PŘEHLED: Rusové a olympiády. Aneb od krvavé války po organizovaný doping

Ilustrační snímek | foto: AP

6 2017
O tom, že Rusko nebude na zimních olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu, rozhodla v úterý večer Výkonná rada Mezinárodního olympijského v Lausanne. Historie vztahu mezi Rusy a olympijskými hrami je ale mnohem spletitější a barvitější. Píše se už od her v Paříži v roce 1924.

Sovětská éra. Po zrodu SSSR odmítá MOV pozvat jeho sportovce na hry v Paříži 1924 na protest proti krvavé občanské válce v zemi.

Nestojíme o hry. Počínaje rokem 1928 sovětští vůdci v následujících dvaceti letech účast na hrách z ideologických důvodů odmítají.

Debut. Po 2. světové válce naopak míní SSSR propagovat na hrách komunistické ideály, proto přijímá pozvání do Helsinek 1952. S 22 zlatými tam sovětská výprava končí druhá v pořadí zemí za USA.

Studená válka. Plán zní: porážet třídního nepřítele USA na všech frontách od kosmu až po sport. Dochází tak k mocné podpoře vrcholového sportu v SSSR včetně státem řízeného dopingu a intenzivního tréninku malých dětí bez ohledu na zdravotní následky.

Mocnost číslo 1. Na osmnácti letních a zimních hrách v letech 1952 až 1988 vyhrává výprava SSSR třináctkrát hodnocení zemí, ve zbylých případech končí druhá.

Žena mává ruskou vlajkou před olympijskými kruhy během zasedání Mezinárodního...
Žena mává ruskou vlajkou před olympijskými kruhy během zasedání Mezinárodního...

Špinavá Moskva. „Komunistické“ hry v Moskvě 1980 bojkotují Spojené státy a dalších 66 zemí v reakci na invazi vojsk SSSR do Afghánistánu. Domácí sportovci vybojují rekordních 197 medailí, z toho 81 zlatých. Na hrách údajně působí coby antidopingoví úředníci důstojníci KGB a kryjí mohutný ruský doping. Australská studie hovoří o­„chemické olympiádě“.

Revanš. Sovětský svaz a východní blok s výjimkou Rumunska bojkotují hry v Los Angeles 1984, oficiálně kvůli nedostatečným zárukám bezpečnosti.

Novodobý ruský doping. Počínaje hrami v Salt Lake City 2002 je ruským sportovcům kvůli dopingu dodatečně odebráno 48 olympijských medailí, čtyřikrát více než druhé zemi v tomto „žebříčku“.

Svědci a důkazy. Šetření agentury WADA a poté i McLarenovy komise, společně se svědectvím Grigorije Rodčenkova, vedou k závěrům, že v letech 2011–2015 profitovalo z organizovaného dopingu v Rusku více než tisíc sportovců.

Omezený tým v Riu. Navzdory tlaku na vyloučení Rusů z Ria 2016 ponechává MOV rozhodnutí na mezinárodních federacích. Speciální komise poté připustí na hry pouze Rusy s čistým rejstříkem, tedy 278 z původně nahlášených 389.

Pchjongčchang 2018. Po předložení důkazů dalších komisí rozhoduje exekutiva MOV, že v Koreji budou Rusové startovat pod neutrální vlajkou.

Autor:

Nejčtenější

V Calgary olympiádu nechtějí, odpor řeší italská i švédská kandidatura

Juan Antonio Samaranch Jr. představuje kandidaturu Calgary na olympiádu 2026,...

Obyvatelé Calgary se v referendu vyslovili proti pořádání zimních olympijských her v roce 2026....

Pryč od samurajů. Peníze nejsou všechno, jsem patriot, tvrdí Bábek

Tomáši Bábkovi se slastné triumfy dlouho vyhýbaly, ale za poslední rok si vše...

Patřil mezi vyvolené. Jako jeden z mála cizinců jezdil keirin v Japonsku. Zemi, kde je tato...

Další z rubriky

Sáblíková o Ledecké: Je úžasná, ta holka si to mega zaslouží

Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká (vpravo) a stříbrná medailistka...

Jak ve Vancouveru před osmi lety, tak i v Soči před čtyřmi byla hlavní hvězdou vracející se...

Ledecká vybojovala olympijské zlato v super-G s prasklou botou

NEJRYCHLEJŠÍ. Česká lyžařka Ester Ledecká v olympijském superobřím slalomu, ve...

VIDEO Ester Ledecká si dojela pro olympijské zlato v superobřím slalomu, kterým šokovala celý svět, s...

VZPOMÍNKY NA KOREU: Dva rozdílné druhy olympijského ticha

Padžu, Jižní Korea. Vyhlídka na demilitarizovanou zónu a Severní Koreu (3....

Zápisník o olympiádě v Pchjongčchangu 2018: zase se ukázalo, že hry jsou až příliš propojené s...

Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem
Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem

S příchodem sychravého počasí, padajícího listí a tmavých rán přichází i první myšlenky na nákup vánočních dárků. Letos nemusíte dlouho přemýšlet, potěšte své blízké výrobky z vlastních fotografií. Soutěžte o poukazy na fotoknihy, kalendáře nebo pexeso.

Najdete na iDNES.cz