Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Předseda českých olympioniků věří v obhajobu osmi medailí

Milan Jirásek | foto: ČTK

16 2008
Zisk osmi medailí z pekingských her by předseda českých olympioniků Milan Jirásek považoval za úspěch. "Obhájili bychom pozice z Atén a udrželi tak krok s rychlým vývojem sportu ve světě," řekl po nominačním shromáždění, které vyslalo na OH výpravu se 130 sportovci.

Do Pekingu zamíří štíhlejší výprava, než která bojovala o medaile před čtyřmi lety v Aténách. Zatím má zelenou k cestě do Asie 130 reprezentantů, dodatečně může být ještě několik málo jednotlivců doplněno, ale počet 142 z minulých her už překonán nebude.

Česká výprava bude obhajovat osm medailí: jednu zlatou, tři stříbra a čtyři bronzy. "Budu spokojen, když ten výsledek zopakujeme. Musíme si uvědomit, jak jde sportovní špička ve světě rychle nahoru, a tak už jen obhajoba pozic by potvrdila, že s tímto trendem držíme krok," myslí si Milan Jirásek.

Drtivá většina medailistů z Atén nastoupí k soutěžím i v Pekingu. "Musíme počítat s tím, že na olympiádě dochází k překvapením jak v kladném tak i záporném směru. Doufejme, že nás se budou týkat jen ty plusy," říká předseda ČOV.

Konkrétní jména svých favoritů Jirásek vyslovit nechce. "Pro mě jsou favorité všichni, kteří se kvalifikovali. Všem přeju úspěch a věřím, že žádný z nich tam nebude jen do počtu jako takzvaný olympijský turista."

Nakonec za české naděje označí skifaře Synka a Knapkovou, zmíní střelce, moderní pětibojaře a zastaví se u cyklistů. "Bude se soutěžit v disciplínách, které ještě nemají takové tradice, ale my v nich máme nadějné závodníky," řekl směrem k nově zařazeným soutěžím na kolech BMX.

Černým koněm by pro Milana Jiráska mohla být dálková plavkyně Jana Pechanová. "Moc jí fandím, třeba zacvaká medaile právě z této strany," řekl.

Nominační schůze dnes odezněla bez nejmenšího zaškobrtnutí, tým sestavený podle předem jasných pravidel schválilo plénum Českého olympijského výbornu jednomyslně. "O sportovcích nemohlo být sporu, ten mohl nastat jedině u doprovodu," myslí si předseda ČOV. "Svazy jsou zvyklé posílat na své šampionáty stále početnější doprovod, ale na olympiádě to není možné. Nakonec jsme našli řešení, se kterými všichni souhlasili."

Trenéři a další členové doprovodu se budou na olympiádě střídat tak, aby jejich přítomnost byla co nejefektivnější a přitom vyhověla striktním pravidlům organizátorů. "Přednost má doprovod sportovců, kteří mají reálnou naději na přední umístění," zmínil Jirásek další pravidlo.

Z týmu na poslední chvíli vypadl lukostřelec Andreas, kterému bylo prokázáno užití marihuany. "Přišlo mi to lidsky líto, pro toho sportovce to je osobní neštěstí. Museli jsme se však držet pravidel, která jsou v tomto případě velmi striktní," řekl Jirásek.

Předseda olympijského výboru má právo do dnes schválené sestavy dodatečně dopsat sportovce, který na poslední chvíli splní nominační kritéria, dostane divokou kartu, nebo bude nucen nahradit zraněného kolegu. Na divkou kartu čeká tenista Jiří Vaněk, jistou teoretickou šanci má stále i rychlostní kanoista Martin Doktor. "Víte, že včera zemřel maďarský kanoista Kolonics, a tak je možné, že bude jedno místo k dispozici. Ale vůbec se na to nechceme nikoho ptát a nebudeme vyvíjet žádnou aktivitu. Záleží na rozhodnutí Maďarů," řekl Jirásek k citlivému tématu.

Olympijské hry v Pekingu začínají za 24 dní, česká výprava má už víceméně jasné složení, ale zatím není známý vlajkonoš. "Máme nějakou představu, ale zatím to budeme tajit. Důležité je, aby už byl v době her přítomen v Pekingu a neměl těsně před svou soutěží," nechtěl nic prozradit Milan Jirásek.

Komu byste vlajku svěřili vy? Hlasujte v anketě.

Kdo by měl nést českou vlajkou při slavnostním zahájení olympijských her?

celkem hlasů: 7470

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 30. července 2008. Anketa je uzavřena.

Roman Šebrle
Roman Šebrle 3780

Štěpánka Hilgertová
Štěpánka Hilgertová 1277

Barbora Špotáková
Barbora Špotáková 1128

někdo jiný
někdo jiný 605

Petr Korbel
Petr Korbel 279

Radek Štěpánek
Radek Štěpánek 207

Tomáš Berdych
Tomáš Berdych 194Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze