Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Premiéra skikrosu nadchla celý svět, jen Kanaďané neskrývali smutek

Christopher Del Bosco z Kanady v závodě skikrosu na ZOH ve Vancouveru. | foto: AP

22 2010
Cypress Mountain (Od zvláštních zpravodajů MF DNES) - Jak se vám líbil skikros v televizním podání? Kromě Kanady, která se chystala slavit sadu medailí a nezískala jedinou, ocenil velkou olympijskou premiéru snad celý lyžařský svět. Stíhačka čtyř odvážných sjezdařů v ostrých zatáčkách, přes velbloudí hrby a vyskládané palety nadchla. Byl to olympijský milník, protože i na sjezdovce se začalo závodit hromadně.

"Co chcete víc? Krásné počasí, spousta lidí, báječná atmosféra, napětí až do konce. Snad už všichni, kdo to sledovali, pochopili, že skikros není zábava jen pro pár lidí," vyprávěl Tomáš Kraus, když se vydýchal v cíli.

Zrádné kouzlo skikrosu

Jako jeden z favoritů si přijel pro medaili, ale nepostoupil ani do semifinále. I v tom je skikros čarovný, protože je zrádný. Jistě, pokud by pršelo před týdnem při závodě v boulích, zážitek by asi takový nebyl, ale skikros měl v neděli štěstí.

Stačí nechtěný žďuchanec, lyže zarytá v sypkém písku, špatně odhadnutý skok a celý závod je v háji. Kdo umí dobře startovat, má obrovskou výhodu, ale ještě to nezaručuje úspěch. Kraus by mohl vyprávět. Start báječný, po pár metrech lehká chyba a konec.

Bývalý reprezentační slalomář patří mezi skikrosové průkopníky. Stavěl první tratě, pro domácí závody získával první sponzory, vyhrál první Světový pohár i první mistrovství světa. Jen na olympijský trůn usedl napoprvé někdo jiný: "Škoda, zamrzelo mě to. Ale hřeje mě, že jsme na olympiádě."

V téměř 36 letech měl Kraus zřejmě první a poslední šanci, ale mládí ho těžce převálcovalo. Vyhrál Švýcar Schmid (24 let), stříbro získal Matt (27) z Rakouska, teprve bronz připadl třicátníkovi, Noru Grönvoldovi.

Zkušenosti přitom měly na krásné a obtížné trati v Cypress Mountain rozhodovat. A vidíte, nerozhodovaly, což je další zrádnost a zároveň zajímavost skikrosu. Nebo: tak dlouho Kanaďané básnili o tom, jak chtějí obsadit všechny tři medailové pozice, až nemají žádnou.

Duncan si zlomil klíční kost v prvním tréninku, Čechokanaďan Hayer byl desátý, Barr šestý a největší favorit Del Bosco, kterého si Kanaďané půjčili z amerického Colorada, se rozmlátil ve finále a skončil čtvrtý. Když své selhání vysvětloval po závodě, měl slzy na krajíčku. Kanaďané sami sebe vystresovali.

Které další sporty mají šanci?

Skikros, který teprve v roce 2002 odstartoval vlastní závody ve Světovém poháru, v olympijské premiéře ukázal, že má budoucnost. A co další sporty, které zatím čekají na šanci? Třeba cyklokros zatím marně doufá a Češi s ním, protože Zdeněk Štybar je v současnosti nejlepší cyklokrosař světa (ale to byl Tomáš Kraus ve skikrosu svého času taky).

Aby mohl sport požádat o zařazení do olympijského programu, potřebuje, aby v něm pravidelně závodilo nejméně 40 zemí ze tří kontinentů. Zvláštní ovšem je, že třeba ve skocích na malém můstku se během sezony Světového poháru nezávodí ani jednou, ale na olympiádě jako anachronismus zůstává. Na rozdíl od mnohem zajímavějších letů na mamutím můstku. Výroky olympijské komise jsou totiž nevyzpytatelné. Stejně jako skikros.

Novinky na ZOH. Jak a kdy se chytily

Short track
Od Albertville 1992. Zatraktivnil olympiádu pro asijské země. Nejvíc medailí získávají Korea a Čína - i letos. Rychlé, akční a pro diváky zajímavé souboje. Ale zároveň vyvolávající pochybnosti, protože fanoušky ruší všemožnými diskvalifikacemi.

Curling
Byl na hrách už v roce 1924, znovu zaveden v Naganu 1998. V Kanadě je to hit, populární ve Skandinávii a Velké Británii. Pro mnohé je málo akční, jak se 19kilové kameny posílají po ledu.

Jízda v boulích
Od Albertville 1992. Čím dál zajímavější a rychlejší. Ale často diskutabilní kvůli subjektivnímu známkování od rozhodčích. Dominuje zámoří.

Akrobatické skoky
Od Lillehammeru 1994. Díky Aleši Valentovi se minoritní sport stal v Česku dočasně ostře sledovaným. Po Valentovi, vítězi ze Salt Lake City, jako by zase přestal existovat. Ale ve světě se drží, nejvyšší pozice dobývá Čína.

Skeleton
Když nepočítáme dřevní časy, zavedli ho až v Salt Lake 2002. U nás v absolutním pozadí, jede se ledovým korytem hlavou napřed. Něco jako kamikaze. Popularitu má v zámoří a Anglii.

Snowboarding
Od Nagana 1998. Má zelenou, zařazen jako sport mladé generace, pořád na vzestupu. Snowboardová komunita přitom zprvu nechtěla o olympiádě ani slyšet. Postupně ji přichází na chuť.

Stíhací závod v rychlobruslení
Od Turína 2006. Obdoba cyklistické stíhačky, prestižní především mezi velmocemi: Nizozemsko, Kanada, Německo. Česko by mělo stíhačku obsadit příště v Soči.

Sprint dvojic
Od Turína 2006. Často atraktivnější než klasický běžecký sprint. Střídají se dvojice z jedné země, nestane se, že jsou finále tři Švédové nebo Norové. 

Skikros
Od letoška. Snad jste se u televize bavili stejně jako lyžaři ve sněhovém korytu nad překážkami.

************************

Kros
Neboli přespolní běh. Zní to sice podezřele, ale uvažuje se o tom. Na zimní olympiádě by se tím pádem objevily osobnosti jako Dibabaová nebo Bekele. Zima by se zatraktivnila pro africké a asijské země.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze