Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Premiér Fischer otevřel ve Vancouveru Český dům. A těší se na Sáblíkovou

13 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Zdrží se sice jen do pondělí, ale zcela jistě se vydá fandit českým sportovcům. Předseda české vlády Jan Fischer se ve Vancouveru zúčastnil slavnostního otevření Českého domu. V sobotu si nenechá ujít sjezd mužů a v neděli se vydá fandit Martině Sáblíkové.

Premiér Fischer dorazil do dějiště olympijských her ve Vancouveru ve čtvrtek. Během tří dnů svého pobytu hodlá podpořit co nejvíce českých sportovců.

"Zítra (v sobotu) se přesouvám do Whistleru na sjezd. A rád bych také stihnul něco z rychlobruslení," připomněl nedělní start Martiny Sáblíkové na 3000 metrů. "Jen doufám, že nás počasí nezaskočí natolik, aby musely být nějaké změny," dodal premiér.

Při slavnostní stříhání pásky při otevření Českého domu v hotelu Delta Burnaby Fischer přiznal, že sportu příliš neholduje. "Mým nejoblíbenějším sportem je návštěva pražských kaváren," usmál se.

Přesto bude českým sportovcům držet palce a doufá, že právě v Českém domě jich přijde slavit své úspěchy co nejvíc. "Jsem tu, abych je povzbudil a přeji si, aby se jim splnily jejich sny."

Český premiér Jan Fischer (vlevo) a předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek otevírají Český dům ve Vancouveru

Od předsedy Českého olympijského výboru Milana Jiráska dostal pamětní medaili s číslem 1. Kolik těch opravdových zlatých po skončení her bude česká výprava mít, si však netroufl říci. "Radši nebudu předpovídat. Víte, jak často se to nevyplácí."

Při čtvrtečním letu do Kanady s ním na palubě leteckého speciálu cestovala část hokejové výpravy v čele s největší hvězdou Jaromírem Jágrem. "Víte, ono je letadlo spíš spací vůz," smál se. "Ale při mezipřistání jsme mohli spolu prohodit pár slov. Bavili jsme se o jeho zkušenostech z ruského hokeje, bylo to velice zajímavé," přiznal.

Fischer vyjádřil své potěšení, že právě Jágr ponese českou vlajku při večerním zahájení. "Jsem rád, že se mu dostalo té cti," uzavřel premiér.

řekli k českému domu

Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru:
Chceme, aby to bylo centrum setkávání našich hostů se sportovci a zahraničními delegacemi. A také místo, kde bychom rádi slavili české úspěchy.

Alena Kindová, šéfka Českého domu ve Vancouveru:
Dům slouží mimo jiné jako prezentace našich partnerů, najdete tu také koutek iDNES.cz. Snažili jsme se, aby byl maximálně český. Máme tu české pivo, ale kuchaři jsou místní a kuchyně mezinárodní. Proč jsme vybrali zrovna hotel Delta Burnaby? Vybrali jsme ho před dvěma lety a hledali ho poměrně dlouho. Vyhovuje především z logistického hlediska, je zde blízko stanice Sky Train a dálnice do Whistleru.

Tomáš Verner, krasobruslař:
Pro mě to znamená  najít zde zázemí a podporu. Nevím sice, jak často se sem dostanu, protože Český dům je daleko od olympijské vesnice. Ale kdyby se mi povedl závod, tak myslím, že se sem ještě podívám (smích).Najdete na iDNES.czmobilní verze