Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Před pěti lety neznal sníh, teď jede na ZOH

4 2002
Salt Lake City - V Kamerunu narazíte na spoustu plácků, na nichž ebenově zbarvení nadšenci kopou do míče. Vždyť fotbal je tam národním sportem, reprezentace okouzlila na několika světových šampionátech a z olympijských her v Sydney si odvezla zlaté medaile. Těžko ale natrefíte na lyžaře, sníh zkrátka v tropické Africe najít nelze. Přesto bude mít Kamerun na zimních olympijských hrách v Salt Lake City svého zástupce, exotickým zpestřením soubojů v bílé stopě bude běžec na lyžích Isaac Menyoli.

Usměvavý chlapík spatřil sníh poprvé na vlastní oči před pěti lety během studia na univerzitě ve Spojených státech. Zamiloval se do něj. "Mám rád čerstvé povětří, zimu a chlad," lebedil si. Svůj první závod na lyžích absolvoval v roce 1999 a hned se mu do cesty postavila překážka v podobě třiačtyřiceti krutých kilometrů.

"Byla to nejsměšnější a nejbolestivější věc, kterou jsem kdy dělal," citovaly Menyoliu oficiální internetové stránky ZOH v Salt Lake City. "Jel jsem víc než čtyři hodiny, neměl jsem žádnou techniku, nic. V cíli se jen hemžilo lidmi, každý se koukal jen mně a všichni se výborně bavili," vzpomínal.

Kamerunec, povoláním architekt, přesto získal v lyžování novou vášeň. Cítil však, že k lepším výsledkům potřebuje pomoc. Ujal se ho americký kouč Lee Borowski, autor několika knih o lyžařském tréninku, i když byl zpočátku hodně skeptický. "Abych řekl pravdu, zprvu jsem nadšením zrovna nejásal, nevěděl jsem, jak moc to myslí vážně," připustil Borowski. "Je to však nesmírně tvrdý pracant a zlepšoval se."

V listopadu se musel Menyoli zúčastnit pěti závodů FIS, aby se do Salt Lake City kvalifikoval. Ve čtyřech z nich skončil poslední, ve zbývajícím předposlední. Nemá šanci, aby se vyrovnal hvězdám kalibru Elofssona či Alsgaarda. "Ano, není tak dobrý a nebude to pro něj jednoduché. Jde ale za svým snem a má obrovské charisma," upozornil Borowski. "Pro něj je důležité, by závod dokončil."

Isaac Menyoli není první africkým běžcem na lyžích, který se zúčastnil zimních olympijských her. Před čtyřmi lety v Naganu zkoušel štěstí na desetikilometrové trati Keňan Phillip Boit. "Když mohl on, můžu já taky," říká kamerunský snílek, jemuž bude srpnu třicet let.

Autor:


Další z rubriky

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Ruská federace tvrdě kritizovala Fetisova


Praha Ostrou kritiku Ruské hokejové federace si vysloužil hlavní trenér a manažer ruské olympijské sborné...Najdete na iDNES.cz