Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Praha se ve středu dozví, zda bude dál kandidovat na pořádání OH 2016

Letňany - POD OLYMPIJSKÝM OHNĚM. Na výstavišti v Letňanech by mohl vyrůst ceremoniální stadion. | foto: Útvar rozvoje hl. města

3 2008
Patnáct členů Výkonného výboru Mezinárodního olympijského výboru ve středu svým hlasováním rozhodne o tom, zda se Praha ocitne mezi kandidáty na pořádání letních olympijských her v roce 2016. Podle všeho bude ze sedmi uchazečů vybráno čtyři či pět měst.

Vedle Prahy se o hry ucházejí Chicago, Tokio, Rio de Janeiro, Dauhá, Madrid a Baku. Zástupci české kandidatury se už od začátku nechali slyšet, že rok 2016 je pro Prahu zkušební, reálně se podle organizační společnosti Praha olympijská dá uvažovat o pořadatelství her v letech 2020 nebo 2024.

Rovněž zákulisní informace hovoří o tom, že pravděpodobnost postupu Prahy do dalšího schvalovacího procesu je malá.

"Jedeme tam s pocitem dobře odvedené práce, ale také s realistickým očekáváním, že šance Prahy nejsou velké," řekl šéf společnosti Praha olympijská Tomáš Petera. "Ale chtěl bych upozornit, že naše pozice není beznadějná," prohlásil.

Nebude překvapen, když Praha z boje vypadne. "Jsme připraveni na obě varianty, tedy i na tu, že boj o olympijské hry v roce 2016 pro Prahu skončí," uvedl.

Pokud by však Praha byla vybrána, musela by splnit další náročné požadavky MOV. Zatímco již odevzdaný uchazečský dotazník měl jen několik desítek stran a jeho odevzdání bylo spojeno s nevratným poplatkem 150.000 dolarů, necelých dva a půl milionu korun, kandidátský dotazník musí být daleko rozsáhlejší.

S jeho odevzdáním 12. února 2009 je třeba zaplatit půl milionu dolarů, přibližně osm milionů korun.

"Hned od začátku jsme deklarovali, že kandidatura Prahy pro rok 2016 je snahou uspět o čtyři roky později. Proto se v Aténách musíme prezentovat jako sebevědomé a odvážné město," nastínil svou vizi před zasedáním MOV Petera.

Pokud by Praha ve volbě uspěla, další postup pro kandidáty bude teprve upřesněn. "Ale hlavním úkolem by bylo vyplnění toho dotazníku. My mu říkáme kandidátská kniha, jak je rozsáhlý," dodal Petera.

Problémem v případě úspěchu by mohly být finance, neboť Praha olympijská dostala z požadovaných 100 milionů korun od pražského magistrátu 12,5 milionu, což stačí na pokrytí nákladů právě do zasedání exekutivy MOV v Aténách.

Navíc česká vláda slíbila právní garance, nikoliv finanční podporu. "V rozpočtu města je oněch 100 milionů schváleno," uvedl Petera.

Konečná volba hostitelského města se uskuteční 2. října 2009 na zasedání MOV v Kodani.Najdete na iDNES.czmobilní verze