerpali z kandidatur jiných měst a požadavků Mezinárodního olympijského výboru. Z nich vypracovali návrh kandidatury, který počítá s centrem v Letňanech.

Tam by vyrostl areál s atletickým stadionem, kde by se konaly také slavnostní ceremoniály. Ačkoli Českomoravský fotbalový svaz plánuje výstavbu národního stadionu (pravděpodobně ve Stodůlkách), do olympijského plánování zahrnut nebyl, i kvůli tomu, že ČMFS financuje stavbu z vlastních zdrojů.

Výhody kandidatury
(dle PWC)

Nevýhody kandidatury
(dle PWC)

Krása města a architektury Méně sportovišť
Ideální poloha a dostupnost, vysoký objem turistiky Menší množství vrcholných sportovních akcí
Malé vzdálenosti v rámci
města a okrajových částí
Možnosti ubytování nebudou
v období kandidatury postačovat
bez dodatečné výstavby.
Bude zapotřebí u ní prokázat životaschopnost
Kvalita a hloubka územního plánování Potřebné rozsáhlé infrastrukturní investice
Velké využitelné plochy u centra města -

Plánovaný nově postavený veletržní areál v Letňanech by hostil halové sporty. Olympijská vesnice by měla vyrůst v Bubnech, tenisový turnaj by se hrál na Štvanici, nové plavecké centrum by zkrášlilo Maniny.

Počítá se s využitím Sazka areny i slalomářského kanálu v Troji. "Největší problém nám asi dělal jachtink, ale dostali jsme souhlas, že Lipno zcela vyhovuje parametrům olympijské soutěže," dodává Kubíková.

"Aby olympiáda městu slušela, nemá cenu uměle vytvářet za městem samostatný celek. To, co vznikne,by mělo být životaschopnou součástí města," zdůrazňuje náměstek pro oblast územního rozvoje Jan Bürgermeister.

Na základě návrhu odboru územního rozvoje vypracovala společnost PriceWaterHouse Coopers finanční studii kandidatury. A závěry zprávy, jejíž vypracování stálo město Praha 15 milionů korun?

Celkové náklady na pořádání olympijských her v Praze 2020 jsou 135,875 miliard korun. Tato suma nepočítá s komplikacemi nad rámec standardních stavebních prací, ale zahrnuje i případné urychlení dostavby dálnice D3.

Nejdražší jsou sportoviště a bezpečnost

Nejvíc ze všeho - 21 miliard - "pohltí" výstavba sportovišť v Praze, přibližně stejná suma poputuje na zajištění bezpečnosti her. Výstavba olympijské vesnice by měla přijít na víc než 13 miliard. Pouhá příprava kandidatury by spolkla 510 milionů korun.
"Příjmy organizačního výboru se dají vyčíslit na čtyřicet miliard," zdůrazňuje ředitel odboru podnikových služeb PriceWaterhouse Coopers Miroslav Singer.

Podle Jana Bürgermeistera má Praha výhody v tom, že může profitovat ze státních plánů na zlepšení infrastruktury, dálniční sítě, zmodernizování a rozšíření letiště. I proto se v nákladových položkách Prahy 2020 v kolonkách letiště, železnice mimo Prahu a silnice mimo Prahu objevují nuly. "Olympijská kandidatura je navíc výzvou urychlit tyhle plány o šest až sedm let," říká Bürgermeister.

Olympijské hry podle něj mohou zmenšit deficit rekreačních a tréninkových sportovišť, zlepšit ubytovací situaci vysokoškolských studentů, ale také příležitostí rozvoje nájemného bydlení. "Pokud lidé řeknou, že chceme olympiádu, může jít o velký prospěch," dodává.

Finanční studie, kterou má momentálně k dispozici magistrát Prahy, by se k projednání na zastupitelstvu hlavního města měla dostat v lednu příštího roku. Možná budoucí kandidatura hlavního města pak podle Hulinského stojí na pěti pilířích: hlavní město Praha, Český olympijský výbor, média, občané a stát. "Nepochybuji, že nás bude podporovat Český olympijský výbor. Bez občanů a pomoci státu to však opravdu nejde," přiznává.

V případě, že se Praha rozhodne ucházet o uspořádání olympijských her v roce 2016, musí Český olympijský výbor zaslat Mezinárodnímu olympijskému výboru dopis s oznámením přání Prahy pořádat sportovní svátek do července 2007. V případě her v roce 2020, je termín stanoven na červenec 2011.

Koncept olympijských her v Praze

Letňany Hlavní olympijské centrum s ceremoniálním stadionem a centrem pro média
Letňany Pozemní hokej, box, badminton, zápas, judo, taekwondo, stolní tenis, volejbal, vzpírání, házená - na výstavišti
Libeň Gymnastika, basketbal
Troja Vodní slalom
Holešovice Šerm, basketbal
Bubny Olympijská vesnice
Maniny Plavecké centrum, lukostřelba
Štvanice Tenis
Letná Fotbal, plážový volejbal
Strahov Cyklistika (dráha, horská kola), softbal, baseball
Centrum Prahy  Cyklistika (silniční), maraton, triatlon
Ostrava, Brno, Teplice Fotbal
Lipno Jachting
Račice Veslování
Středočeský kraj Jezdectví, moderní pětiboj, střelba

Autor:


Další z rubriky

Švýcaři v referendu odmítli pořádání olympiády 2026 v Sionu

PODPORUJEME SION 2026. Nálepka na skle volební místnosti, kde Švýcaři v...

Švýcarsko se nebude ucházet o právo uspořádat v roce 2026 zimní olympijské hry. Obyvatelé kantonu...

Odměny za olympijské medaile budou v červenci, potvrdil ministr

ZNOVU ZLATÁ. Češka Ester Ledecká zvítězila v druhém olympijském závodě -...

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) potvrdil, že šest českých olympioniků, kteří získali...

Čeští sportovci stále nedostali finanční odměny za olympijské medaile

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Od premiéra v demisi Andreje Babiše dostali 23. dubna šeky na částky, které si vysloužili za zisk...Najdete na iDNES.cz