Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Skifařská bitva Synek vs. Drysdale: kamarádi se utkají kdo s koho

3 2012
Eton (Od zpravodaje MF DNES) - Finalistů je šest, ovšem fanoušci i sázkoví bookmakeři to vidí jasně: v olympijském finále skifařů vyhlížejí v pátek velkolepou řež dvou mužů o zlato - Ondřej Synek vs. Mahe Drysdale z Nového Zélandu.

Který soupeř je pro vás nejnebezpečnější?

"Ondřej Synek," říká Mahe Drysdale. "Je velmi rychlý a vždycky víte, že bude vpředu."

"Mahe Drysdale," říká Ondřej Synek. "Je velmi rychlý a vždycky víte, že bude vpředu."

Olympiádu ještě nevyhrál ani jeden z rivalů. To se má zlomit v pátek po poledni. Trůn je volný. Dvojnásobný skifařský vítěz her Nor Tufte, jenž stříbrného Synka i bronzového Drysdalea utavil ve finiši pekingské olympiády před čtyřmi roky, nedokázal v Londýně postoupit ze semifinále. "Olaf už má odpracováno. Vstali noví bojovníci," říká Synek.

Vzájemný vztah dvou letošních superfavoritů je rozporuplný. Drysdale jej charakterizuje následovně: "Na břehu jsme dobří přátelé, na vodě úhlavní nepřátelé." To platí už od roku 2005, kdy proti sobě vyjeli na skifech poprvé. Synek už měl za sebou raketový start: coby nováček královské veslařské disciplíny vletěl tehdy zjara triumfem mezi elitu ve Světovém poháru - mimochodem stalo se to na jeho oblíbené dráze v Etonu, jež je letos olympijská.

Skifař Ondřej Synek (uprostřed) si už vyzkoušel podmínky na olympijském kanále.
SYNKŮV PŘEMOŽITEL. Zlato na MS v Bledu vybojoval Novozélanďan Mahé Drysdale.

Jak dopadne souboj rivalů a zároveň kamarádů? Synek (vlevo) versus Drysdale.

Drysdale tam nestartoval, do Evropy dorazil dle svého zvyku až později a střetli se po pár týdnech v Mnichově. Synek prohrál. Ale hned na další regatě v Luzernu už zase slavil.

Český skifař má při Světových pohárech navrch (celkové hodnocení seriálu ovládl na skifu šestkrát), zato na světových šampionátech kraluje Drysdale - je pětinásobným mistrem světa. Synek dobyl světový titul dosud jednou, ovšem vypálil přitom novozélandskému sokovi domácí rybník. A to doslova: v roce 2010 triumfoval na přehradě Karapiro, jen deset minut jízdy na kole od Drysdaleova domu.

Ačkoli se zásadně liší jejich veslařský styl, všimněte si v televizi, že Drysdaleovo tempo vypadá na skifu urputněji než elegantní veslování v Synkově podání. Spojuje je leccos: mají podobnou stavbu těla, podobný způsob rozhodování závodů důraznými nástupy, jsou podobně neústupní na cestě k vytčenému cíli. "Máme k sobě taky ohromný vzájemný respekt. Moc dobře víme, jak těžké je dostat se tam, kde jsme," vysvětluje Synek.

A ještě něco mají oba společného: "Jsme z malých národů, takže v našich zemích vesluje daleko méně lidí než třeba v Německu nebo v Americe. Proto je šance sestavit konkurenceschopnou velkou posádku malá, a tak to ty nejlepší táhne do menších lodí." Tady vidí Drysdale klíč k úspěchu "skifařské školy“ obou zemí.

Ta novozélandská se však od roku 2000 pyšní olympijským náskokem - finále her v Sydney vyhrál Drysdaleův předchůdce Rob Waddell.

Srovná Synek v pátek po poledni skóre? "Drysdale bude tvrdý soupeř, ale vyhraje Ondřej," věští Tufte.

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze