Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Formu mám, lebedí si Hejnová. Rosolová tápala: Nevím, co se tam stalo

VÍTĚZNÁ RADOST. Česká atletka Zuzana Hejnová se usmívá po vítězství v rozběhu na 400 metrů překážek. | foto: Reuters

5 2012
Londýn (Od zpravodajky iDNES.cz) - Hlavou kroutily obě. Jedna spokojeně, až překvapeně, druhá trochu rozladěně. V hovorech o své londýnské olympijské premiéře na 400 metrů překážek by Zuzana Hejnová a Denisa Rosolová příliš společných témat nenašly. Spojilo je však to nejdůležitější - obě postoupily do pondělního semifinále.

Chybět v něm bude jedna z velkých favoritek - Bulharka Vania Stambolovová zakopla o druhou překážku a už v rozběhu skončila. "Je mi jí líto, ale nebudeme si nic nalhávat: Jsem ráda, že mi odpadla soupeřka," přiznala Zuzana Hejnová.

Atletické zpravodajství z Londýna

Pětadvacetiletá česká překážkářka ve svém rozběhu zazářila, předvedla druhý nejlepší čas ze všech 53,96 sekundy, ve světových tabulkách se zařadila na čtvrté místo. "To nebyl plán. Běželo se mi dobře, tak se nedá běžet pomalu," vypravovala. První rozběh suverénně vyhrála.

V bouřlivé kulise jí pomohly hlasivky osmdesáti tisíc diváků, kteří hnali dopředu domácí Childovou. "Je to hrozně příjemné, člověka to povzbudí," přiznala. "Nesnažila jsem se do toho šlapat, chtěla jsem běžet uvolněně, a když se běží uvolněně, je to kolikrát rychlejší, než když to rve. Takhle musím běhat a jít sama na sebe."

Rosolová: Budu mít blbou dráhu

Denisa Rosolová v cíli třetího rozběhu pozorovala časomíru. Čas 55,42 sekundy nebyl oslnivý, do cíle navíc doběhla pátá. A přímý postup měly jistý pouze první čtyři. "Akorát budu mít blbou dráhu," posteskla si pětadvacetiletá překážkářka, když už měla jistý postup do semifinále s časem.

Fotogalerie

Opět se v něm představení se zatejpovaným kotníkem pravé nohy. V tréninku se pokoušela změnit krokový rytmus, o jednu z překážek však zavadila. "Byla blízko, štrajchla jsem do ní, pak jsem se na noze točila dokola a švihla s sebou na zem," popisovala.

V péči ji měli lékaři. "Laser, magnet, mastičky, tejpy," vypočítávala, co všechno podstoupila. Ale kotník jako důvod nevýrazného výkonu stříbrná medailistka z evropského šampionátu zavrhla. "Nehraje to roli. Otok už spadl, jen to hraje všemi barvami."

Hejnová: Mám formu i sebevědomí

Svůj běh si ještě jednou musí prohlédnout na videu. "Nevím, co se tam stalo. V rozcvičování bylo všechno super," komentovala. "Prostě jsem nemohla běžet, Myslela jsem, že když to budu zatahovat, budu mít ještě hodně sil, ale neměla jsem."

Na tréninku si přitom na hladkých úsecích vytvořila několik osobních rekordů. "Rychlostně jsem na tom dobře, ještě to skloubit s vytrvalostí," plánovala.

Ostře sledovaná stovka mužů

Její parťačka ze skupiny Rychlý holky Zuzana Hejnová plánovala: "Mám formu, sebevědomí. Dá se běžet ještě líp."

Fyzicky se cítila dobře, i nějaké síly na semifinále prý ušetřila. "Ale každý běh je jiný. Když zítra tohle zopakuju, na finále to bude určitě stačit," byla přesvědčena. V Pekingu 2008 doběhla do cíle sedmá. Že by v Londýně ráda výš, není pochyb..

"Jsem sebevědomá, protože formu mám a když ji člověk má, nastupuje se do závodu líp. Na tréninku jsem vypadala hodně dobře, mohla bych se přiblížit svému osobnímu rekordu," připomněla svůj loňský výkon 53,29 sekundy.

Najdete na iDNES.czmobilní verze