Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Praha už kreslí do mapy olympijská sportoviště

26 2007
Praha - Je rok 2016, v Praze začínají olympijské hry a obyvatelé Holešovic, jejich přilehlého okolí a Letňan se ocitají v obležení sportovců. Zatím je to jen fikce – hlavní město musí nejdříve uspět mezi ostatními městy usilujícími o pořádání her. Od včerejška je však téměř jisté, že pokud Praha olympiádu získá, bude sportoviště budovat převážně v Holešovicích a Letňanech.

Společnost Praha olympijská, která má přípravu olympiády na starosti, včera upřesnila, kde by se jednotlivá sportoviště mohla nacházet.

"Naším záměrem je, aby návštěvníci mohli pěšky projít během chvíle třeba i několik různých sportovišť," uvedl Tomáš Petera, šéf společnosti Praha olympijská. Definitivní plánek sportovišť by měl být hotov zhruba v polovině listopadu.

Například na holešovickém výstavišti by se v roce 2016 mohly konat šermířské zápasy, na Císařském ostrově v Troji by se jezdil parkúr a byla by tu také drezura koní a na Štvanici by nastoupili tenisté.

Dočasné stadiony by vyrostly na Letné, kde se proti sobě postaví jednotlivá národní družstva v plážovém volejbale.

"Ve Stromovce by mohly být jezdecké závody a v Troji by se samozřejmě jela voda," plánuje Petera. "Zvažujeme rovněž možnost, že by se v T-Mobile Areně konala basketbalová utkání."

V Letňanech vyroste ceremoniální stadion a dalších šest sportovních hal. V letňanském areálu pak budou mezi sebou bojovat zejména atleti. "Pokud nevznikne národní fotbalový stadion, finále ve fotbale by se zřejmě také hrálo v Letňanech," uvažuje Petera.

Závodit se bude i v podolském bazénu, tady by soutěžili vodní pólisté. Do Kongresového centra u stanice metra Vyšehrad se sjedou vzpěrači a ve sportovním areálu v Edenu potom budou soupeřit moderní pětibojaři a pozemní hokejisté.

"Velkou výhodou areálu v Edenu je, že se tam všechny sporty moderního pětiboje bez problémů vejdou, navíc nebudeme muset investovat ani korunu do výstavby nového sportovního areálu," vysvětluje Petera.

Cyklodráha v hangáru

Velký akvapark vznikne v prostoru nedostavěného bazénu Šutka – až zde skončí olympionici, bude bazén přístupný veřejnosti.

Velkolepým plánem je výstavba velodromu pro rychlostní cyklistiku v některém z hangárů na kbelském nebo ruzyňském letišti. "Dráha a tribuny by byly vestavěny dovnitř a po skončení závodů bychom je zase nechali rozebrat a do hangáru by se vrátila letadla," popsal představy pořadatelů Tomáš Petera.

Kromě závodišť vyrostou v Praze i tréninková hřiště, která sportovci využijí během olympiády, a přípravné kempy, ve kterých se budou aklimatizovat a připravovat před zahájením závodů olympijských her.

Šutka. Bazén pro hry?
K o b y l i s y - Šutka. Železobetonové torzo vysněného bazénu je vklíněné mezi dvě sídliště. Opodál jsou Bohnice, pod kopcem Troja. Torzo bazénu zůstalo památkou na komunistický režim, je tu od roku 1987. Svého času se pod ním usadili i bezdomovci. Ale jednou by se tady mohla uskutečnit olympiáda. Právě Šutku vybrali za dějiště plaveckých soutěží, pokud Praha hry získá.

Plavecký areál bude dobudován tak jako tak, Praha 8 ho potřebuje. Do roku 2011 tu má vyrůst padesátimetrový krytý bazén, později i venkovní. Celkové náklady? 650 milionů korun.

Bude tu i hlediště pro 400 diváků.

A dětské bazénky ve tvaru olympijských kruhů. Jak symbolické. "Následnou přestavbou bychom celý areál dotvořili v olympijský komplex," plánuje Tomáš Petera, šéf společnosti Praha olympijská.

Je to lákavá myšlenka. Než stavět zbrusu nový plavecký areál, upravíme cosi již hotového. "Náklady tak budou o řád nižší," říká Karel Tejkal, mluvčí Prahy olympijské. Řekněme desítky milionů korun místo stovek milionů.

Ovšem může jít o dvousečnou zbraň. Areál by zůstal při hrách osamocen, mimo hlavní olympijský park v Letňanech. Přitom běžnou praxí je, že dva hlavní sporty – atletika a plavání – se konají vždy v centrálním olympijském parku.

Tak tomu bylo v Sydney 2000 i v Aténách 2004. Tak tomu bude v Pekingu 2008 i Londýně 2012.

V čínské metropoli je atletický stánek Ptačí hnízdo vzdálen od centra plavců Modrá kostka pouhých sto metrů. "Diváci tam přejdou za dvě minuty. Asafa Powell by to stihl za deset vteřin," vyzdvihl Je Xingženg, mediální šéf čínského projektu.

Jenže v Pekingu je vše megalomanské. Včetně plavecké Modré kostky, pokryté ultramoderní umělou hmotou, pružnou a pevnou zároveň, průsvitnou, a přesto s funkcí slunečních brýlí.

Praha tak velké oči nemá.

Přesto: neuškodí jí umístění plaveckého stadionu mimo "srdce her", až budou pražský projekt hodnotit komisaři Mezinárodního olympijského výboru? Nedostane proto méně bodů než konkurenti?

"Ne. Je to otázka ekonomiky a celkové koncepce her," ujišťuje Petera. "Podstatné je, abychom vysvětlili, proč jsme se pro tuto variantu rozhodli. Komise by měla naopak ocenit, že pro bazén máme připravené následné využití po hrách – i když nebude stát hned vedle atletického stadionu. Navíc Letňany jsou od něj vzdáleny jen v minutách."

Kromě toho nemusí jít o konečnou verzi. Po odeslání dotazníku na Mezinárodní olympijský výbor je ještě možné lokaci některých sportovišť změnit.

Kde se bude hrát a závodit?
Troja: kanoistika, vodní slalom
Na vodním kanále v Troji by závodili kajakáři a kanoisté, veslaři by se utkali na kanále v Račicích. Kanál zůstane i po hrách vodním slalomářům.

Císařský ostrov: parkúr a drezura
Na ostrově již existuje jezdecký klub a závodiště, které by se přizpůsobilo podmínkám her, a koně by tu zůstali i po olympiádě.

Letňany: ceremoniální stadion
Město plánuje, že se na hlavním stadionu odehraje finále ve fotbale a atletické závody. Je to jedno ze tří sportovišť, které by se muselo postavit zcela nové. Co s ním bude potom, není jasné.

Kbely: cyklistika
Letecký hangár by se při olympiádě proměnil v cyklistický velodrom. Po skončení her by byl i s tribunami rozebrán a do hangáru by se vrátila letadla. Ve hře je ale i varianta velodromu v hangáru v Ruzyni nebo v Brně.

Šutka: vodní sporty
S dostavbou plaveckého areálu se počítá v roce 2010 až 2011. Přijde na zhruba 350 milionů korun. Po skončení her by měly bazény sloužit Pražanům.

Letná: plážový volejbal
Na Letenské pláni vzniknou při olympijských hrách písečná hřiště na plážový volejbal a po skončení her budou odstraněna.

Sazka Arena: gymnastika
Využití Sazka Areny má výhodu, že by se do ní nemuselo investovat. Po skončení olympiády by dál sloužila hokeji a kulturním akcím.

Sportovní areál v Edenu: moderní pětiboj a pozemní hokej
Podle předběžných plánů by se v Edenu utkali sportovci v moderním pětiboji a pozemním hokeji. Výhodou areálu je, že by se tu nemusela stavět nová sportoviště, ta stávající by dělníci upravili.

Plavecký bazén Podolí: vodní pólo
V bazénu by se konaly zápasy vodních pólistů – až do semifinále. Finále už město plánuje v bazénu Šutka. Po skončení her by areál v Podolí dál sloužil Pražanům.

Kongresové centrum Praha: vzpírání
Do Kongresového centra by mohli zavítat vzpěrači, kteří by tu absolvovali všechny olympijské závody. Před hrami i po nich by centrum nadále sloužilo zejména k pořádání sjezdů a také koncertů.

Štvanice: tenis
Známý tenisový kurt je dalším sportovištěm, které by nebylo třeba stavět – centrální dvorec a tribuny pro diváky však potřebují modernizaci. I po hrách by se zde hrály tenisové turnaje.

T-Mobil Arena: basketbal
V hale budou při olympiádě hrát basketbalisté, taková je předběžná úvaha. S basketbalem se totiž počítá také v Brně. Po hrách by se sem vrátil hokej.

Stromovka: jezdectví
V Královské oboře v Praze 7 by se měli prohánět jezdci na koních. Plánovány jsou tady totiž jezdecké závody. Po skončení her by se do Stromovky vrátil původní režim, opět by to bylo místo odpočinku.

Autoři:


Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze