Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Praha si myslí na olympiádu už potřetí

Milan Jirásek - Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru, podepisuje přihlášku do Atén. | foto: Petr NovotnýMF DNES

22 2007
Praha - Rozhodnutím podat přihlášku k pořádání olympijských her udělala Praha dnes historický krok, ale současné snahy nejsou v české metropoli úplně nové. Jde už o třetí pokus. První jednání v Praze vedl ještě zakladatel novodobých olympiád Coubertin, druhou snahu utnula okupace v roce 1968, po níž dostala přednost Moskva.

"Dnešní den je historickým předělem, tak daleko snahy uspořádat olympijské hry v Praze nikdy nedošly," řekl Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru.

Poprvé se o Praze v souvislosti s pořadatelstvím olympijských her mluvilo už v roce 1924. "Baron Coubertin tady vedl jednání s Gutem-Jarkovským a tehdejším ministrem zahraničí Benešem," připomněl Jirásek.

V tehdejší době však žádný složitý proces s podáváním přihlášek neexistoval, a myšlenka nakonec spadla pod stůl, aniž Praha stačila oznámit svůj zájem nějakým oficiálním způsobem. "Přesto je tato kandidatura v historických pramenech uváděna," dodal předseda ČOV.

Druhý pokus měl smutnější konec, rozmetala ho srpnová okupace v roce 1968. "Na tyto snahy si už osobně pamatuji, dokonce už tehdy existovaly propagační materiály. Vyráběly se kávové soupravy a skleničky na podporu pražské kandidatuře," vzpomíná Jirásek.

Za ústřední lokalitu byly v šedesátých letech vybrány pražské Maniny, jichž by se mohla dotknout i nyní chystaná kandidatura.

Prahu tenkrát vyřadily politické události, přednost dostala Moskva, kde pak v roce 1980 olympijské hry skutečně proběhly.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze