Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Praha se utká o olympiádu se šesti městy

Praha, olympijské hry - Pražští radní odsouhlasili, že Praha může kandidovat na pořádání letních olympijských her v roce 2016 a 2020. | foto: David VotrubaiDNES.cz

15 2007
Praha - Termín vypršel. Do čtvrteční půlnoci bylo možné podat přihlášku ke kandidatuře na olympijské hry 2016. Teď už ne. Praha přihlášku odeslala. V souboji o hry však nebude mít více než deset soupeřů, jak věštili její lídři. Utká se jen se šesti městy: Baku, Dauhá, Chicagem, Madridem, Rio de Janeirem a Tokiem.

"To je pro nás výborná zpráva," uvedl Tomáš Petera, předseda společnosti Praha olympijská, která kandidaturu připravuje. "Pozornost světa se nebude tolik rozmělňovat. O to víc na sebe můžeme upozornit. Jako nováček chceme zaujmout."

Ze všech uchazečů je Praha s 1,2 milionu obyvatel nejmenší, následuje Baku s 1,9 milionu.

Na poslední chvíli naopak upustily od úmyslu bojovat o hry mexické Monterrey i turecký Istanbul, jenž předtím kandidoval čtyřikrát v řadě, ale nejlépe skončil čtvrtý.

"Raději si dáme pauzu a o to dokonalejší projekt připravíme na rok 2020," vyhlásil nyní Togay Bayatly, prezident Tureckého olympijského výboru.

Němci obětovali kandidaturu Berlína ve prospěch Mnichova, který chtějí plně podpořit v úsilí o zimní hry 2018. Nepřihlásilo se nakonec ani keňské Nairobi, jehož avizovanou kandidaturu od počátku nikdo nebral příliš vážně.

Při předchozím výběru dějiště olympijských her 2012 soupeřilo devět měst, z nichž pět vybrala komise Mezinárodního olympijského výboru do závěrečné fáze voleb. "Teď máme sedm vynikajících nabídek," uvedl Jacques Rogge, prezident Mezinárodního olympijského výboru.

Světové agentury dávají nejmenší šance Madridu, Praze, katarskému Dauhá a ázerbájdžánskému Baku.

Bude to Chicago?

"Jejich současné projekty jsou spíše sázkou na budoucnost," napsala německá agentura DPA. Představitelé Prahy se také netají tím, že s úspěchem počítají spíše ve volbách dějiště her pro rok 2020 či 2024.

Evropu navíc nyní znevýhodňuje fakt, že Londýn hostí předchozí olympiádu 2012.

Za největšího favorita považují experti Chicago (USA) s unikátním projektem her na břehu Michiganského jezera a s podporou republikánského prezidentského kandidáta Mitta Romneyho. V jeho štábu je i Peter Ueberroth, který v roli šéfa olympiády v Los Angeles 1984 dosáhl zisku 230 milionů dolarů.

Tokio nabízí japonskou cestu. "Polovinu nákladů na hry zaplatí japonská vláda," ujistil šéf kandidatury Ičiro Kono. Praha bude o podpoře vlády teprve jednat.

Třetím favoritem je Rio de Janeiro, které se ohání skutečností, že Jižní Americe dosud nikdy olympiáda přidělena nebyla.

Nedávné chaotické Panamerické hry v Riu mu však spíše uškodily. Část baseballového stadionu odvál silný vítr a softbalový turnaj musel být předčasně ukončen, protože hrací plocha připomínala spíše bazén. Jeden z členů americké delegace pak v tiskovém středisku připevnil nápis: "Vítejte v Kongu."

Výběr čtyř či pěti finalistů voleb provede speciální komise mezinárodního olympijského výboru příští rok v červnu. Samotná volba se pak uskuteční 2. října 2009 v Kodani.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze