Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Představuje se Studio Adrenalin! Odtud bude Česká televize vysílat olympiádu

OPERACE ZA 3 MILIONY. Tolik korun dosud podle Oty Černého (na snímku sedí v přenosovém voze) stála příprava pražského studia. - Otakar Černý, vedoucí sportovní redakce ČT. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

12 2010
Je to opravdu velký kontrast vstoupit z předsálí do studia s názvem Adrenalin, z něhož bude Česká televize vysílat maraton přenosů z olympijských her ve Vancouveru.

Před ním se díváte na ošklivou stěnu stlučenou narychlo z prken, ale jen jí otvorem s tmavým závěsem projdete, ocitnete se v kulisách vzdálené budoucnosti.

Nikdo vám tam teď sice neřekne, že Vokoun vychytá Ovečkina, že se útlá Sáblíková stane královnou a že Sudová přemůže soupeřky i bolavé koleno.

Ale pokud tohle nebo něco úplně jiného v Kanadě nastane, je ambicí pražského studia všechno do puntíku rozebrat.

Asi to nebude lehká práce... "Nezbývá než si věřit," usměje se komentátor Vojtěch Bernatský, hlavní postava pražského studia.

Hlavní možná, rozhodně ne jediná. V Praze bude na přenosech z olympiády pracovat stovka lidí, redaktoři, režiséři, kameramani a...

"Také striptéři," doplní šéf sportovní redakce Ota Černý. A nejde o přebrebt, takhle se tady říká skriptérům čili těm, kteří zpracovávají přenosy do šotů a záznamů.

PRAŽSKÉ TVÁŘE. Vojtěch Bernatský (vpravo) a David Kozohorský, moderátoři olympijských studií.

Skriptéři jsou šedé myšky, domestici vysílání s nevděčnou rolí: jejich dobrou práci nepostřehnete, zato když se něco nepovede...

"Stopni to, ta to nezvedne!" zazněl kupříkladu nechtěně do éteru povel skriptéra pro střihače při ženském vzpírání na hrách v Pekingu.

Exkurze pokračuje

Bernatský vypráví, Černý vypráví i jiní vyprávějí, ale chlapík na stoličce nemá kdy poslouchat: leští skla, leští je a leští.

"Budeme poprvé vysílat v HD rozlišení a v něm by byla každá šmouha na skle vidět," dívá se Bernatský na pracanta.

V HD poběží kompletních šestnáct hodin denně na dvojce, a když tam hry skončí, přesune se nejostřejší obraz na ČT4, kde je olympiáda nonstop.

Právě pro ČT4 je stvořeno studio Adrenalin, dvojka bude vysílat z téměř totožných prostor ležících o pár metrů dál. Tam pojedou z českého pohledu ty nejatraktivnější disciplíny, hokej Růžičkova týmu, Sáblíková a tak dál.

Moderátor ve studiu ale může v průběhu přenosu zašilhat na obrazovku po pravé ruce, která mu bude ukazovat všech šest tras přenášených z Vancouveru.

"Například proti jednomu z hokejů pojede skikrosař Kraus, takže to budeme operativně řešit třeba vložením obrazu do obrazu nebo chvilkovým přepnutím," líčí Bernatský.

Za ním se černá oko velké televize, na němž půjde novinka, takzvaný touch screen, jakási zdokonalená elektronická tužka.

Skončí šéf Černý v blázinci?

Ze studia jdete doleva, minete kulisy pořadu Pošta pro Tebe a jste na vnitřním dvoře. Na něm parkuje přenosový vůz, kam se jako řeky do moře slévá všech šest tras z Vancouveru. Ty se odtud distribuují až k televiznímu divákovi.

Sem budou co chvíli spěchat moderátoři, aby se domluvili na provozních věcech.

"Franto, já odsud půjdu kvůli olympiádě rovnou do blázince!" haleká Černý rozšafně na šéfa přenosového vozu Františka Jakla v narážce na vypětí, jež je v příštích dnech čeká. "Tak to tam domluv i pro mě, ať mám protekci," reaguje Jakl.

Naposledy zpět do studia, kde by měl například jeden z padesáti objednaných hostů Aleš Valenta předvést v průběhu vysílání salto, samozřejmě bez vrutů.

Šéf Černý poznamenává: "Pan architekt to krásně udělal, perfektně, ale zapomněl na židle, ty jsme museli narychlo dokupovat."

Volte nejlepšího komentátora

Hokejové zlato z Nagana by bylo i bez něj ohromným úspěchem. Ale on k němu už dnes pro české fanoušky patří bezmála stejně jako Jágr, Hašek či Růžička. Robert Záruba a jeho památný křik: "Otevíráme zlatou bránu olympijského turnaje! Jsme olympijští vítězové! Přepište dějiny, Česká republika vyhrála zimní olympijské hry v ledním hokeji!" Kdo z vás si ta slova nepamatuje? Koho z vás z nich i po letech nemrazí? A přiblíží se jim některá během olympijských her ve Vancouveru?

Naznačit to může hitparáda – chcete-li olympiáda – televizních komentátorů, kterou chystá MF DNES se serverem iDNES.cz,
a podílet se na ní můžete i vy. MF DNES bude sledovat jednotlivé komentátory České televize, kteří budou svým hlasem dokreslovat počiny sportovců. A se startem her najdete na iDNES.cz anketu s jednoduchým zadáním: výkon kterého komentátora se vám líbil nejvíc? Už z typu otázky je zjevné, že v principu nemá jít o negativní hodnocení práce komentátorů a už vůbec ne o výsměch.

Hlasovat můžete od prvního závodu, tedy od dnešní kvalifikace skokanů. Anketu najdete od 19.00 na oh.idnes.cz/komentator.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze