Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Předem jasný vítěz Jirásek: Mohl jsem si dovolit přepych a zdržet se hlasování

Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. | foto: Volfík RenéČTK

14 2009
Seděl uvolněně u stolu v první řadě. Když začalo hlasování o novém předsedovi Českého olympijského výboru, delegáti v sále za ním jednotně zvedali ruce. Kdo je proti? Nikdo. Kdo se zdržel? Teď i on zvedl hlasovací lístek. "Mohl jsem si dovolit ten přepych," poznamenal Milan Jirásek, jenž bude olympionikům šéfovat další čtyři roky.

"Konečně si dopřeju dovolenou. V minulém roce jsem neměl ani den volno. Tak vyrážím ve čtvrtek večer na pět dní lyžovat," Jirásek. Co dvaasedmdesátiletý funkcionář po volbě pronesl?

O hladké volbě
Nikdo se neprojevil, že by byl proti. Sám jsem se zdržel, tentokrát jsem si mohl dovolit ten přepych, protože jsem neměl protikandidáta.

O hlavních cílech
Jedním dechem se mluví - a zaznělo to tady v mnoha vystoupeních - o tom, že by se měl olympijský výbor postavit do čela celého českého sportu v tlaku na naše státní orgány a politickou sféru, aby se mu podařilo po ekonomické stránce překonat krizové období, které nás teď čeká.

O minulém období
Byly to úspěšné roky, a to jak po stránce sportovní reprezentace, tak po stránce reprezentace sportu v zahraničí. Nebylo to však jednoduché, sport na celém světě jde nahoru. Když si rozeberete získané medaile na mistrovstvích nebo olympijských hrách, probouzí se další kontinenty, dnes je tady silná Asie, Afrika nebo i Latinská Amerika. V neoficiální klasifikaci národů na hrách v Pekingu jsme si polepšili, takže tempo jsme udrželi. Ale nelze se s tím spokojit.

O sportovních ambicích
Utíká nám mládežnický sport, dokonce to má zdravotní důsledky. Mezinárodní olympijský výbor začíná s kampaněmi, které by měly vrátit mládež ke sportu.

O kandidatuře na pořádání olympiády
Je zapotřebí si uvědomit, jakou roli Český olympijský výbor hraje. Mezinárodní olympijský výbor přiděluje pořádání her městu nebo zemi. Je zapotřebí, aby si celá politická reprezentace vzala olympijské hry jako cíl a aby řekla, že jejich pořádání je prospěšné. Z naší strany byla kandidatura pro rok 2016 jen zahřívacím kolem, které si vyhodnotíme.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze