Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

PŘEHLED: Rusové a olympiády. Aneb od krvavé války po organizovaný doping

(Ilustrační snímek) | foto: AP

6 2017
O tom, že Rusko nebude na zimních olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu, rozhodla v úterý večer Výkonná rada Mezinárodního olympijského v Lausanne. Historie vztahu mezi Rusy a olympijskými hrami je ale mnohem spletitější a barvitější. Píše se už od her v Paříži v roce 1924.

Sovětská éra. Po zrodu SSSR odmítá MOV pozvat jeho sportovce na hry v Paříži 1924 na protest proti krvavé občanské válce v zemi.

Nestojíme o hry. Počínaje rokem 1928 sovětští vůdci v následujících dvaceti letech účast na hrách z ideologických důvodů odmítají.

Debut. Po 2. světové válce naopak míní SSSR propagovat na hrách komunistické ideály, proto přijímá pozvání do Helsinek 1952. S 22 zlatými tam sovětská výprava končí druhá v pořadí zemí za USA.

Studená válka. Plán zní: porážet třídního nepřítele USA na všech frontách od kosmu až po sport. Dochází tak k mocné podpoře vrcholového sportu v SSSR včetně státem řízeného dopingu a intenzivního tréninku malých dětí bez ohledu na zdravotní následky.

Mocnost číslo 1. Na osmnácti letních a zimních hrách v letech 1952 až 1988 vyhrává výprava SSSR třináctkrát hodnocení zemí, ve zbylých případech končí druhá.

Žena mává ruskou vlajkou před olympijskými kruhy během zasedání Mezinárodního...
Žena mává ruskou vlajkou před olympijskými kruhy během zasedání Mezinárodního...

Špinavá Moskva. „Komunistické“ hry v Moskvě 1980 bojkotují Spojené státy a dalších 66 zemí v reakci na invazi vojsk SSSR do Afghánistánu. Domácí sportovci vybojují rekordních 197 medailí, z toho 81 zlatých. Na hrách údajně působí coby antidopingoví úředníci důstojníci KGB a kryjí mohutný ruský doping. Australská studie hovoří o­„chemické olympiádě“.

Revanš. Sovětský svaz a východní blok s výjimkou Rumunska bojkotují hry v Los Angeles 1984, oficiálně kvůli nedostatečným zárukám bezpečnosti.

Novodobý ruský doping. Počínaje hrami v Salt Lake City 2002 je ruským sportovcům kvůli dopingu dodatečně odebráno 48 olympijských medailí, čtyřikrát více než druhé zemi v tomto „žebříčku“.

Svědci a důkazy. Šetření agentury WADA a poté i McLarenovy komise, společně se svědectvím Grigorije Rodčenkova, vedou k závěrům, že v letech 2011–2015 profitovalo z organizovaného dopingu v Rusku více než tisíc sportovců.

Omezený tým v Riu. Navzdory tlaku na vyloučení Rusů z Ria 2016 ponechává MOV rozhodnutí na mezinárodních federacích. Speciální komise poté připustí na hry pouze Rusy s čistým rejstříkem, tedy 278 z původně nahlášených 389.

Pchjongčchang 2018. Po předložení důkazů dalších komisí rozhoduje exekutiva MOV, že v Koreji budou Rusové startovat pod neutrální vlajkou.

Autor:


Nejčtenější

Trest pro čínské krasobruslařské rozhodčí. Na ZOH nadržovali krajanům

Suej Wen-ťing (nahoře) a Chan Cchung během volných jízd dvojic na mistrovství...

Féroví sudí na olympijských hrách? Zdánlivá samozřejmost, ale asi jen v ideálním světě, ukazuje...

Další z rubriky

Sáblíková o Ledecké: Je úžasná, ta holka si to mega zaslouží

Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká (vpravo) a stříbrná medailistka...

Jak ve Vancouveru před osmi lety, tak i v Soči před čtyřmi byla hlavní hvězdou vracející se...

Dva sporty? Sama jsem nevěděla, jestli to lze provést, přiznává Ledecká

ZNOVU ZLATÁ. Češka Ester Ledecká zvítězila v druhém olympijském závodě -...

VIDEO Pchjongčchang (Od našeho zpravodaje) Jak ten čas letí... Začátkem listopadu se Ester Ledecká krátce zastavila v Praze a v rozhovoru pro...

OH v Praze? Byli bychom skvělí organizátoři, řekl Kejval v Rozstřelu

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval v diskusním pořadu iDNES.cz...

VIDEO Dvě zlata obojživelnice Ester Ledecké z posledních her v Pchjongčchangu, triumfy judisty Lukáše...Najdete na iDNES.cz