Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Praha olympijskou přihlášku určitě podá

Praha, olympijské hry - Pražští radní odsouhlasili, že Praha může kandidovat na pořádání letních olympijských her v roce 2016 a 2020. | foto: David VotrubaiDNES.cz

17 2007
Praha - Na zasedání olympijského výboru v Guatemale v minulých dnech jeho šéf Jacques Rogge poněkud vystrašil českou sportovní veřejnost. Mezi jmény kandidátů na pořádání her v roce 2016 nezaznělo jméno české metropole Prahy. O stavu příprav olympijské kandidatury v úterý informovali představitelé ČOV.

"Praha nic nezmeškala ani nezměnila názor na svoji kandidaturu," potvrdil místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Zedníček.

Podle jeho slov byl celý proces kandidatury nastartován v březnu, kdy se Praha rozhodla podat přihlášku a informovala o všem i ČOV.

"Termín podání přihlášek je až třináctého září a primátorská komise rozhodla o odeslání přihlášky na začátku září," uklidňuje příznivce her v Česku šéf ČOV Milan Jirásek. "Teprve po třináctém září bude zveřejněn seznam kandidátských měst a v něm Praha už nebude scházet."

Od září pak čeká Prahu celá řada nezbytných procedur, které postupně vyvrcholí 2. října 2009 v Kodani. Tam bude na 121. zasedání MOV vyhlášena volba hostitelského města OH 2016.

Přihlášku plánují Praha a ČOV odeslat zhruba třetího září. "Zatím ale hledáme i termín pro případné setkání pražského primátora Béma a Jacquesa Roggea," říká Jirásek. "Domníváme se, že osobní předání je vhodnější než korespondenční."

Dvouletá procedura

"Praha má v současné době statut města se zájmem uspořádat OH," popisuje celou dvouletou proceduru před volbou pořadatele OH Zedníček. "Po odeslání přihlášky se automaticky stane uchazečským městem."

Každé uchazečské město musí do čtrnáctého ledna 2008 odeslat vyplněnou žádost a stručný dotazník. "Dotazník obsahuje zhruba dvacet pět otázek na různá témata typu bezpečnost, ekologie, sportoviště, bezpečnost a podobně. Odpovědi na každou otázku musí být pouze jednostránkové," popsal Zedníček.

Odeslané dotazníky bude vyhodnocovat exekutiva MOV, která v červnu 2008 vybere kandidáty pořádání olympijských her. "Kandidátů bývá zhruba pět," upřesňuje Jirásek. Vybraná místa se budou moci honosit titulem kandidátské město a jejich delegace se budou účastnit her v Číně jako pozorovatelé.

"Potom začnou ostré přípravy na volbu," říká Zedníček. "Do dvanáctého února 2009 budou muset kandidátská města předložit kompletní projekt, což je mnoha set stránkový dokument."

Prvním klíčovým bodem pro hry v Praze bude lednový termín. Se žádostí a dotazníkem by mělo být upřesněno i místo centra her. V Praze jsou ve hře Strahov a Letňany. "To místo už by mělo být definitivní," potvrzuje Jirásek s tím, že určité úpravy by po případné volbě za pořadatele her byly určitě možné.

Bude mít Praha spolupořadatele?

Zřejmě ne všechna sportovní zápolení by hostilo hlavní město. Uvažuje se například o Brně či Ostravě. Nebylo by roztříštění dějiště her trnem v oku MOV?

"Je to možné," připouští Jirásek. "Zase na druhou stranu nejsme tak velkou zemí a naše vzdálenosti nejsou nijak dramatické. Dají se například srovnat s konáním her v Los Angeles, tam to bylo hodně podobné."

Šéf společnosti Praha olympijská Tomáš Petera například po mistrovství světa atletů do 17 let tvrdil, že Ostrava se může ucházet o spolupořadatelství letních her v roce 2016 nebo 2020.

"Městský stadion ale musí být bezpodmínečně dostavěný, aby Ostrava mohla hrát dále velkou hru," řekl pro ČTK Petera. Renovace stánku přitom probíhá už několik let.

Přestože má za sebou několik významných etap a v jeho těsné blízkosti už vyrostla třeba i rozcvičovací plocha, do úplného konce má pořád daleko.

Petera se v Ostravě sešel se špičkami světové atletiky včetně prezidenta Mezinárodní atletické federace IAAF Lamina Diacka nebo Sergeje Bubky. "Dorazilo tady více osobností světového sportu. Pro mě je podstatné se s nimi potkat, protože při přidělování pořadatelství olympiády má jejich slovo svou váhu," uvedl Petera.

"Pro nás to byl z hlediska olympiády jeden z referenčních projektů, který můžeme použít v přihlášce. Ač to tak někomu nemusí přijít, byl to velmi podstatný podnik. Jsou to testovací akce, které nám ukážou, jestli jsme schopni něco tak velkého zorganizovat. Na důkladnou analýzu si však musíme nechat určitý časový odstup," podotkl Petera s tím, že k dispozici zatím nejsou žádné konkrétní závěry.

Ostrava je už ve světě velké atletiky známá díky mítinku Zlatá tretra, ten však svým rozsahem nemůže olympiádě konkurovat. "Tretra trvá s příletem a odletem účastníků vlastně den, samotný závod nějaké dvě hodiny, pak zase všichni odletí. Při MS sedmnáctiletých tady bylo skoro týden přes dva tisíce zúčastněných lidí, což jsou úplně jiné počty," vysvětlil Petera.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze