Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Premiér Topolánek odjížděl z olympijské vesnice napravený

Šéf české olympijské výpravy František Dvořák (vlevo) s Mirkem Topolánkem nad plánkem olympijské vesnice. Vpravo předseda ČOV Milan Jirásek. | foto: Jaroslav Beránek, iDNES.cz

16 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Blesková vizita na pokojích a v kancelářích, krátké posezení u kávy a rychle zase o dům dál. České ústředí v olympijské vesnici dnes před polednem navštívil premiér Mirek Topolánek. "Bydlení to je hodně nadstandardní," chválil.

"A jak tu vaří?" zeptal se Mirek Topolánek v kanceláři českého štábu, když po bleskové prohlídce usedl ke kávě. "Dobře," stručně odpověděl šéf olympijské výpravy František Dvořák a na plánku vesnice ukazoval umístění svého panství. "Tady je západní brána, tady východní, tou jsme přišli...," popisoval.

Premiér je v Pekingu už třetí den, se sportovci se setkal na oficiální recepci, fandil jim při soutěžích a nechyběl na medailových oslavách v Českém olympijském domě. Teď měl v plánu prohlédnout si vesnici a prohodit slovo s funkcionáři.

Návštěvu začal v kanceláři šéfa mise, nahlédl do ošetřovny a vyšel do prvního patra do jednoho z pokojů. "Je prázdný, odsud už sportovci odjeli," řekl mu Dvořák. Dobře naladěný předseda vlády na to reagoval poznámkou o jednom z reprezentantů, který návštěvu svého pokoje příliš nedoporučoval. "Všechny věci měl prý poházené po zemi," smál se.

Ani teď se od něho nehnula ochranka. "Připadám si jako vězeň. Ochrana je nadměrná a pro mě velice nepříjemná," řekl politik, kterého doprovázejí bezpečnostní pracovníci jak z Česka, tak z Číny.

Na olympiádě už Topolánek navštívil basketbal, vodní slalom, atletiku, dnes se chystá na veslování. "Má cesta je napůl pracovní, vidím míň sportovních soutěží, než jsem čekal," posteskl si. "Dnes půjdu podpořit naše veslaře a doufám, že nějakou medaili z kanálu vylovíme."

Když mluvil o sportu, bylo znát, že má přehled. Zmínil nemocnou veslařku Antošovou, promluvil o neúspěšných atletech, o stříbrných vodních slalomářích Volfovi se Štěpánkem mluvil jako o "Volfících", jak se jim říká mezi vodáky. Slova uznání měl pro kajakářku Hilgertovou, která doplatila na riskantní taktiku. "Kdyby jela na jistotu, tak skončila stříbrná, ale ona chtěla bojovat o zlato. Takový přístup se mi líbí."

Od kávy zamířil premiér Topolánek zpátky do ošetřovny, kde mu vyhlášený fyzioterapeut Pavel Kolář napravoval bolavá záda.

"Jako už mnohokrát, zase mě dává dohromady," řekl o lékaři, který v posledních letech nesmí chybět v žádné významné misi českých sportovců. "Dělá mi problém přechod z klimatizace do teplého vlhkého prostředí. Mám problém už od své sportovní kariéry, a jak jsem zhubl, tak možná potřebuji zpevnit svalový korzet," svěřil se ostře sledovaný olympijský host.

Napravený Mirek Topolánek spěchal z olympijské vesnice za dalším programem. Ještě před cestou na veslařský kanál se zastavil v předváděcí síni automobilky Volkswagen a poobědval s trojnásobným olympijským vítězem Janem Železným. Díky zákroku docenta Koláře bude schopen pokračovat v předem naplánovaném programu, podle kterého by měl zítra hrát golf.Nejčtenější

Wiggins se vzdal snu. O veslařskou medaili v Tokiu bojovat nebude

Bradley Wiggins mává divákům po překonání rekordu v hodinovce.

Pětinásobný olympijský vítěz v cyklistice Bradley Wiggins se vzdal myšlenky probojovat se na...

Další z rubriky

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Peking? Pro Michalíka olympiáda na efekt

Michal Michalík

Je dva dny doma, pocity ale ještě vstřebává. Nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou smíšené. Když se...

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.Najdete na iDNES.cz