Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Předělá vázání a pojede do Vancouveru. Bláznivé, přiznává akrobatka Konopová

Martina Konopová | foto: Profimedia.cz

28 2010
S účastí na olympiádě ve Vancouveru už nepočítala. Po dohadech mezi akrobaty vyměnila Martina Konopová pro letošní zimu skokanské lyže za vybavení na freeski, ale teď bude přemontovávat vázání, aby mohla do Kanady narychlo zamířit.

"Já nevím, jestli je to dobře," uvedla Konopová v rozhovoru pro ČTK. "Je super, že jedu na olympiádu, ale upřímně, takhle bez závodů tam asi nejede nikdo. Je to absolutně bláznivé, ale snad to nějak dopadne," doplnila akrobatka.

Nominační kritéria splnila v minulé zimě desátým místem na Světovém pohár v Kanadě, jenže od loňského února nezávodila a jen trénovala na můstcích s dopadem do vody.

Třiadvacetiletá Konopová přiznala, že ji napadlo, že nemá cenu na olympijské hry jezdit. "Ale trenér (Pavel Landa) mě z toho vyvedl," uvedla. "Říkal, že když pojedu za čtyři roky, tak budu mít zkušenost, jak to tam chodí, takže to bude ve finále dobře," řekla.

Doufá, že se rychle dostane na sníh, aby mohla částečně dohnat výpadek. "Ve Štítech je rádius můstků podobný jako v zimě, a proto by s odrazy neměl být problém. Uvidíme, jak budu zvládat dopady, ale loni jsem ve Vancouveru skákala," připomněla.

Věří, že nebude nebezpečné, když bude muset zvyšovat obtížnost na sněhu velice rychle. "Současné skoky skáču dva roky do vody a sezonu na sníh, tak to snad bude v pohodě," řekla. Na můstku bude předvádět dvojná salta, v jednom skoku bez vrutu, přičemž první salto dělá prohnutě a druhé skrčmo.

Ve druhém skoku zařadí jeden vrut.

Martina Konopová

Závodnice ze Šumperku kvůli dohadům na svazu nepočítala, že by se v zimě na akrobatické lyže postavila. Proto si se sponzory domluvila podmínky pro freeski - ježdění ve volném terénu či přes překážky a v U-rampě.

"Teď to bude dost běhání, abych vše vyřídila. Skokanské lyže mám loňské, ale musím vyměnit vázání," řekla.

Letos zatím neskákala kvůli rozkolu v akrobatické reprezentaci. Rakouský trenér českého týmu Christijan Rijavec navrhl dopisem na vedení svazu v září její vyřazení z týmu, protože podle něj ztratila Konopová a Roman Dobřanský výkonnost. "Ten velice ostrý dopis byl z poloviny nepravdivý," reagovala Konopová.

Rijavec v prohlášení tvrdil, že oba závodníci mají neprofesionální přístup.

"Měla šanci se na olympiádě dostat do pětky, ale to by musela pořádně trénovat. Musím se smát, že tam chce jet," řekl Rijavec ve středu. "Ukázali bychom, že dostat se na vrchol lze i kouřením, alkoholovými večírky, nárůstem váhy o deset kilo a přístupem bez snahy, cíle a jakékoliv motivace."

Konopová tvrdí, že Rijavec po minulé zimní sezoně přijel na trénink do Štítů až v červenci. "Nevěnoval se nám, dal nám jen tréninkový plán, který v srpnu změnil, ale ten nám došel až v září. On si pak vymyslel lži a pomluvy," řekla akrobatka.

Po dopisu na svaz se s Dobřanským ohradili stížností na revizní komisi svazu. "Ta po důkazech uznala, že máme pravdu my," řekla Konopová s tím, že váhu má tři čtyři roky stejnou a ve svém volnu si může dělat, co chce.

Kvůli dohadům ale neodjela na trénink do Finska před sezonou a nebyla přihlašována na závody. "Sama jezdit nemůžu," řekla.

Když už ve svém nitru olympiádu odepsala, ozval se jí bývalý trenér olympijského vítěze Aleše Valenty Landa. "Zničehonic mi volal, že šance pořád žije. Koukala jsem jako blázen," přiznala Konopová. Myslí si, že fyzicky připravená je. "Snažím se dělat suchý trénink, trampolínu a posilovnu. Tak uvidíme, jak to dopadne," uvedla.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze