Překážkáři hrají před OH na schovávanou a ostravský rekord odolává

Američané Aries Merrit (vlevo) a Jason Richardson v extrémně rychlém závodu překážkářů při mítinku Diamantové ligy v Londýně. | foto: Reuters

15 2012
Tenhle světový rekord už dlouho nevydrží, naznačují atleti na stodesítce překážek. Výkon Dayrona Roblese, který se zrodil v roce 2008 při Zlaté tretře v Ostravě, letos čelí urputným atakům. Jenže ve hře je možná ještě cennější lákadlo - olympijské zlato. A o něj se v Londýně strhne obrovská bitka, kterou může ozdobit právě i světové maximum.

Už v červnu na mítinku Diamantové ligy v Eugene málem dostal Roblesův ostravský počin 12,87 vteřiny bratříčka - Číňan Liu Siang ho vyrovnal, do zad mu však foukal o čtyři desetiny metrů za sekundu silnější vítr, než povolují pravidla.

O pár týdnů později se na stejné dráze blýskl při americké olympijské kvalifikaci časem 12,93 Aries Merritt, opěvovanou bariéru třinácti vteřin prolomil ten den dokonce dvakrát, podobně rychlý byl i v předchozím semifinále. A v pátek při "diamantových" závodech v Londýně svůj nejlepší letošní světový výkon vyrovnal: v chladu a na mokré dráze mu k rekordu opět chybělo pouhých šest setin.

"Zatraceně dobrý čas," pochvaloval si Merritt a upozornil, že po příletu do Evropy ani neměl dost času na pořádnou aklimatizaci. "Před olympiádou mi to dodává sebedůvěru, protože se ukazuje, že můžu běžet rychle v jakýkoliv podmínkách, i když prší a je zima. Byla to skvělá příprava na hry, kde bude počasí podobné," citoval letošního halového světového šampiona Merritta web mezinárodní atletické federace.

V Londýně se představil i olympijský vítěz z Atén Siang, který vyhrál svůj rozběh, jenže do finále, údajně kvůli zranění zad, nenastoupil a z atraktivního souboje s Merrittem dalšími americkými rivaly sešlo. Kolem čínského idolu, který v minulosti hodně brzdily zdravotní trable a před čtyři lety mu zabránily v úspěchu na OH v Pekingu, se hned začaly rojit spekulace.

SKVĚLÝ ČÍŇAN. Liu Siang (uprostřed) na mítinku v Eugene pobil nejlepší americké
ČÍNSKÝ HRDINA. Jeden ze symbolů sportovní Číny, překážkář Liou Siang má
Číňan Siang v rozběhu šedesátky překážek na halovém MS atletů v Istanbulu

SYMBOL ČÍNSKÉHO SPORTU. Liu Siang na červnovém mítinku v Eugene pobil nejlepší americké překážkáře a s nedovolenou podporou větru dokonce vyrovnal světový rekord.

"Je to pouze nepatrný problém. Liu se jen cítil trochu nepříjemně, finále jsme se rozhodli vypustit z opatrnosti," rozháněl hysterii trenér Sun Chaj-pching v rozhovoru pro China Daily. Jeho svěřenec kvůli nepřejícímu anglickému počasí opustil Británii a vydal se za tréninkem na blíže neurčené místo. "Ale na olympijské hry budu zpátky," řekl Siang čínským novinářům na letišti v Heathrow.

Co Robles? Kubánský překážkář v poslední době zažívá krušné časy. Loni byl sice ve finále světového šampionátu v Tegu v cíli první, jenže pak ho diskvalifikovali kvůli kolizi se Siangem. A letos ho v přípravě provázely potíže, s nejlepšími se prakticky neutkal, o americké turné ho připravilo zranění i problémy s vízy a má na kontě na své poměry jen průměrný čas 13,18.

"Robles se vrátil k tréninku, měl jen malý problém s nohou," zaháněl v červnu chmury Jesus Molina, technický ředitel kubánské atletické federace. A kouč olympijského vítěze z Pekingu Santiago Antuňez je přesvědčen, že jeho chráněnec v Londýně zlato obhájí. "Pořád je nad překážkami nejrychlejší na světě," věří.

JASNÁ KOLIZE. Kubánec Dayron Robles (vpravo) ve finále MS běhu na 110 m
DODATEČNÝ VÍTĚZ. Američan Jason Richardson (vpravo) v závodě na 110 metrů

ŠOKUJÍCÍ FINÁLE MS 2011. Dayron Robles sice vyhrál stodesítku překážek, jenže poté byl dikvalifikován za blokování Číňana Liu Sianga, který tak nakonec bral stříbro. Z prvenství se překvapivě radoval Američan Jason Richardson.

Přežije však jeho ostravský rekord sezonu 2012? Olympijské dějiště neslibuje na 8. srpna, kdy je na programu finále závodu na 110 metrů s plůtky, zrovna ideální podmínky. Další možnosti přijdou na velkých mítincích, které následují po olympijských hrách. "Věřím, že můžu svůj výkon ´oholit´ o pět setin, možná můžu světové maximum i překonat, kdo ví? Ale nikdy nejde dopředu říct, že rekord padne, protože podmínky hrají obrovskou roli," poznamenal Merritt. 

Ohnivá atmosféra velkého finále však může atlety poponést za hranici reality. A v nevyzpytatelné disciplíně se může utrhnout kdokoliv, třeba úřadující světový šampion Jason Richardson, jenž už se letos také dostal po třináct vteřin. "Ověřil jsem si, že v důležitém okamžiku jsem schopen dokázat cokoliv," poznamenal po druhém místě na skvěle obsazeném americkém šampionátu.

Nebo se v Londýně zrodí senzační vítěz jako na MS v roce 2009 v Berlíně, kde favority zaskočil Ryan Brathwaite z Barbadosu. Při jednom z vrcholů atletické části her však bude každopádně scházet český žolík. Halovému mistru Evropy Petru Svobodovi sen o olympijském finále zhatilo zranění. 

Autor:

Nejčtenější

Spolupráce ČOV a Škody končí. České olympioniky bude podporovat Toyota

Olympijské kruhy

Český olympijský výbor bude mít od roku 2019 nového generálního partnera. Škodu Auto, se kterou ČOV...

Další z rubriky

Plážové víly Kiki a Maki: Přes překážky ke hvězdám

Jak plážové volejbalistky Markéta Sluková a Kristýna Kolocová na olympiádě

VIDEO Kromě kolegů volejbalistů vás nikdo nezná, jste anonymní holky - jenže pak jedete na olympiádu....

Na olympiádě pracovala zadarmo. Odvezla si písek i odznáček ze Samoy

DOBROVOLNICE. Na olympiádě v Londýně pracovala jako dobrovolnice i česká

Games Makers. Ti, kteří dělají hry. Bez nich by nedávno skončené olympijské hry v Londýně nebyly...

Olympijská aukce vynesla 576 tisíc, nejvíc lákal dres Kulhavého

Aukce věcí od českých medailistů z Londýna

VIDEO Přesně 576 tisíc korun vynesla dobročinná aukce sportovních suvenýrů od všech deseti českých...

Najdete na iDNES.cz