Překážkář Svoboda stále ve finále nevěří. Jedině s odřenýma ušima, tvrdí

Petr Svoboda - Český atlet Petr Svoboda se v Pekingu radoval z druhého místa v rozběhu olympijského závodu na 110 metrů překážek, které znamenalo postup do semifinále. | foto: Roman VondroušČTK

19 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - V rozběhu i ve čtvrtfinále vybojoval Petr Svoboda s přehledem postupovou pozici. Po obou fázích soutěže měl sedmý nejlepší čas. Přesto o své finálové účasti opatrně říká: "Jak tak vidím časy ostatních tady, tak jedině s odřenýma ušima."

V úterním čtvrtfinále dosáhl Svoboda času 13,41 a obsadil druhé místo za suverénním Američanem Paynem. Opatrně vyhlašovaný atak osobního, a tedy i českého rekordu nevyšel.

"To byla jenom moje velká huba," usmíval se Svoboda. "Já v tomhle obdivuji Američany. Oni něčemu věří a jdou si za tím. Já se tak podobně snažím motivovat k dobrým výkonům."

Před a po rozběhu byl Svoboda podle vlastních slov mimo. Stále se nesrovnal s místními podmínkami, vadil mu i ranní čas závodu. "Psychicky už to bylo dneska lepší," pochvaloval si po večerním čtvrtfinále.

"Cítil jsem se takový živější. Po tom ulitém startu ale pracovala psychika," připustil. "Až když tam začali skandovat na Číňana, tak mnou prolétlo tisíc voltů a cítil jsem se ohromně nabitý. Atmosféra je tady výborná a určitě pomohla více borcům."

Pokud by si ale mohl vybrat soupeře pro semifinále, čínského protivníka by klidně oželel. "Raději bych měl vedle sebe Davida Olivera," projevil přání. "On je frekvenční typ. Já jsem na překážkách nikoho vedle sebe necítil na těsno. A s Davidem já dokážu chytit ten správný rytmus."

O finálových ambicích před Svobodou nemluvte. I když se pocitově s prostředím trošku srovnal, ve finále stále ještě spíše nevěří. "Budu se spíše snažit zaběhnout co nejlepší výkon, a když ten výkon bude stačit na finále, tak tam prostě budu."

Sám totiž přiznává, že mu program závodů dělá trochu problémy. A semifinále se obává. "Třetí běh po sobě, to už není žádná sranda. Cítím, že to moje tělo nezvládá po jednom dnu regenerovat."

"Jsou tady překážkáři, kteří už za sebou mají několik let závodění. Já jsem do širší světové špičky vlétl teprve před půl rokem a všechno je tady pro mě stále nové. Tři běhy takto v řadě po dnu jsem ještě nikdy neabsolvoval," obává se středečního semifinále.

Unavené tělo chce léčit specificky. "Teď se půjdu naložit do sudu s ledem a nechám se trochu zmrazit. To je jediné, co budu dělat. Možná ještě dám malou masáž," plánuje se smíchem.

Svoboda se po nedávných zdravotních problémech stále ještě necítí stoprocentně fit. "Není to optimální, ale ostatní se mohou cítit stejně jako já. Jiné závody bych už možná dál nešel, ale tohle je olympiáda."

Svalové obtíže jej limitují podle vlastních slov jen při náběhu a finiši. Co Svobodu trápí? "Mám hodně slabé spodní břicho, které přetěžují silná záda. Jak se to tam stahuje, tak to tahá přes záda na vnitřní stranu stehen a dělá mi tam takovou strunku. Strašně těžko se to protahuje a ovlivňuje mě to při náběhu na první překážku. Nemohu udělat delší krok a mít tak větší frekvenci."

Autor:

Nejčtenější

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Další z rubriky

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Nedostatek her? Nebyl citron k čaji, říká basketbalistka Mokrošová

Česko - Španělsko: Martinezová (vlevo) a Mokrošová

Až se na soupisce ZVVZ USK Praha objeví jméno Markéta Bednářová, možná budou někteří fanoušci...

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Najdete na iDNES.cz