Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Předseda NOV Kuby obhajuje "etické" ne

12 2000
H a v a n a - Jako o etické odpovědi na krádež sportovců ze zemí třetího světa, hovoří představitelé Kubánského olympijského výboru o svém rozhodnutí nepovolit mistryni světa v dálce Niurce Montalvové start na olympijských hrách v Sydney za Španělsko. Montalvová, mistryně světa ze Sevilly, získala španělské občanství loni v květnu a podle článku 46 olympijských stanov nesmí do tří let startovat na mezinárodních podnicích bez povolení své bývalé vlasti.

Předseda Kubánského olympijského výboru Jose Ramon Fernandez prohlásil, že Kuba má "morální právo zamítnout žádost španělské strany o povolení nominovat Montalvovou na olympiádu". Fernandez neopomněl dodat, že bude postupovat stejně i v případech dalších atletů z 'Ostrova svobody', kteří emigrovali a žádají o souhlas se startem.

"Podle mého názoru jde o krádež, která je však legální a fér. Máme plné právo s tím nesouhlasit," uvedl Fernandez v rozhovoru pro list Granma. "Ti, kteří žádají, aby sportovec, který vyrostl na Kubě, startoval pod jejich vlajkou, by se měli stydět. Je to nefér, když se bohatá a rozvinutá země, snaží zneužít sportovce z chudé země jako je Kuba, aby pro ni bojoval o medaile," dodal předseda Kubánského olympijského výboru.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze